האם כתב האישום נגד פואד יבוטל?

השר לשעבר, המואשם בקבלת שוחד, לא התייצב שוב למשפט בעניינו - וגם המדינה וגם סניגוריו של בן-אליעזר הסבירו כי הוא אינו יכול להציג את גרסתו במשפט. השופט הורה לצדדים להגיע להסכמה - במסגרתה ייתכן שייפסק המשפט

כתב האישום יבוטל? בן-אליעזר (FLASH 90)

היום (שני) שוב לא התייצב בנימין (פואד) בן-אליעזר לדיון במשפט שמתנהל נגדו, באשמת קבלת שוחד. במהלך הדיון הוגשה לשופט בית המשפט המחוזי בתל אביב בני שגיא חוות דעת על מצבו הרפואי של בן-אליעזר, שאושפז לאחרונה שוב, מהן עולה כי הוא אינו יכול להתייצב לדיונים - וגם לא להעיד באמצעות שיחת וידאו. השופט הקציב לצדדים (לסניגוריו של פואד ולמדינה) תשעה ימים להגיע להסכם - במסגרתו ייתכן שיבוטל כתב האישום, מכיון שבן-אליעזר לא יוכל להציג את גרסתו לאירועים.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"הוא אינו יכול להיות שותף פעיל במשפטו, ואף לא להעיד במשפט שהוא לא נאשם בו", סיכם השופט את הדיון. כעת הפרקליטות, בשיתוף עם היועץ המשפטי, תגבש את ההחלטה מה לעשות עם התיק בהמשך. את בן-אליעזר מייצגים בתיק ד"ר יעקב וינרוט, עמית חדד, אושר רובינגר ונועה מילשטיין.

עו"ד עמית חדד אמר לשופט בתחילת הדיון: "מרשי אינו מאושפז, אך אינו חש בטוב". התובעת, עו"ד שרון כהנא, הציגה חוות דעת מומחה ממנה עולה כי "יהיה קושי לנהל דיון - ניתן יהיה לנהל דיון בתנאים המתאימים, אולי וידיאו קונפרנס".

השופט ציין כי לפי חוות הדעת, גם עדות באמצעות וידאו לא בהכרח תפתור את הבעיה: "אני מסתכל על חוות הדעת ורואה שוידיאו קונפרנס גם לא בטוח שיעזור. אתם למעשה אומרים את מה שטענה ההגנה, שלא תתאפשר השתתפותו במשפט באופן סדיר. מומחה שלכם אומר שהוא נרדם כל הזמן".

הפרקליט חדד ציין כי בן-אליעזר "אינו יכול להתייצב בבית המשפט, ודאי שלא באופן סדיר, הוא לא יכול אפילו להעיד במשפט". עוד ציין הסניגור כי "וידיאו קונפרנס לא אפשרי במסגרת החוק". השופט שגיא הסכים עם דבריו וציין כי מחוות הדעת של המדינה עולה כי פואד "נמצא ברמה התפקודית הנמוכה ביותר, בעיית ניידות וקיים חשש מנפילות - הוא נמצא במצב תשישות מתמיד שנמצא בשיאו ביום וחצי שלאחר הדיאליזה".

עורכי הדין וינרוט וחדד, פרקליטיו של פואד (עזרי עמרם, חדשות 2)

פואד טען: "מצבי הרפואי מונע ממני להתייצב"

כמו כן קיים חשש לסיבוכים לא צפויים במצבו הרפואי: על רקע חוות הדעת, אמר השופט שגיא כי "סבורני שיש להמשיך את ההידברות בין הצדדים כדי לבחון אם ניתן יהיה להמשיך את התיק בעניינו. מהלך ההידברות יושלם בימים הקרובים". בישיבה הבאה שתיערך בנושא, ב-20 לחודש, יכריע השופט בנוגע להמשך המשפט.

בן-אליעזר, שסובל ממחלת כליות ובעבר אושפז במצב קשה, טען בתקופה האחרונה כי מצבו הרפואי מונע ממנו להתייצב. בחודש אפריל האחרון החליט היועץ המשפטי לממשלה לדחות את בקשתו של בן אליעזר לעיכוב ההליכים הפליליים נגדו: הודעה על כך נמסרה לבאי כוחו וכן לבית המשפט.

"לאחר שבחן את מכלול נסיבות העניין, לרבות חומרת המעשים המיוחסים למר בן אליעזר, נסיבות ביצועם והאינטרס הציבורי בקיום ההליך, לא מצא היועץ המשפטי לממשלה כי יש במצבו הרפואי, שהיועץ המשפטי לממשלה איננו מקל בו ראש, ובנימוקים שפורטו בבקשה מטעמו כדי להצדיק את עיכוב ההליכים הפליליים במקרה זה", נמסר.

צוות התביעה בראשות עו"ד שרון כהנא (עזרי עמרם, חדשות 2)

"אירועים שלמים נמחקו מהזיכרון"

לפני כחודשיים כפר בן אליעזר באישומים נגדו - קבלת שוחד והלבנת הון - והציג את קו ההגנה שלו: "אירועים שלמים נמחקו לי מהזיכרון". "זכרונו נפגע ואירועים שלמים נשכחו", אמרו אז עורכי דינו של השר לשעבר לשופט המחוזי. לדבריהם החברות לבין הנאשם במתן השוחד מבוססת על ההערכה הדדית. "הוא פנה אליו כדי לקבל הלוואה על מנת לעבור דירה שתתאים לצרכיו הרפואיים", טען צוות ההגנה של פואד בראשות עורך הדין הד"ר יעקב וינרוט.

צוות הפרקליטים טען בפני בית המשפט כי השר לא קיבל משכנתא מהבנק על מנת לרכוש דירה חדשה ולכן פנה לעזרה מחבריו. בנוסף טוענים עורכי דינו כי תכנן להשיב את הכסף למלווים ולכן אין מדובר בלקיחת שוחד. השר לשעבר הכחיש בבית המשפט גם את ההאשמות לפיהן הוא הלבין הון וטען כי אכן המיר כספים, אך לא הסווה פעולה זו. על פי האישום, החזיק בן אליעזר סכומי מט"ח של למעלה משני מיליון שקלים.

באמצע חודש ינואר האחרון נחשפה בחדשות 2 באופן בלעדי הכספת שהחזיק בן אליעזר בבנק דיסקונט. חוקרי המשטרה שפתחו את הכספת מצאו בתוכה סכום של 570 אלף דולרים במזומן, רובן בשטרות של 100 דולר.