מפגינים במשפט הלינץ' של נתן-זאדה: "להעניש את המתכנן ולא את הקורבן"

עשרות בני אדם מפגינים הבוקר מול בית המשפט המחוזי בחיפה, במחאה על הגשת כתבי האישום נגד תושבי שפרעם - בגין ניסיון רצח של החייל עדן נתן-זאדה. המפגינים מניפים דגלי פלסטין וקוראים לשפוט את האחראים לטבח שביצע נתן זאדה ב-2005 בעיר, בו נהרגו ארבעה בני אדם. בין המפגינים: טלי פחימה, מוחמד ברכה ושיח' ראאד סלאח

עשרות בני אדם מפגינים הבוקר מול בית המשפט המחוזי בחיפה, שם נפתח משפטם של תושבי שפרעם הנאשמים במעורבות בלינץ' בחייל עדן נתן-זאדה, שרצח בשנת 2005 ארבעה בני אדם בעיר. בהפגנה נוכחים בין היתר גם יו"ר מפלגת חד"ש מוחמד ברכה, ראש הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית השייח' ראאד סלאח, וגם - פעילת השמאל הקיצונית טלי פחימה.

"יש להעניש את מתכנני הפיגוע ולא את הקורבן", קוראים המפגינים, ודורשים לסגור את התיק נגד כל 12 תושבי שפרעם, המואשמים בניסיון לרצוח את נתן-זאדה. המפגינים מניפים דגלי פלסטין מחוץ לבית המשפט.

ואילו פחימה הייתה, שלא במפתיע, חריפה יותר בדבריה הבוקר. ""אני קוראת לפלסטינים לצאת לאנתיפאדה שלישית, שהפגנה שכזו חשובה על מנת להראות את הצדק", אמרה. "אמשיך להשתתף בהפגנות. צריך לתת למואשמים צל"ש - כמו לזה שהרג את המחבל בטרקטור".

כתבי האישום: התפרעות, תקיפת שוטרים וניסיון רצח

בראשית החודש הגישה פרקליטות מחוז חיפה לבית המשפט המחוזי בעיר כתבי אישום נגד 12 תושבי שפרעם, באשמת ניסיון לרצוח את נתן זאדה במאי 2005, התפרעות ותקיפת שוטרים. כתב האישום גרר תגובות קשות וחריפות מצד תושבי העיר. "מחפשים את תושבי שפרעם, במקום שבו נרצחו על ידי המחבל ארבעה תושבים", אמר אחד התושבים ביום הגשת כתב האישום.

על פי כתבי האישום שהוגשו נגדם, הנאשמים, בני 23 עד 50, לקחו חלק בהתפרעות ובתקיפת השוטרים. לשבעה מהם מיוחסים סעיפים של ניסיון רצח, תקיפת שוטר בנסיבות מחמירות, הפרעה לשוטר בשעת מילוי תפקידו והתפרעות שסופה נזק. לחמשת הנאשמים האחרים מיוחסות עבירות של תקיפת שוטר בנסיבות מחמירות, הפרעה לשוטר בשעת מילוי והתפרעות.

"החייל הוכה, תושבי המקום בעטו בו והטיחו בו ברזלים, אבנים וחפצים נוספים שהושלכו לתוך האוטובוס", נטען בכתב האישום. כתוצאה מהמעשים האלו נפצע נתן-זאדה וכן השוטרים. " כתוצאה מתקיפת ההמון ובכללן התקיפות שהתרחשו לאחר שפיכת החומר הדליק נגרם מותו של נתן-זאדה".

ההמון תקף - עדן נתן-זאדה נהרג

הלינץ' בשפרעם: כך זה נראה (חדשות 2)
ב-4 במאי 2005 נסע החייל עדן נתן-זאדה באוטובוס אגד מתחנת לב המפרץ לעיר שפרעם, כשהוא חמוש בנשק מסוג 16 - M ומחסניות עם כדורים, במטרה להרוג בנוסעי האוטובוס ללא אבחנה. כאשר עצר האוטובוס באחת התחנות בשפרעם, רצח זאדה ארבעה מנוסעי האוטובוס, חפים מפשע, ופצע נוספים רק משום היותם ערבים.

באירוע זה נרצחו נהג האוטובוס מיכאיל בחוס ז"ל, ושלושה מנוסעי האוטובוס: נאדר חאיק ז"ל, והאחיות הזאר תורכי ז"ל ודינה תורכי ז"ל . נוסעי האוטובוס, בסיוע אזרחים שעברו במקום, השתלטו על נתן-זאדה על מנת למנוע ממנו את המשך הירי, ונטלו ממנו את נשקו. למקום הגיעו שוטרים של משטרת ישראל לשם טיפול באירוע. עדן נתן-זאדה נכבל באזיקים, ונשקו נמסר לידי המשטרה.

בהמשך הגיע המון זועם למקום, החל להתפרע, מנע מן המשטרה לבצע את תפקידה, ובמשך כשעתיים תקף את זאדה ואת השוטרים באמצעים שונים, תוך שהביא למותו של זאדה ולפציעה של השוטרים.

הווידאופדיה: הטבח בשפרעם