המח"ט מעיד במשפט אלאור אזריה: "לא הייתה הצדקה לירי"

"לא נתקלתי באירוע חריג כזה": מפקד חטיבת יהודה, אל"מ יריב בן-עזרא, מעיד במשפטו של אלאור אזריה - שנאשם בהריגת מחבל. "הוא אמר: 'מחבלים צריך להרוג'". עימות קולני באולם בין הסניגור לתובע

אל"מ בן עזרא בבית הדין, היום (חדשות 2)

עדות מפתח בפרשה שמסעירה את המדינה: במשפטו של אלאור אזריה, החייל היורה במחבל המנוטרל מחברון, מעיד בשעה זו מפקד חטיבת יהודה היוצא, אלוף-משנה יריב בן עזרא. המח"ט הצהיר בעדותו בבית הדין הצבאי ביפו כי לא נשקפה סכנת חיים מהמחבל שהיה שרוע על הרצפה בעת הירי. "לא הייתה לזה שום הצדקה מבצעית", אמר בן עזרא. בהמשך נרשם עימות קולני בין הסניגור לתובע - שהוביל להוצאת פרקליטו של אזריה מהאולם.

 לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

אל"מ בן עזרא ציין כי הדיווח הראשוני על הפיגוע בחברון סיפר על מחבלת שמנסה לדקור. "שני מחבלים הגיעו, ניסו לדקור ונוטרלו", אמר בן עזרא. "יש לנו פצוע קל. יש פקודה לטפל בפצוע כמה שיותר מהר ולפנות את הגופות".

המח"ט הוסיף כי הגיע לזירה כעבור 20 דקות. "אני חובר למג"ד ולמ"פ", שחזר בן עזרא. "הם מסבירים לי בקצרה מה היה באירוע. אני מנחה אותם במספר נושאים, לבצע בידוד במרחב השטח עצמו, להרחיק את הרכבים שחסמו את הציר. ניגש אליי רבש"ץ היישוב היהודי, יוני בלייכברג. הוא אומר לי במהלך האירוע שהיה ירי חריג. הוא אמר לי: "'היה ירי שלא ברור למה זה בוצע'".

"אני קורא את המג"ד אליי שיבדוק את מה שיוני אמר לי", אמר בן עזרא. "הוא חוזר אלי ממש חצי דקה הוא אומר מדובר באירוע חמור מאוד. המ"פ והמג"ד נותנים לי תיעוד של האירוע של הירי. הם מסבירים לי שזה לא ברור. הם אומרים לי את המשפט שנאמר על ידי החייל: 'מחבלים צריך להרוג'. בשלב זה אני מבין שיש אירוע חריג. אני מעדכן את מפקד האוגדה. אומר לו שיש לנו אירוע חריג. אומר לו שאני הולך לבדוק אותו".

"לאור כל התחקור, לאור כל הממצאים שאספנו, להבנתי הירי לא מוצדק", הוסיף המח"ט. "הירי בוצע כשאין סכנת חיים. ככל שצפיתי בסרט הבנתי עוד יותר".

"מחבל מנוטרל שאינו מהווה סכנת חיים, שעדיין בחיים, ההנחיה היא להעניק לו טיפול רפואי ולפנות אותו מזירת האירוע", הדגיש בן עזרא. כשנשאל על ידי התובע האם אפשר לירות בראשו של המחבל, השיב המח"ט: "לא".

בהמשך שאל התובע: "אתה יכול לקבל את הירי של הנאשם כסביר?". המח"ט השיב: "להבנתי אני לא רואה שום הצדקה לירי. לאחר מכן התובע שאל: "הלבוש של המחבל היה חריג?". בן עזרא ענה: "ממש לא, ממש לא". התובע: "מישהו בא אליך בטענה שאחד מהמחבלים ממולכד?". בן עזרא: "לא".

אלאור אזריה בבית המשפט (עזרי עמרם, חדשות 2)

התובע המשך לשאול: "מישהו מהמתיישבים פונה אליך בקשר למחבלים ממולכדים?". המח"ט ענה: "לא". התובע: "מישהו ממד"א?". בן עזרא: "לא. כשאני מסתכל על הסרטון... לא נתקלתי באירוע חריג כזה".

