הנהג לקח תחליף סם חוקי - ונחשב "מסומם"?

מדינת ישראל נותנת - משטרת ישראל לוקחת: כל מה שנרקומן לשעבר שמשתמש בתחליף סם מסוג מתדון עשה, היה לאסוף את התרופה מתחנת משרד הבריאות ברכבו. מיד לאחר מכן נעצר בעוון "נהיגה תחת השפעת סמים". השופט קבע כי הוא זכאי מכל ההאשמות נגדו: "התנהלות בעייתית זו עלולה לגרום להכשלת אנשים על לא עוול בכפם"

שוטר בודק רכב. ארכיון (חדשות 2)

שופט בית משפט השלום בחיפה, שלמה בנג'ו, זיכה היום מכל ההאשמות נהג שנחשד כי נהג שיכור ומסומם בעיר. הוא לא נהג ב"זיג זג" וגם לא הדיף ריח אלכוהול, אלא לקח תחליף סם חוקי מסוג מתדון. הבעיה הייתה שבעיני המשטרה, שמלכתחילה מעודדת מכורים לסמים לשעבר להשתמש בתחליף הסם, מדובר בסם לכל דבר - למרות שאינו כזה.

הפרשה החלה כאשר המשטרה ערכה פעילות סמויה באזור תחנה לחלוקת מתדון, שידוע גם כאדולן, בשנת 2007 בעיר. הנהג הגיע לשם בשעות הבוקר, כדי לקחת את תחליף הסם, בו הוא משתמש על פי חוק ועל פי המלצת משרד הבריאות כ-3 פעמים בשבוע. מיד לאחר מכן עוכב על ידי השוטרים, בחשד לנהיגה תחת השפעת סמים.

לשוטרים שעצרו אותו סיפר מיד הנהג כי הוא נרקומן לשעבר, ומשתמש במתדון כבר 7 שנים. בבדיקת שתן שנערכה לו אף נמצא כי הוא "נקי" לחלוטין, וכפי שנכתב בהכרעת הדין שזיכתה אותו, "לא היו שרידי סמי רחוב". בפקודת הסמים מתדון נחשב כ"סם מסוכן" - אך אין התייחסות לשימוש בו לצורך ריפוי, כמו במקרה זה.

יד שמאל נותנת - יד ימין לוקחת

כשהציגה המשטרה לבית המשפט את העובדות, לאחר שרישיונו של הנהג נשלל, נתקל השופט בבעיה חוקית. "האם נאשם שנוטל מתדון ב'רישיון' ונוהג ברכב נחשב כמי שנוהג בשכרות (תחת סמים)?", נכתב.

השופט ציין בהחלטתו, "הרי אם המדינה מעניקה בהיתר לאדם לצרוך סם, לצורך טיפולי, והיא מודעת לכך שאותו אדם מחזיק ברישיון נהיגה, והיא לא מוצאת לנכון להתריע בפניו כי בעת נטילת הטיפול אסור לו לנהוג, הרי בנסיבות אלה אין זה ראוי כי המדינה תעמיד את אותו אדם לדין... התנהלות בעייתית זו עלולה לגרום להכשלת אנשים על לא עוול בכפם".

לפי לשון החוק כיום, הוסיף השופט, אין איסור מסוג כזה - נהיגה בהשפעת מתדון. "בנסיבות שנוצרו לא הוגן ולא צודק לקיים כנגד הנאשם הליך פלילי אשר סבר - כפי שכל אדם סביר היה סובר בנסיבות העניין - כי הטיפול התרופתי שהוא מקבל במרכז הטיפולי של משרד הבריאות, אליו נשלח ע"י המדינה, לא מעמיד אותו בסכנה של אישום פלילי".