הורשע ברצח: שרף את זוגתו למוות

לשופטי בית המשפט המחוזי בחיפה לא הייתה התלבטות: בפה אחד הם הרשיעו את איבתור אבשלומוב ברצח בכוונה תחילה. הכרעת הדין חושפת את כל תכנון הרצח: לקיחת החומרים הדליקים, קניית מדליקי פחמים, נעילת הדירה, הרחקת החתול וההצתה. "משהחלה המנוחה לבעור, שפך עליה נוזל מדליק פחמים והכה אותה באמצעות עציץ", נכתב בהכרעה

רצח בכוונה תחילה - בכך הורשע הבוקר גבר שהצית את בת-זוגו בעזרת חומרים דליקים ושרף אותה למוות. ההחלטה התקבלה פה אחד בבית המשפט המחוזי בחיפה.

האירוע המזעזע קרה בעקבות ריב בין בני הזוג איבתור אבשלומוב ולריסה דוידוב ז"ל. איבתור חשד שזוגתו בוגדת בו ובתחילת ינואר 2008 עזב את הדירה, בה התגוררו יחד עם ילדם המשותף וילד נוסף מנישואים קודמים. שבועיים אחר כך הוא הצטייד בשני בקבוקים עם חומרים דליקים שלקח ממקום עבודתו. בנוסף רכש בקבוקי נוזל מדליק פחמים וגפרורים.

לריסה ביקשה מאיבתור להיות נוכח בדירה בעת ששרברב שהזמינה מטפל בנזילת מים בכיור. איבתור הורשע כי לאחר שנכנס לדירה, נעל את הדלת, היכה אותה, שפך על ראשה את הנוזל הדליק והצית אותה באמצעות מצית.

"משהחלה המנוחה לבעור, ועל מנת להבטיח את מותה, שפך עליה נוזל מדליק פחמים מהבקבוק הנוסף והכה אותה באמצעות עציץ שהיה בדירה", נכתב בהכרעת הדין. "כל זאת, בכוונה להמיתה". דוידוב אכן נהרגה לאחר ש-22% מגופה נחרך.

דאג להרחיק את החתול

את ההכרעה כי הרצח היה ב"כוונה תחילה" מוכיחים השופטים בהכנה המוקדמת שעשה הרוצח. אבשלומוב דאג להיפרד מקבר אביו, להצטייד בחומרים הנחוצים, לנעול את הדלת ואף להרחיק את החתול המשפחתי מהמקום.

סניגוריו ניסו לטעון כי הוא איננו כשיר נפשית לעמוד לדין, אך פאנל פסיכיאטרי קבע כי אמנם הוא סבל מהפרעה נפשית - של מחשבת שווא כתוצאה מקנאה - אך היא לא מנעה ממנו להבין את מעשיו. "אין ספק כי בשעת ההחלטה להמית את המנוחה הייתה בידי הנאשם היכולת להימנע מעשיית המעשה", ציינו השופטים.