תא"ל אופק בוכריס הואשם באונס‎

כתב האישום נגד הקצין הבכיר מפרט מסכת עבירות מין קשות שביצע בחיילת ובקצינה ששירתו תחתיו. בין היתר מתואר כיצד לקח את אחת המתלוננות לצימר ושם תקף אותה. במקרה אחר ביצע מעשה מגונה ברכב, כשנהגו בפנים‎

בוכריס, ארכיון (פלאש 90)

כתב אישום חמור הוגש היום (חמישי) נגד תא"ל אופק בוכריס בגין עבירות אינוס, מעשה סדום, מעשה מגונה והתנהגות בלתי הולמת. ההחלטה התקבלה בפרקליטות הצבאית בעקבות החקירה הממושכת, שכללה בדיקות פוליגרף ועימותים בינו לבין המתלוננות. חקירת המשטרה הצבאית הסתיימה כבר בחודש מאי, אך לא עלו במהלכה חשדות למניע של המתלוננות להכפיש את שמו של הקצין, כפי שטען לאורך החקירה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כתב האישום שהוגש נגד בוכריס מפרט שורה של אירועים שביצע לכאורה בשתי המתלוננות נגדו. למעשה, הפרקליטות הצבאית אימצה את גרסתן של המתלוננות נגד בוכריס כמעט במלואה, והגישה כתב אישום חריף הכולל תיאורים קשים שאת מרביתם בחרנו שלא לפרסם.

בצבא טענו כי במהלך החקירה עלו ראיות לכאורה לכך שהקצין ביצע מספר עבירות מין חמורות כלפי חיילת זוטרה בשירות חובה וכלפי קצינה. עוד ציינו כי המעשים בוצעו בעת ששתי המתלוננות נגד בוכריס, שירתו תחת פיקודו כמפקד חטיבת "גולני".

כתב האישום שהוגש נגד בוכריס מגולל שורה של אירועים בהם ביצע לכאורה את המעשים שיוחסו לו. בין השאר תואר המקרה בו יוחס לו אישום בגין אינוס, במהלכו התלוותה אחת המתלוננות לנסיעתו לקצרין. על פי כתב האישום, בוכריס ביקש ממנה להיכנס עמו לצימר שם "השכיב אותה על גבה, רכן מעליה ונגע בה בחזה, בבטנה ובאזור מפשעתה. הוא נישק אותה בשפתה ובצווארה, בזמן שהיא אינה משתפת פעולה עם מעשיו".

מקרה אחר שתואר התייחס אף הוא לאותה מתלוננת, מגולל את השתלשלות האירועים שהתרחשו במחנה הצבאי בזמן ששירתה תחת פיקודו. "המתלוננת לא הגיבה למעשיו של הנאשם", נכתב, "עיניה היו עצומות והיא לא שיתפה עמו פעולה ולא לקחה במעשיו חלק פעיל". בהזדמנות אחרת הוא קרא לה לחדר מגוריו, וכשנכנסה לחדרו - הפשיט אותה. "בחלק מהפעמים נותרה בתחתוניה, ונגע בגופה בניגוד לרצונה", נכתב.

"מעשים מגונים ברכב הצבאי"

מקרה אחר שתואר, מתייחס לשהותם של השניים ברכב צבאי, כשלעתים שהה בו גם נהגו הצבאי. "במהלך רבות מהנסיעות השעין הנאשם את הכיסא עליו ישב, כך שראשו באזור מוזב הרכב האחורי", נכתב. "אז, הושיט הנאשם את ידו מבלי לבקש את הסכמתה למעשיו, נגע בגופה וליטף אותו בניגדו לרצונה. בחלק מהנסיעות, כשלבשה מעיל 'פליז', הושיט הנאשם את ידעו לחגורת מכנסיה, פתח אותה, פרם את כפתורי חולצה ונגע בבטנה ובחזה".

בוכריס טען: "משחירים את פניי" (דו"צ)

מקרה נוסף התרחש במשרדו של בוכריס: "בזמן שהגיעה המתלוננת לצרכי עבודה, הוא נישק אותה על שפתיה כשידיו כרוכות סביב גופה, בניגוד לרצונה, כשהיא לא מגיבה למעשיו. הוא פסק ממעשיו רק כשקצינת הת"ש של הבסיס פתחה את דלת החדר".

אמר למתלוננת: "אוהב את הריח שלך"

כתב האישום מתאר גם מספר מקרים הנוגעים למתלוננת הנוספת נגד בוכריס, בגין ביצוע מעשים מגונים בזמן ששירתה תחת פיקודו. באחד מהמקרים כשנכנסה ללשכתו הוא "אחז בה, ואמר לה שהוא אוהב את הריח שלה כי התגעגע אליה. אז החל הנאשם לנשק אותה בעוד שהיא ניסתה להתחמק ממנו".

במקרה נוסף שתואר, חיבק בוכריס את המתלוננת והוביל אותה לחדר המגורים המצוי בלשכתו. אז, על פי כתב האישום, "בוכריס התפשט, כך שנותר כשלגופו ציצית ודיסקית בלבד". בשלב זה, המתלוננת עזבה את המקום, מכיוון שלא רצתה לקיים עמו יחסי מין.

מצה"ל נמסר כי כתב האישום הוגש על פי החלטת הפרקליט הצבאי הראשי, תא"ל שרון אפק, לאחר הליך שימוע ממושך ומעמיק שנערך עם באי כוחו של הקצין. עוד הדגישו בצבא כי בוכריס הוא "קצין ולוחם עתיר זכויות", ואילו הפצ"ר אפק ציין כי ההחלטה "התקבלה בלב כבד".

תא"ל אופק בוכריס ועורכי דינו מטעם הסנגוריה הצבאית מסרו: "אנו מצרים על החלטתו של הפרקליט הצבאי הראשי וסבורים כי מדובר בהחלטה שגויה מיסודה. בתהליך השימוע הצגנו בפני הפצ"ר בעיות קשות שעולות לאורכו ולרוחבו של התיק. אנו בטוחים כי נצליח להיאבק ולהוכיח את חפותו של תא"ל בוכריס בבית הדין וכי ייעשה משפט צדק".

הפרקליטות הצבאית: "לא התגלה מניע להכפשה"

החקירה בעניינו של בוכריס לא העלתה כל מניע של אחת המתלוננות או של שתיהן לנקום או להכפיש את שמו בכוונה. בוכריס פנה לפני כחודשיים וחצי לפרקליט הצבאי הראשי ומחה על ההדלפות והפרסומים סביב הפרשה - שלדבריו "מכפישים ומשחירים את פניו". במכתב שהעביר פרקליטו, הסניגור הצבאי אל"מ אשר הלפרין, נטען כי "הדברים פוגעים קשות בחקירה עצמה ובזכותו של הקצין להליך הוגן".

בעקבות הגשת כתב האישום הביעה עורכת הדין ליאת בהר כהן המייצגת את אחת המתלוננות שביעות רצון על החלטת הפרקליטות הצבאית. ‫"אני מברכת על החלטת הפצ"ר", אמרה. "מרגע שנפגשתי עם המתלוננת לא היה לי ספק שהיא דוברת אמת. צר לנו על עוגמת הנפש שהיתה מנת חלקה של המתלוננת בחודשים האחרונים עקב ספינים בתקשורת ופרסומים כוזבים. אנו תקווה כי הגשת כתב האישום תסתום את הגולל על תעשיית הכזבים וההכפשות. דרך ארוכה עדיין לפנינו ואנו מקוות כי בסופה הצדק יצא לאור גם בבית הדין הצבאי".