בית הדין הצבאי על חקירת תא"ל תמיר: "רשלנית"; הפצ"ר הורה על פתיחה בחקירה

ביה"ד הצבאי מתח ביקורת על התנהלות צה"ל באשר לחקירת תא"ל משה "צ'יקו" תמיר, שנתן לבנו לנהוג בטרקטורון. "רעידת אדמה של ממש בכל הנוגע לגורמי החקירה", אמרו וגזרו על תמיר הורדה בדרגה ו-3 חודשים על תנאי. הפרקליט הצבאי הראשי הורה על פתיחה בחקירה

בית הדין הצבאי החליט הבוקר להוריד את תא"ל משה "צ'יקו" תמיר לדרגת אלוף משנה, לאחר שבשנת 2006 נתן לבנו לנהוג על טרקטורון צבאי. הבן עשה תאונה, ולאחר מכן דיווח תמיר כי נהגו האישי הוא שנהג בטרקטורון. בית הדין מתח ביקורת על אופן ניהול החקירה, ובעקבות כך החליט הערב הפרקליט הצבאי הראשי לפתוח בחקירת החקירה.

על תמיר נגזרו שלושה חודשי מאסר על תנאי ופסילת רישיון לשלוש שנים. צוות השופטים בחר להתייחס בחומרה לכל אחד מסעיפי האישום ומתח ביקורת קשה וחריפה על התנהלות צוות החקירה הצבאית, "חקירה רשלנית שלפרקים נדמה שלא רצתה להגיע לחקר האמת".

"ישנו יותר מאשר חשד כבד כי גורמי החקירה נמנעו מלמצות את חקר האמת בעניינו של הנאשם בניסיום לגמד את האירוע ולמנוע חקירתו עד תום. אם חשד זה יתאמת, האמור ברעידת אדמה של ממש בכל הנוגע לאמינותם של גורמי החקירה בצה"ל", נכתב בגזר הדין.

בעקבות הדברים הורה הפרקליט הצבאי הראשי (הפצ"ר) תא"ל אביחי מנדלבליט, על חקירה. את החקירה תנהל היחידה לחקירות פנים, המקבילה למחלקה לחקירות שוטרים במשרד המשפטים.  בראש היחידה קצין מילואים בדרגת אלוף משנה. בסיום החקירה יוגשו הממצאים לפצ"ר, שיחליט על המשך התהליך.

בסביבתו של תמיר אמרו הבוקר, לפני ההחלטה, כי אם יוחלט להוריד אותו בדרגה בכוונתו לפרוש מצה"ל. עו"ד משה ישראל, סנגורו של תמיר, הודיע כי יערער על גזר הדין.

ח"כ אבי דיכטר, ראש השב"כ לשעבר, אמר בעקבות ההחלטה כי "צ'יקו תמיר זכה בדרגת תת אלוף בדם ואסור שיאבד אותה בגין הטעות שטעה. צ'יקו במקרה הזה לא היה ישר כסרגל, אך כל חייו היה סרגל ללוחמים. אני מקווה שערכאת העירעור תיאזן נכון יותר בין הדברים".

הנער עשה תאונה - תמיר נאשם שהסתיר

בחודש אפריל 2006, כחלק מערב גיבוש צבאי שכלל בני משפחות, התיר תא"ל (דאז) תמיר לבנו הקטין לנהוג על טרקטורון צבאי ללא רישיון, במהלך נהיגת הקטין התנגש הטרקטורון ברכב אזרחי, לא היו נפגעים אך נגרם נזק לשני הרכבים.

לאחר האירוע דיווח תמיר כי נהגו האישי הוא שנהג בטרקטורון ובנוסף פיצה תמיר את בעל הרכב האזרחי במזומן, זאת במטרה לסיים את התקרית ללא השלכות נוספות. לאחר שהתגלה העניין הועמד תמיר לדין ובעסקת טיעון הודה בשימוש ברכוש הצבא שלא למטרות צבא, נהיגה בכלי רכב ללא רשות בעלים, עבירה במסמכים צבאיים והתנהגות שאינה נאותה.

משה (צ'יקו) תמיר, בן 44 נשוי ואב לארבעה ילדים, תת אלוף בצה"ל שנודע כאחד מן המפקדים המוערכים של חטיבת גולני ומפקד אוגדת עזה. כיום מכהן תמיר כמפקד קורס מפקדי פלוגות ומפקדי גדודים. תמיר התגייס לצה"ל ב-1982 ומשרת למעלה מ-27 שנים בתפקידים שונים במערכת הצבאית.

איך מצטרפים לטוויטר של חדשות 2?