הפרקליטות החליטה: יוגשו כתבי אישום נגד זקן ומצא בפרשת "רשות המיסים"

מנהלת המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה הודיעה כי החליטה לדחות את טענותיהם של זקן, מצא וחשודים נוספים בפרשת "רשות המיסים" אשר הועלו במסגרת השימועים ובימים הקרובים יוגשו נגדם כתבי אישום. העבירות: שוחד מרמה והפרת אמונים

מנהלת לשכת רה"מ לשעבר, שולה זקן (חדשות 2. ארכיון)

מנהלת המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה הודיעה היום על הגשת כתבי אישום בפרשת רשות המיסים נגד ראש לשכת ראש הממשלה לשעבר, שולה זקן כתבי ויעקב (ג'קי) מצא. הפרקליטות דחתה את טיעוניהם של השניים כפי שהושמעו בשימוע וכתבי האישום בפרשה יוגשו בימים הקרובים לבית המשפט.

בעקבות החלטת היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה דאז, בינואר 2007 נפתחה החקירה הגלויה ב"פרשת רשות המיסים" לאחר מספר חודשים של חקירה סמויה שכללה גם האזנות סתר. החקירה נוהלה על ידי היחידה הארצית לחקירות הונאה.  

בחקירה נבחנו חשדות של שוחד והפרת אמונים בין שני אנשי עסקים, עסקנים פוליטיים, בעלי אינטרסים ברשות המסים, רואה החשבון קובי בן גור ויורם קארשי, לבין בכירים ברשות המסים בישראל, ובראשם ראש רשות המיסים דאז - ג'קי מצא. כן נבחן חשד למרמה והפרת אמונים מצידה של שולה זקן, בזמנו מנהלת לשכת ראש הממשלה ושר האוצר.

טענות החשודים שהועלו בשימוע - נדחו

במהלך החקירה נאסף חומר רב מאוד: נגבו כ-600 הודעות מחשודים ומנחקרים אחרים; נתפסו מאות תיקים ומסמכים רבים ונקלטו שיחות רבות במסגרת האזנות סתר.

עם סיום החקירה הועבר החומר לבחינת המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה. הכמות הרבה של חומר החקירה כאמור, כמו גם מורכבותו, חייבו עבודה יסודית וזהירה ביותר של צוות הפרקליטים שעסק בפרשה, בראשותה של מנהלת המחלקה הכלכלית, אביה אלף, ואנשי המחלקה הכלכלית.

בתום בחינת החומר במחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה ולאחר דיונים בפרקליטות ובלשכת היועץ המשפטי לממשלה, שלחה מנהלת המחלקה הכלכלית מכתבי שימוע לשמונה מהחשודים בפרשה, באמצעות באי כוחם, בהם נמסר להם כי לאחר בחינת חומר הראיות בפרקליטות, נשקלת הגשת כתבי אישום בעניינם, והם הוזמנו לשימוע.

האישומים: שוחד, מרמה והפרת אמונים

במהלך החודשים נובמבר 2008 עד פברואר 2009 נערכו שימועים לשמונת המעורבים בפרשה: מצא, זקן, בר זכאי, בוברוב, סער, שטיינמץ, בן גור וקארשי.

לאחר בחינת הטענות שהועלו בשימועים על ידי באי כוח החשודים הוחלט על דחיית הטענות והגשת כתבי האישום לבית המשפט על עבירות של שוחד והפרת אמונים נגד ג'קי מצא, בעבירת מרמה והפרת אמונים נגד שולה זקן ובעבירות שוחד והפרת אמונים נגד המעורבים האחרים: גדעון (גידי) בר זכאי, שמואל בוברוב, יעקב (קובי) בן גור ויורם קארשי. הודעה דומה נמסרה לב"כ של יגאל סער ויוסף שטיינמץ במאי השנה.