הנשיא החליט לקצוב את עונשו של רוצח חנית קיקוס

כפי שפורסם לראשונה בחדשות 2, החליט הערב הנשיא לקצוב את עונשו של סלימאן אל-עביד. עונשו יעמוד על 27 שנה, מה שיביא לשחרורו בקרוב אם ינוכה שליש מעונשו. "יש תחושה של אי נוחות מההרשעה", הסביר

נשיא המדינה שמעון פרס אימץ היום את המלצת שר המשפטים לשעבר פרופ' דניאל פרידמן והחליט לקצוב את עונשו של סולימאן אל-עביד. אל-עביד הורשע בחטיפתה, אינוסה ורציחתה של הנערה חנית קיקוס ז"ל לפני 16 שנה. עונשו יעמוד כעת על 27 שנים, כפי שפורסם שלשום לראשונה בחדשות 2. המשמעות: אל-עביד עשוי להשתחרר מהכלא תוך ימים ספורים, אם יוחלט לנקות שליש מתקופת מאסרו על התנהגות טובה.

המלצתו של שר המשפטים לשעבר פרידמן התבססה על נסיבותיו האישיות של אל-עביד, וכן על כך שהרשעתו איננה מקרה רגיל של הרשעה בדעת רוב. בהמלצתו נכתב בין היתר כי "במקרה זה נתגלעו בכל ההתדיינויות המשפטיות בערכאות השונות חילוקי דעות קוטביים בין השופטים, במידה המותירה תחושת חוסר נוחות".

בשל מורכבות התיק פנה הנשיא אל השר המשפטים יעקב נאמן וביקש את עמדתו. השר נאמן הודיע לפרס כי החליט שלא לבחון מחדש את המלצת קודמו, וכי יכבד את החלטת הנשיא שתינתן על בסיס חוות הדעת וההמלצות המצויות כבר בתיק. נשיא המדינה יעביר את החלטתו לשר המשפטים לצורך חתימתו על ההחלטה.

הרשעה מעוררת מחלוקת

אל-עביד הורשע בפסק דין מעורר מחלוקת של בית המשפט העליון ברצח הנערה ונידון למאסר עולם. במהלך השנים עונשו נקצב על ידי נשיא המדינה לשעבר משה קצב ל-33 שנות מאסר. בעקבות חשיפת עיתון "מעריב" אחרי כמה שנים, גם שר המשפטים לשעבר פרידמן בחן מחדש את התיק והחליט לקצוב שוב את עונשו של אל-עביד, הפעם ל-27 שנות מאסר.

פרידמן העביר אז את התיק להכרעה סופית בבית הנשיא, ומאז, במשך שנה וחודשיים, שכב תיקו של אל-עביד על שולחנו של הנשיא. בשבוע שעבר פורסם בעיתון "הארץ" כי הנשיא פרס העביר את התיק לעיון שר המשפטים החדש, פרופ' נאמן, במטרה לשקול מחדש את ההחלטה על הקיצור הנוסף בעונשו של אל-עביד.

בהכנת הידיעה השתתף גיא פלג

הווידאופדיה: רצח חנית קיקוס ז"ל

תחרות סיפור השנה במייל האדום - הצביעו והשפיעו