המג"ד: אלאור לא הזכיר חשש ממטען

סא"ל דוד שפירא שכיהן כמג"ד של אלאור אזריה העיד במשפט הירי במחבל ואמר: "חשתי שהוא לא אומר אמת". הוא הבהיר שהירי בוצע בשלב בו לא נשקפה סכנה ללוחמים: "אלאור לא ציין בפניי בשום שלב שיש חשש למטען"

סא"ל דוד שפירא בבית הדין (חדשות 2)

בבית המשפט הצבאי ביפו נמשך הבוקר (שלישי) משפטו של אלאור אזריה, המואשם בהריגת המחבל שבו ירה כששכב מנוטרל על הקרקע. על דוכן העדים עלה היום סא"ל דוד שפירא, שהיה מפקד הגדוד בו שירת החייל, וסתר את גרסתו של אזריה לפיה חש מאויים בגלל שחשב שיש מטען על המחבל. "אלאור לא הביע בפני בשום שלב חשש ממטען", אמר הקצין הבכיר. "הירי שלו הגיע לאחר שהסכנה לכוחות בשטח חלפה".

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

סא"ל שפירא, שפיקד על גדוד שמשון בו שירת אזריה בזמן התקרית בחברון סיפר כי אלאור היה חייל בולט בגדוד וזכה לתעודת הצטיינות: "אלאור התגייס לגדוד שמשון והוכשר כחובש. הוא בלט בפלוגה, השקיע לאורך כל המסלול וגם באימון סמוך ליום העצמאות שם הענקתי לו תעודת הצטיינות". שפירא המשיך לשבח את תפקודו של החייל והסביר שמספר שבועות לפני האירוע אישר את מינויו לחובש הפלוגתי: "הוא מהחיילים המקצועיים ביותר".

הוא הזכיר שיחת טלפון עם אביו של אלאור, צ'ארלי אזריה, בסוף חודש מרס בה סיפר לו האב כי בנו נמצא במצוקה. "הוא אמר לי 'ירד לו החיוך מהפנים' וטען שהוא מודאג. ככל שהבנתי הרקע לדברים היה הלחץ שיש עליו כחובש פלוגתי", אמר המג"ד וסיפר כי מיד לאחר השיחה התקשר למפקד הפלוגה של אזריה ודרש לשוחח איתו.

המג"ד: "הירי - לאחר חלוף הסכנה" (רויטרס)

"אני הייתי במוצב חרסינה, המוצב הגדודי", תיאר שפירא את תחילת התקרית בה ירה אזריה במחבל. "הייתי במשרד והיה נראה לי שאני שומע יריות. קיבלתי טלפון מהחמ"ל הגדודי והכריזו על אירוע פיגוע דקירה. הקפצתי את החפ"ק שלי תוך 2 עד 3 דקות והתחלנו לנסוע לכיוון הזירה. לא הצלחתי להשיג את המ"פ כדי להבין מה קורה".

"הדיווח הראשוני היה 2 מחבלים - אחד הרוג ואחד פצוע", שיחזר סא"ל שפירא. "אחר כך הצלחתי להשיג את המ"פ תום, והוא אמר לי שמחבלים באו לתקוף ובאמת אחד מהם הרוג והשני פצוע. זה גם מה שעדכנתי את המח"ט בקשר". סא"ל שפירא העיד כי ההנחיה למ"פ הייתה חד משמעית: "לפנות את המחבלים מהזירה בין אם הם חיים או מתים". לדבריו, הוא הגיע לזירה לאחר 12 או 13 דקות, כשבדרך חלף על פניו אמבולנס ובו החייל הפצוע מהתקרית.

בשלב זה עבר המג"ד לתאר את מה שראה בזירה. "ראיתי בזירה שני מחבלים שוכבים רחוק אחד מהשני ושניהם נראו לי 'גמורים'", סיפר. "זיהיתי פגיעת ראש באחד מהם וחברתי לתום המ"פ כדי להבין ממנו מה בדיוק קרה - לא הייתה בדיקה של חבלן בזירת האירוע".

המח"ט: "לא הייתה הצדקה לירי" (חדשות 2)

"יניב המח"ט ניגש אלי ואמר לי שהוא קיבל דיווח מרבש"צ היישוב היהודי על ירי חריג שבוצע לעבר אחד המחבלים אחרי האירוע", תיאר המג"ד והסביר כי כששמע זאת ניגש מיד למ"פ להבין את מהות האירוע.

"שאלתי את תום המ"פ אם היה משהו חריג ותום אמר לי: 'האירוע חריג יותר ממה שאתה חושב' ואז הסביר שראה את הראש של המחבל זז והיה בטוח שהוא מת - אז ראה את הגולגולת שלו מתנפצת. הוא שאל את אלאור מדוע ירה בו והוא ענה 'הוא מחבל - הוא צריך למות'".

סא"ל שפירא סיפר עוד כי שוחח עם אזריה כשעה וחצי לאחר התקרית ושאל אותו מדוע ירה במחבל. לדבריו, החייל ענה לו כי הוא ראה סכין וחש סכנה. "שאלתי מדוע הוא לא פשוט בעט בסכין והוא שוב אמר שחש סכנה", אמר המג"ד. "אני הבהרתי לו שאני חושב שהוא לא אומר אמת כי למ"פ הוא אמר דברים אחרים". סא"ל שפירא אמר כי מיד לאחר מכן הוא השהה את אזריה ושלח אותו לתחקור אצל המח"ט.

"אף אחד לא התריע על מטען"

לאחר מכן החלו התובעים לחקור את המג"ד ושאלו מדוע טען כי מדובר באירוע חריג. שפירא הסביר: "משום שהרי בוצע לאחר שלא הייתה כל סכנה לכוחות הלוחמים". המג"ד הדגיש בפני החוקרים כי בשום שלב לא הייתה התרעה על מטען, אלא רק על סכין. "אלאור לא הביע בפני בשום שלב שחשש ממטען", אמר. "אף אחד לא התריע על מטען". 

לאחר חקירת התביעה, עורכי דינו של אזריה החלו לתחקר את המג"ד. "הוא נפגש 3 פעמים עם התובעים לפני העדות של היום", טענו. "לדעתי אתה לא מחובר לחיילים שלך, אתה לא יודע מה אמרו במצ"ח לגבי הסכנה ממטען", הטיח עו"ד אייל בסרגליק בסא"ל שפירא.

"בחקירתי במצ"ח אמרתי שדיברנו בגדוד על מה עושים במקרה של סכנת חיים", השיב סא"ל שפירא. "למיטב זכרוני לא הדגשנו את האופציה שחגורת נפץ עשויה להוות סכנה, אך הודגשו כללי הפתיחה באש - רק במצב של אמצעי כוונה ויכולת, מבחינתי ממצה באופן מספיק כדי שחייל ידע אם מותר לפתוח באש במצב של סכנת חיים ממטען".