מי נתן את ההוראה להקל על תא"ל צ'יקו תמיר?

פרסום ראשון: עדת החקירה המיוחדת שהוקמה בעקבות הביקורת של השופטים על התנהלות המשטרה הצבאית במהלך חקירתו של תא"ל צ'יקו תמיר שמעה היום את עדותו של עד המפתח. אותו עד טען ש"מישהו מגבוה" אמר לו להקל עם הקצין הבכיר

ראשי מצ"ח הורו לחוקרים ש"לא להחמיר" עם משה (צ'יקו) תמיר? לאחרונה נפתחה חקירה בחשד לטיוח במשפטו של הקצין הבכיר. היום הגיע להעיד בוועדה רב סמל אלירן בלוטמן, חוקר מצ"ח שסיפר מי נתן לו את ההוראה להקל עם הקצין הבכיר.

כשנשאל בלוטמן בוועדת החקירה על התנהלות המשטרה הצבאית סיפר כך: "המפקד שלי, סא"ל ששי מגידו (קצין במשטרה הצבאחת פיקוד דרום) הסתגר בחדר עם צ'יקו, אחר כך הוא הורה לי לפתוח בחקירה - לא תחת אזהרה. לאורך כל החקירה הוא ישב בחדר לידי ובתנועות גוף אישר את אופן ניהול החקירה".

שופטיו של תמיר הצביעו בגזר הדין על הפרק הזה של התנהלות החקירה כראוי לבדיקה. הם לא הצביעו על תמיר כמי ששיבש הליכי חקירה או ביקש הקלות. ועידת החקירה מתבססת על כך שמצ"ח פיקוד דרום ביקש להעביר את הפרשה הזאת לסיפור של תאונת דרכים קלה. במשטרה הצבאית דרום אומרים שאכן היתה זו תאונת דרכים קלה - ולכן נהגו כך.

 העונש של תמיר: הורדה בדרגה ומאסר על תנאי

בית הדין הצבאי החליט בתחילת החודש להוריד את תא"ל תמיר לדרגת אלוף משנה, לאחר שבשנת 2006 נתן לבנו לנהוג על טרקטורון צבאי. הבן עשה תאונה, ולאחר מכן דיווח תמיר כי נהגו האישי הוא שנהג בטרקטורון. בית הדין מתח ביקורת על אופן ניהול החקירה, ובעקבות כך החליט הפרקליט הצבאי הראשי לפתוח בחקירת החקירה.

על תמיר נגזרו שלושה חודשי מאסר על תנאי ופסילת רישיון לשלוש שנים. צוות השופטים בחר להתייחס בחומרה לכל אחד מסעיפי האישום ומתח ביקורת קשה וחריפה על התנהלות צוות החקירה הצבאית, "חקירה רשלנית שלפרקים נדמה שלא רצתה להגיע לחקר האמת".

"ישנו יותר מאשר חשד כבד כי גורמי החקירה נמנעו מלמצות את חקר האמת בעניינו של הנאשם בניסיום לגמד את האירוע ולמנוע חקירתו עד תום. אם חשד זה יתאמת, האמור ברעידת אדמה של ממש בכל הנוגע לאמינותם של גורמי החקירה בצה"ל", נכתב בגזר הדין.

בעקבות הדברים הורה הפרקליט הצבאי הראשי (הפצ"ר) תא"ל אביחי מנדלבליט, על חקירה. את החקירה תנהל היחידה לחקירות פנים, המקבילה למחלקה לחקירות שוטרים במשרד המשפטים. בראש היחידה קצין מילואים בדרגת אלוף משנה. בסיום החקירה יוגשו הממצאים לפצ"ר, שיחליט על המשך התהליך.

הנער עשה תאונה - תמיר נאשם שהסתיר

בחודש אפריל 2006, כחלק מערב גיבוש צבאי שכלל בני משפחות, התיר תא"ל (דאז) תמיר לבנו הקטין לנהוג על טרקטורון צבאי ללא רישיון, במהלך נהיגת הקטין התנגש הטרקטורון ברכב אזרחי, לא היו נפגעים אך נגרם נזק לשני הרכבים.

לאחר האירוע דיווח תמיר כי נהגו האישי הוא שנהג בטרקטורון ובנוסף פיצה תמיר את בעל הרכב האזרחי במזומן, זאת במטרה לסיים את התקרית ללא השלכות נוספות. לאחר שהתגלה העניין הועמד תמיר לדין ובעסקת טיעון הודה בשימוש ברכוש הצבא שלא למטרות צבא, נהיגה בכלי רכב ללא רשות בעלים, עבירה במסמכים צבאיים והתנהגות שאינה נאותה.

משה (צ'יקו) תמיר, בן 44 נשוי ואב לארבעה ילדים, תת אלוף בצה"ל שנודע כאחד מן המפקדים המוערכים של חטיבת גולני ומפקד אוגדת עזה. כיום מכהן תמיר כמפקד קורס מפקדי פלוגות ומפקדי גדודים. תמיר התגייס לצה"ל ב-1982 ומשרת למעלה מ-27 שנים בתפקידים שונים במערכת הצבאית.

עמירם לוין על פרשת תמיר: "הרמטכ"ל שגה"

צ'יקו תמיר השעה את עצמו מצה"ל