הלינץ' בשפרעם: כתבי אישום על ניסיון לרצח עדן נתן-זאדה

פרקליטות מחוז חיפה הגישה הבוקר לבית המשפט המחוזי בעיר כתבי אישום נגד 12 תושבי שפרעם, באשמת ניסיון לרצח המחבל היהודי עדן נתן-זאדה, התפרעות ותקיפות שוטרים במהלך הטבח בשפרעם במאי 2005. "האירועים שהביאו למותו של זאדה פגעו קשות בשלטון החוק", נמסר מהפרקליטות

פרקליטות מחוז חיפה הגישה הבוקר לבית המשפט המחוזי בעיר כתבי אישום נגד 12 תושבי שפרעם, באשמת ניסיון לרצוח את המחבל היהודי עדן נתן זאדה במאי 2005, התפרעות ותקיפת שוטרים. "מחפשים את תושבי שפרעם, במקום שבו נרצחו על ידי המחבל ארבעה תושבים", אמר היום תושב העיר בכעס, בתגובה לאישומים.

ב-4 במאי 2005 נסע החייל עדן נתן-זאדה באוטובוס אגד מתחנת לב המפרץ לעיר שפרעם, כשהוא חמוש בנשק מסוג 16 - M ומחסניות עם כדורים, במטרה להרוג בנוסעי האוטובוס ללא אבחנה. כאשר עצר האוטובוס באחת התחנות בשפרעם, רצח זאדה ארבעה מנוסעי האוטובוס, חפים מפשע, ופצע נוספים רק משום היותם ערבים.

בארוע זה נרצחו נהג האוטובוס מיכאיל בחוס ז"ל, ושלושה מנוסעי האוטובוס: נאדר חאיק ז"ל, והאחיות הזאר תורכי ז"ל ודינה תורכי ז"ל . נוסעי האוטובוס, בסיוע אזרחים שעברו במקום, השתלטו על נתן-זאדה על מנת למנוע ממנו את המשך הירי, ונטלו ממנו את נשקו. למקום הגיעו שוטרים של משטרת ישראל לשם טיפול באירוע. עדן נתן-זאדה נכבל באזיקים, ונשקו נמסר לידי המשטרה.

ההמון תקף - עדן נתן-זאדה מת

המחבל היהודי, עדן נתן-זאדה (חדשות 2. ארכיון)
בהמשך הגיע המון זועם למקום, החל להתפרע, מנע מן המשטרה לבצע את תפקידה, ובמשך כשעתיים תקף את זאדה ואת השוטרים באמצעים שונים, תוך שהביא למותו של זאדה ולפציעה של השוטרים.

בעקבות האירוע נוהלה חקירת משטרה שבה נחקרו עשרות חשודים וניגבו מאות הודעות. תיק החקירה הועבר לפרקליטות מחוז חיפה, שבחנה את חומר החקירה. בתום בחינת החומרים והשלמות חקירה שנתבקשו ובוצעו, הוזמנו 12 חשודים לשימוע, בטרם התקבלה החלטה סופית להגיש כתבי אישום נגדם.

מפרקליטות מחוז חיפה נמסר היום כי "מבלי לגרוע מחומרת מעשיו הנפשעים של זאדה, סבורה הפרקליטות כי האירועים שהביאו למותו של זאדה פגעו קשות בשלטון החוק", הדגישו. "במדינת חוק - מי שנוטל את החוק לידיו ופוגע במי שכבר נלכד, נכפת ונוטרל לחלוטין, גם אם ביצע עבירות חמורות ונתעבות, יועמד לדין ע"י רשויות אכיפת החוק".

7 מהצעירים נאשמים בניסיון לרצח

על פי כתבי האישום שהוגשו נגדם, הנאשמים, בני 23 עד 50, לקחו חלק בהתפרעות ובתקיפת השוטרים. לשבעה מהם מיוחסים סעיפים של ניסיון רצח, תקיפת שוטר בנסיבות מחמירות, הפרעה לשוטר בשעת מילוי תפקידו והתפרעות שסופה נזק. לחמשת הנאשמים האחרים מיוחסות עבירות של תקיפת שוטר בנסיבות מחמירות, הפרעה לשוטר בשעת מילוי והתפרעות.

"החייל הוכה, תושבי המקום בעטו בו והטיחו בו ברזלים, אבנים וחפצים נוספים שהושלכו לתוך האוטובוס", נטען בכתב האישום. כתוצאה מהמעשים האלו נפצע נתן-זאדה וכן השוטרים. " כתוצאה מתקיפת ההמון ובכללן התקיפות שהתרחשו לאחר שפיכת החומר הדליק נגרם מותו של נתן-זאדה". 

הווידאופדיה: הטבח בשפרעם