רה"מ לשעבר אולמרט הורשע בפרשת מעטפות הכסף

שנתיים וחצי אחרי שזיכה את רה"מ, ביהמ"ש הפך את החלטתו בעקבות הקלטות שולה זקן והרשיע את רה"מ לשעבר בקבלת כספים לשימוש פרטי. "אולמרט עשה שימוש פרטי בכספים ולא דיווח עליהם", נקבע פה אחד

ההקלטות הפכו את ההחלטה ואולמרט הורשע גם בפרשת טלנסקי: שופטי בית המשפט המחוזי בירושלים הכריעו הבוקר (שני) כי ראש הממשלה לשעבר אשם בפרשת "מעטפות הכסף" - פרשה בה זוכה ביולי 2012. השופטים הרשיעו את ראש הממשלה לשעבר בעבירות של מרמה והפרת אמונים וכן קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות.

להכרעת הדין המלאה בפרשת טלנסקי

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"בהכרעת הדין המשלימה נקבע כי היומנים המכונים 'יומני שולה' קבילים כראיות", קבעו השופטים. "התכנים הם בעלי משקל ממשי, ניתן לקבוע מהם ממצאים ברורים. טלנסקי העביר לאולמרט כספים ברורים, שולה זקן קיבלה מתוך קופה זו תוספת שנתית למשכורתה ונעשו שימושים גם פרטיים בכספים אלה. הנאשם נמנע מלהעיד בשלב זה וזה משמש חיזוק למשקל התביעה".

"נוכח כל זה", קבעו השופטים, "אנו משנים את מסקנתנו: היסודות העובדתיים למרמה והפרת אמונים הוכחו הן במישור הציבורי והן מבחינת המודעות של הנאשם לכל היסודות העובדתיים. התוצאה היא שהוכחו יסודות העבירה וכי יש להרשיע את הנאשם במרמה והפרת אמונים".

"לגבי היסוד העובדתי יש שני רכיבים: הצגת עובדה כוזבת וכן קבלת דבר וקשר סיבתי", המשיכו השופטים, "הדגש בעבירת המרמה והפרת האמונים הוא על היסוד הנפשי. בהכרעת הדין הקודמת קבענו כי היה ספק לגבי היסוד הנפשי, קבענו אז כי לא ניתן לשלול את סבירות גרסת הנאשם".

אולמרט בבית המשפט. ארכיון (יותם רונן)


"נוכח הממצאים העובדתיים החדשים, אנו משנים את מסקנתנו: הנאשם העלים את דבר קיום הכספים, אולמרט עשה שימוש פרטי בכספים. תרומה פוליטית הפכה לנכס פרטי והיה חייב לדווח עליה. אם היה דיווח על הנכס הזה - היה המבקר בודק כראוי. אי הדיווח מנע בדיקה ראויה", הוסיפו.

"הכספים שהעביר טלנסקי היו חלק מהותי מהקופה של מסר. עצם הסכמתו לקבלם מעידה על שימוש פרטי. הייתה מודעות לאופי הקופה ולשימוש החופשי בכספי מודעותו שוללת את גרסתו והמסקנה היא שהוכחו יסודות קבלת דבר במרמה. מדובר בסכומי כסף גדולים ויש להרשיעו בקבלת דבר במירמה בנסיבות מחמירות".

שלושת השופטים החליטו להרשיע פה אחד את אולמרט: השופט משה סובל קבע בחוות דעתו כי הוא מסכים לתוצאה אך הציג ניתוח משלו לדרך השימוש בכספים. להסכמתו הצטרף גם השופט יעקב צבן. השופטת רבקה פרידמן-פלדמן, שהחליפה את השופטת מוסיה ארד בתיק, אף הוסיפה כי די היה בממצאים הקודמים כדי להרשיע את אולמרט כבר בפעם הראשונה.

עורכי דינו של ראש הממשלה אהוד אולמרט אמרו לאחר הדיון כי הם "מאוכזבים מהחלטת השופטים, שהתקבלה למרות שקריה של זקן ולמרות שערכה את הקלטות באופן מניפולטיבי".

בהכנת הידיעה השתתפו: גיא פלג, עזרי עמרם, סיוון רהב מאיר, יאיר שרקי ואסף יחזקאלי