בהמשך הדיון נשאל המח"ט על ידי צוות ההגנה של אזריה. "אתה אומר הרבה דברים שאין לך מושג במציאות, כי אתה לא הייתה בזירה. אתה אומר רק דברים עפ"י סרטונים", טענו נציגיו של החייל. :להבנתי מהדיווחים הראשונים שקיבלתי ומהסרטון שראיתי לא הייתה שום סכנה ממשית", ענה בן עזרא. "זאת הבנתי המקצועית".

"בפעם הראשונה ששמעתי על המטענים זה היה בתקשורת", הוסיף בן עזרא. "לא מהמג"ד, לא מהמ"פ ולא מהחיילים. עשינו תחקיר מבצעי מקצועי ובשום שלב לא עלה עניין המטען".

"אני הבנתי אחרי 20 דק שמדובר הוא אירוע חמור", אמר. "אני עומד מאחרי המילים שלי. אירוע חמור. אני אמרתי את זה מיד אחרי האירוע וגם עכשיו אני עומד על זה. אירוע חמור".

בטקס חילופי הפיקוד על החטיבה שנערך אתמול, אמר בן עזרא כי "יחד עם משימת ההגנה והלחימה בטרור שמחייבת אותנו להיות נחושים, עלינו לשמור על ערכינו ומוסריותנו כצבא". הוא אף הוסיף כי "השבוע האחרון לתפקידי היה מהקשים שחוויתי, והוא הזכיר לי יותר מכל את חשיבות משימתנו, משימת ההגנה על תושבי הגזרה".

אתמול העיד במשפט עופר אוחנה, נהג האמבולנס שנכח במקום האירוע ומי שהתריע בפני אזריה מפני מטען נפץ. אוחנה הצהיר כי הוא חושש שדבריו עלולים להפליל אותו עצמו, ובית המשפט הזכיר כי שמורה לו הזכות להימנע מלענות על שאלות, ובית המשפט יחליט האם לחייבו לענות עליהן.

אוחנה תועד בסרטון כשהוא בועט בסכין בה בוצע פיגוע הדקירה ומקרב אותה לעבר המחבל הירוי זמן קצר לאחר שירה בו אזריה. הוא הסביר במשפט כי כשראה שהאמבולנס מזיז את הסכין, הוא קירב את הסכין לעבר המחבל "על מנת שלא תידרדר עוד 20 מטרים, ושוב הערבים יגידו שחיילי צה"ל רצחו חף מפשע ללא סכין". כשנשאל באיזה מרחק הייתה הסכין מהמחבל המנוטרל לפני שהזיז אותה, השיב אוחנה כי "לא עברתי קורס מדידות, כשאתה באירוע אתה לא זוכר בדיוק פרטים".

אוחנה, אתמול בבית הדין (עזרי עמרם, חדשות 2)

"התביעה מושחתת, מנסים בכל הכוח להרשיע את הבן שלי ולתפור לו תיק"

במהלך הדיון אתמול פרץ אביו של אזריה בבכי, ותקף בחריפות את ראש הממשלה ומערכת המשפט. "מתפוצצים לנו אנשים, אני שומע אותם והם מדברים איתי", האשים האב צ'רלי. "חיילים לא ישנים בלילות, הם מפחדים שירצחו אותם. רוצחים לנו אנשים. בשביל זה שלחתי את הבן שלי להיות קרבי? איפה ראש הממשלה? איפה כל המערכת הזאת? בעזרת השם, רק משפט צדק". 

אלאור אזריה יחד עם משפחתו, אתמול

בתגובה לדבריו של האב, אמר התובע סא"ל נדב ויסמן כי דבריו גובלים בהסתה: "אנו מבקשים מבית הדין לגנות את הדברים האלה. לא ייתכן שצוות התביעה חשוף להתקפות כאלו. אין דבר יותר גרוע בעולם מלהגיד לתובע שהוא 'תופר תיק', אלו דברים שמהווים הסתה". סנגורו של אזריה, עו"ד אילן כץ, אמר כי "נדמה שהדברים נאמרו מדם לבו של האב, הם פחות דרמטיים ממה שמתאר התובע. אבל אין להם מקום, גם אם מינוריים אין להם מקום".

השופטת אל"מ מאיה הלר, הבהירה כי בית המשפט מגנה את התנהגות זו: "מאחר שלא ביקש התובע לפעול, לא נרחיק באופן מידי את קרובי המשפחה מהדיון. אם יחזור מקרה דומה לא נהסס להרחיק את קרובי המשפחה מבית המשפט".