כמה שנים עשוי אולמרט לשבת בכלא?

שופטי ביהמ"ש המחוזי בי-ם הרשיעו את אהוד אולמרט בעבירות חמורות של מרמה והפרת אמונים וקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות - עבירות חמורות שהעונש המצטבר עליהן עומד על 8 שנות מאסר בפועל. האם בית המשפט ישלח את ראש הממשלה ל-14 שנים מאחורי סורג ובריח?

נימוקים כבדי משקל. אולמרט בביהמ"ש (מור שאולי)

בחודש מאי בשנה שעברה נגזרו על ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט שש שנות מאסר בפועל במסגרת פרשת הולילנד, לאחר שהורשע בשוחד. היום הרשיע בית המשפט המחוזי בירושלים את אולמרט בפרשת טלנסקי בגין מרמה והפרת אמונים וכן בקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות - עבירות שעלולות להביא את ראש הממשלה לשעבר לבלות זמן ממושך מאחורי סורג ובריח.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי סעיף 284 לחוק העונשין במדינת ישראל, עבירה של הפרת אמונים טומנת בחובה עונש של עד שלוש שנות מאסר בפועל. מלבד עבירת הפרת האמונים, הרשיעו השופטים את אולמרט בקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות - עבירה שהעונש עליה עומד על חמש שנות מאסר בפועל.

מאחר ומדובר בעבירות חמורות אותן ביצע אולמרט, בית המשפט מוסמך לגזור עליו שמונה שנים נוספות לשש השנים שכבר נגזרו עליו - כלומר 14 שנים בכלא. עם זאת, לראש הממשלה לשעבר ישנם נימוקים כבדי משקל שעשויים להביא את השופטים לשקול האם בכלל לגזור עליו עונש מאסר נוסף בעקבות הכרעת הדין בפרשת טלנסקי.

לדברי עו"ד ציון אמיר, על אף הודעת הפרקליטות כי תבקש להטיל על אולמרט עונש מאסר בפועל, בית המשפט עשוי להימנע מהטלת עונש כזה. "הנימוקים נוגעים קודם לעובדה שאולמרט זוכה בהרשעה ראשונה פה אחד על ידי שלושה שופטים", מציין עו"ד אמיר. "ההרשעה הושגה לאחר הליך מורכב ותקדימי של ערעור שהגישה המדינה לשמיעת ראיות חדשות, מה שמוביל לטענה של עינוי דין".

רה"מ לשעבר יחד עם עורך דינו (עזרי עמרם, חדשות 2)

"הנימוקים יטו את הכף משליחתו למאסר נוסף"

מלבד הנימוק לעינוי דין, לטענת עו"ד אמיר השופטים צפויים לקחת בחשבון את העובדה כי העבירות בפרשת טלנסקי בוצעו לפני שנים רבות. "העבירות בוצעו בהיותו שר התמ"ת לפני יותר מ-10 שנים", אומר אמיר. "העובדה הזאת מהווה שיקול מרכזי בענישה, וזה נתון שיילקח בחשבון".

מלבד העובדה כי העבירות בוצעו במהלך ממשלת שרון, השופטים עשויים לשלב בשיקוליהם את גזר הדין הכבד שכבר הוטל על אולמרט בפרשת הולילנד. "ממילא מדובר בעונש כבד", מבהיר אמיר. "זה כנראה יעמוד בפני השופטים ואף ראוי שיעמוד לנגד עיניהם. יחד עם העובדה כי מדובר באיש שכיהן בתפקידים כה רמים ומדובר בנפילה מגובה לתהומות כה עמוקים, אני מניח שהדברים האלה יטו את הכף משליחתו למאסר נוסף".

יחד עם זאת, עו"ד אמיר מציין כי דבר לא מונע מבית המשפט לשלוח את ראש הממשלה לשעבר ל-14 שנים בכלא. "בית המשפט מוסמך להטיל עונש נוסף, ורשאי לקבוע שזה יצטבר לעונש שעומד נגדו", הוא מדגיש. "יש לו מנעד די רחב בנסיבות האלה לשקול כל דרך שתיראה לו נכונה".