מציתי הישיבה בעכו הולכים לכלא

בית המשפט המחוזי בחיפה גזר עונשי מאסר על מתפרעים ערביים שהציתו ישיבה במהלך המהומות בעכו מאוקטובר אשתקד. "אין הצדקה מוסרית למאן דהוא, ליטול את הדין לידיו ולפגוע באחרים", נכתב בגזר הדין

המהומות בעכו (רויטרס)

אני מתחרט על מה שעשיתי" - כך אמר היום חאלד שעבאן לאחר מתן גזר דינו בגין הצתת ישיבה במהלך מהומות יום כיפור האחרון בעיר עכו.

האירוע התרחש ב-26 לאוקטובר אשתקד, כאשר שלושת הנאשמים שהגיעו היום לבית המשפט היו מעורבים בהשלכת בקבוק תבערה לישיבת "רוח צפונית" בעיר. בעקבות ההצתה נשרף אחד מחדרי הישיבה.

בית המשפט המחוזי בחיפה גזר עונשי מאסר בפועל על שני הנאשמים העיקריים: איברהים ביומי, המבוגר שבחבורה, שיישב בכלא שלוש שנים על ההצתה ועוד שנה וחצי על תקיפת שוטר. ואילו חברו, סאלח תיתי, יישב שנתיים וחצי.

משפחות הנאשמים קיבלו את גזר הדין בצורה קשה. חלק מבני המשפחה החלו לזעוק ואף להשתולל בין כתלי בית המשפט.

בעניין העונש אותו יקבל שעבאן, עדיין לא הכריע השופט. ייתכן והוא יקבל חצי שנת עבודות שירות בלבד, בשל העובדה שרק סייע בפעולה, ובשל רצונו של בית המשפט להתחשב במצבו הנפשי.

פרקליטו של שעבאן, עו"ד שאדי ד'באך, סיפר כי מרשו ניסה להתאבד בכלאו. שעבאן הדגיש כי שירותי המבחן קבעו כי שעבאן לא היה שפוי בעת האירוע, וכן כי לא יוכל לשאת ישיבה בכלא.

"אין הצדקה מוסרית לפגיעה בחפים מפשע"

השופט אילן שיף לא קיבל את עמדת ההגנה שביקשה להתחשב באירועים כנגד הערבים שהתרחשו גם כן במהלך המהומות בעיר. "אף אם היה מי שנהג באלימות פושעת נגד ערבים בעכו", נכתב בגזר הדין, "אין בכך כדי ליתן היתר או הצדקה מוסרית למאן דהוא, ליטול את הדין לידיו ולפגוע באחרים, לא כל שכן, בחפים מפשע".

השופט הוסיף: "פגיעה באתרים או במוסדות דתיים על רקע לאומני עלולה להצית תבערה גדולה שבגינה יפגעו אנשים ורכוש משני הצדדים. שומה על בתי המשפט להתייחס בחומרה למעשים כאלו ובכך לתרום תרומתם לשירוש רעיונות נלוזים של נקמה בכלל ונקמה לאומנית בפרט".