שפרעם: מאות הפגינו נגד האישומים בלינץ'

כ-200 תושבים הפגינו השבת מול בניין העירייה בשפרעם בקריאה ליועץ המשפטי לממשלה להתערב ולבטל את כתבי האישום נגד 12 המעורבים בלינץ'נגד נתן זאדה. המפגינים טוענים: "מגיע להם צל"ש כמו לזה שהרג את המחבל בירושלים"

שפרעם תוססת בגלל ההחלטה להגיש כתבי אישום נגד תושבי העיר במעורבות בלינץ' נגד המחבל נתן זאדה: חברי הכנסת הערבים כועסים, וכך גם תושבי בשפרעם על הגשת כתבי אישום על-ידי הפרקליטות בתחילת השבוע, נגד תושבי שפרעם, באשמת מעורבות בפרשת הלינץ'.  

כ-200 תושבים הפגינו השבת מול בניין העירייה בשפרעם בקריאה ליועץ המשפטי לממשלה להתערב ולבטל את כתבי האישום נגד 12 המעורבים בלינץ'- בו נהרג החייל הישראלי.

מאז הפיגוע מתנהלת חקירה נגד חלק גדול מהצעירים שהיו בקרבת האוטובוס, ביניהם 12 הצעירים שנעשה להם שימוע. מהפרקליטות נמסר כי כתבי האישום צפויים להיקרא בימים הקרובים.

המפגינים: מגיע לו צל"ש

היום בהפגנה השתתפו מנהיגים ערבים, בינם ראאד סלאח, ראש הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית. סאלח אמר ש"צריך להעמיד לדין את מי שאחראי לרצח, במקום לחפש את אותם צעירים שבסך הכול הגנו על אחיהם ותושבי שפרעם".

אחד הנאשמים אמר בשיחה לחדשות 2 כי הם רק מבקשים שיבטלו את כתבי האישום. "רוצים שקט נפשי לאחר ארבע שנים של אי-נחת". ח"כ ג'מאל זחאלקה גם השתתף בהפגנה, בה התלונן כלפי התנהלות המשטרה. "מנסים להעלים עובדות מתוך החקירה, לכן הוחלט בסוף להטיל את התיק על אותם צעירים במקום לחפש אחראים".

המפגינים מוחים על ההחלטה וטוענים שלצעירים מגיע צל"ש, באופן דומה שהתייחסו לאותו אחד שהרג את המחבל בירושלים השנה.

נרצחו בגלל היותם ערבים

הלינץ' בעדן זאדה: כך זה נראה לפני 4 שנים (חדשות 2)
ב-4 במאי 2005 נסע החייל עדן נתן-זאדה באוטובוס אגד מתחנת לב המפרץ לעיר שפרעם, כשהוא חמוש בנשק מסוג 16- M ומחסניות עם כדורים, במטרה לפגוע בנוסעי האוטובוס ללא אבחנה. כאשר עצר האוטובוס באחת התחנות בשפרעם, רצח זאדה ארבעה מנוסעי האוטובוס, חפים מפשע, ופצע נוספים רק משום היותם ערבים.

בארוע זה נרצחו נהג האוטובוס מיכאיל בחוס ז"ל, ושלושה מנוסעי האוטובוס: נאדר חאיק ז"ל, והאחיות הזאר תורכי ז"ל ודינה תורכי ז"ל . נוסעי האוטובוס, בסיוע אזרחים שעברו במקום, השתלטו על נתן-זאדה על מנת למנוע ממנו את המשך הירי, ונטלו ממנו את נשקו. למקום הגיעו שוטרים של משטרת ישראל לשם טיפול באירוע. עדן נתן-זאדה נכבל באזיקים, ונשקו נמסר לידי המשטרה.

7 מהצעירים נאשמים בניסיון לרצח

על פי כתבי האישום שהוגשו נגדם, הנאשמים, בני 23 עד 50, לקחו חלק בהתפרעות ובתקיפת השוטרים. לשבעה מהם מיוחסים סעיפים של ניסיון רצח, תקיפת שוטר בנסיבות מחמירות, הפרעה לשוטר בשעת מילוי תפקידו והתפרעות שסופה נזק. לחמשת הנאשמים האחרים מיוחסות עבירות של תקיפת שוטר בנסיבות מחמירות, הפרעה לשוטר בשעת מילוי והתפרעות.

"החייל הוכה, תושבי המקום בעטו בו והטיחו בו ברזלים, אבנים וחפצים נוספים שהושלכו לתוך האוטובוס", נטען בכתב האישום. כתוצאה מהמעשים האלו נפצע נתן-זאדה וכן השוטרים. " כתוצאה מתקיפת ההמון ובכללן התקיפות שהתרחשו לאחר שפיכת החומר הדליק נגרם מותו של נתן-זאדה".

הווידאופדיה: הטבח בשפרעם