"עזב את זירת התאונה ושיבש ראיות"

בחודש מרס האחרון נהרגה הילה מיכלי נחמן ז"ל בתאונה בכביש 6: לאחר מכן נעצר נהג בשם יוסף כהן. מהחקירה עלה כי התאונה הייתה בלתי נמנעת, אך כהן הואשם בהפקרתה של מיכלי לאחר הפגיעה ובשיבוש ראיות

הילה מיכלי ז"ל וזירת התאונה

פגע באישה בשולי הכביש ולא הואשם בהריגה: הפרקליטות הגישה היום (רביעי) כתב אישום נגד יוסף כהן, הנהג שפגע בהילה מיכלי נחמן ז"ל בכביש 6 בחודש מרס האחרון. לאחר שנקבע כי התאונה הייתה "בלתי נמנעת", החליטו בפרקליטות מחוז מרכז להאשים את כהן בעבירות אחרות, שנוגעות לאי מתן סיוע למיכלי ובנסיון לטשטש את מעורבותו: הפקרה אחרי פגיעה, שיבוש מהלכי משפט והשמדת ראיה.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק 

בכתב האישום שהוגש על ידי עו"ד רעות אבירי, מיכלי נחמן ז"ל נהגה ברכב עם בנה הפעוט, אמה וילדיה התאומים (בני שלושה חודשים בזמן התאונה). "במהלך נסיעתה, סמוך למחלף חורשים, איבדה המנוחה שליטה על רכבה כך שהרכב הסתחרר עד שנעצר על השול השמאלי, כשפניו נגד כיוון התנועה. לאחר עצירת הרכב, החל להיפלט ממנו עשן", נכתב בכתב האישום. על פי תיאור האירוע, האם הוציאה את ילדיה דרך החלון בגלל שלא היה ניתן לפתוח את הדלת.

באותו זמן נהג כהן בנתיב השמאלי ב-150 קמ"ש, סמוך לשוליים בהם עמד הרכב התקוע. מיכלי נחמן ניסתה לסייע לאמה לצאת מהרכב - וכהן "פגע בה בעוצמה", כך טענו בפרקליטות. מותה נקבע בעקבות הפגיעה הקשה. עוד עלה מהחקירה כי שני בני אדם אחרים שרכבם נתקע באזור ניסו להזהיר את הנהגים באמצעות פנסי הטלפון - וניסו בכך למנוע את התאונה.

"התאונה - בלתי נמנעת". מיכלי נחמן (באדיבות המשפחה)

"שטף את הרכב והעלים ראיות"

החקירה העלתה כי התאונה הייתה בלתי נמנעת, ועל כן כהן הואשם בעיקר בשל התנהגותו לאחר האירוע: "מיד לאחר התאונה עצר כהן את רכבו והחליט להסתיר את מעורבותו בתאונה, להעלים ראיות ולשבש הליכי חקירה ומשפט. בהתאם לתכניתו התקרב כהן לשני האחרים וחקר אותם אודות התאונה, מבלי לומר כי הוא מעורב בה", נכתב בכתב האישום.

לפי הפרקליטות כהן המתין בזירת התאונה במשך כ-18 דקות מבלי לומר לאיש כי הוא מעורב בתאונה - גם לא לגורמי ההצלה והמשטרה. "בשלב מסוים חזר כהן לרכבו ועזב את המקום. מיד לאחר מכן, ובהתאם לתכניתו, נסע כהן לסוכנות רכב בפתח תקווה אשר בבעלותו, שטף את הרכב בלחץ מים גבוה והעלים ראיות. בשלב זה, נסע לתחנת משטרת חדרה ברכב השטוף, שם דיווח בכזב כי נסע בכביש 6 ונפגע בתאונה על ידי רכב מרצדס שחור", הדגישו התובעים בכתב האישום.

לאחר הגשת כתב האישום, הסבירו בפרקליטות את ההחלטה להאשים את כהן רק בעבירות אלו: "מדובר באירוע קשה ומצער. בוחני המשטרה קבעו חד משמעית כי מדובר בתאונה בלתי נמנעת. לאחר התאונה, אף שעצר תחילה בצד הדרך, בחר הנאשם לעזוב את המקום, בלי להושיט עזרה מתאימה למנוחה, ובלי לדאוג למניעת נזק נוסף. הנאשם לא לקח אחריות על חלקו באירוע ולא נשאר במקום לבירור מול רשויות האכיפה וההצלה. תחת זאת, גיבש הנאשם תכנית שנועדה להסתיר את מעורבותו בתאונה, ובהמשך העלים ראיות ושיבש הליכי משפט".

כמו כן ביקשו בפרקליטות להאריך את פסילת רשיון הנהיגה של כהן: "התנהלותו החמורה של המשיב מיד לאחר קרות התאונה, בה נהרגה המנוחה, מלמדת כי המשך נהיגתו יסכן את שלום הציבור וביטחון המשתמשים בדרך – מיד לאחר התאונה, גמלה בליבו של המשיב ההחלטה לשבש הליך משפטי".

עו"ד אופיר סטרשנוב ממשרד כהן-סטרשנוב-לונדון ועו"ד תהילה בינו, המייצגים את יוסף כהן, מסרו בתגובה: ״החלטת הפרקליטות להימנע מלהאשים את יוסף כהן באחריות לתאונה ולהסתפק בעבירות שצוינו מבטאת הבנה נכונה של הנסיבות המצערות והייחודיות של התאונה".

עוד הוסיפו השניים כי "כאמור בכתב האישום, ובניגוד מוחלט לפרסומים בעבר, הוכח מעבר לכל ספק כי מר כהן נשאר במקום התאונה, חצה את הכביש על-מנת להגיש עזרה ונותר במקום כמחצית השעה ועד לאחר הגעת האמבולנס. לפיכך, לא התקיימה עבירת הפקרה, והדבר יוכח בבית המשפט. מר כהן הגיע מיוזמתו למשטרה לאחר התאונה. מר כהן מצר מאד על התוצאה הטראגית שהביאה למותה של המנוחה וכואב את כאבה של משפחתה".