אשם או זכאי? יום הדין של דנקנר

לאחר משפט ממושך שחשף את אחורי הקלעים של המשק, בית המשפט יקבע האם נוחי דנקנר פעל בניגוד לחוק כדי להגדיל את מניית איי.די.בי . הבנקים במתח: אם יורשע, מי ישלם את חובותיו?

המשפט שטלטל את המשק מגיע לקו הגמר: איש העסקים נוחי דנקנר , מי שהיה עד לא מזמן אחד החזקים במשק, יגיע היום (שני) לבית המשפט המחוזי בתל אביב וישמע את הכרעתו של השופט חאלד כבוב, שיקבע קבל עם ועדה האם דנקנר אשם או זכאי: האישום המרכזי והחמור נגד איש העסקים הוא של הרצת מניות, שהעונש בגינה יכול להגיע גם לחמש שנות מאסר. מדובר במשפט שחשף למעשה כיצד דברים מתנהלים מאחורי הקלעים במשק - בחדרי חדרים ובשיחות טלפון חפוזות בהן מועברים מיליונים מיד ליד - וכבר הוביל למספר שינויים בדרך בה מתנהלים הבנקים וחלק מאנשי העסקים המרכזיים. אנו נעביר בשידור ישיר החל מהשעה 11:50 את הכרעת הדין במשפט - בערוץ 2, באתרי חדשות 2 Online ובאפליקציה.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

הפרקליטות טענה כי דנקנר ניסה להעלות במרמה את שער מניית איי.די.בי (IDB), תוך כדי שהוא נותן לכאורה לאיש שוק ההון איתי שטרום כסף ותמיכה לפעילות העבריינית. לפי כתב האישום, דנקנר רקם תכנית להעלאת שער המניה של איי.די.בי אחזקות, בעת ההנפקה שלה בפברואר 2012 יחד עם איש שוק ההון איתי שטרום. אחת הטענות בכתב האישום, היא שכדי לממן את רכישת המניות דנקנר נתן לאיתי שטרום 8 מיליון שקלים, בחזות של הלוואה.

עמדת דנקנר היא שמדובר במקרה נסיבתי, ושטרום באמת האמין במנייה ולקח כספים ממנו כהלוואה בלבד. לדברי איש העסקים, ההנפקה שזכתה לכינוי "הנפקת החברים" עלתה על כל הציפיות בלי שום צורך להרצת מניות. פרשת הרצת המניות התפוצצה בינואר 2014. יממה בלבד אחרי שאיבד את השליטה בקונצרן IDB, זומן דנקנר על ידי פרקליטות מחוז תל אביב לשימוע לפני העמדה לדין, במסגרתו נחשד כי פעל יחד עם שטרום בתרמית .

אחת ההקלטות שעמדה במוקד התיק היא השיחה בבנק הבינלאומי בין שטרום לנציגה ניצה זעפרני - אליה פנה כדי לקבל עוד כספים לצורך העסקה "אני לא מתקשר כל יום, אבל יש לי עסקה מאוד גדולה - אני צריך שתפתחי לי קו עד 15 מיליון שקלים לקנות IDB אחזקות היום", אמר בשיחה. זעפרני השיבה לו: "אין מצב שיאשרו לי, בחיים לא".

קיבל כספים במרמה או כהלוואה? שטרום (חדשות 2)

בשלב זה דנקנר התקשר לדרגים הגבוהים בבנק, זרק מילה טובה על שטרום וההלוואה אושרה תוך זמן קצר: זעפרני בישרה לשטרום "בקיצור, אישרתי את העסקה. הוא אישר, כנראה משהו בקומבינה - כנראה שראש החטיבה התקשר לסמדר, מנהלת הבנק, כדי לשאול אותה - כי הוא לא יודע מי זה איתי שטרום ואז הוא כבר אישר - לא שאלתי הרבה שאלות כי הבנתי שלא שואלים".

במקביל למשפט דנקנר איבד את השליטה בקונצרן איי.די.בי ונכנס להסדר חוב מול הבנקים. בתוך כחודש וחצי הוא יצטרח לעזוב את הווילה שלו בהרצליה פיתוח במסגרת הסדר החוב. גורמים בכירים טוענים כי הפיל של הרשעתו עמד כל הזמן במרכז החדר: מה יקרה אם ייכנס לכלא? בתרחיש זה, על פי ההערכה, בני המשפחה של דנקנר ובעיקר אביו ימשיכו בתשלום החובות. צחק, אביו, סיפר לחדשות 2: "אני מדבר איתו כמעט כל יום. זה ביני לבינו מה שהולך, זה לא לציבור בכלל. מה שאנחנו מסכמים זה ביני לבינו, אני אדאג".

מי ישלם את החובות אם ייכלא? (גדעון מרקוביץ, פלאש 90)

המפלה של דנקנר הובילה להתעוררות של הציבור נגד השקעות מסוכנות ונגד המועדון הסגור של ראשי המשק - וכיום הבנקים ככל הנראה נזהרים יותר. עם זאת, חלק מאנשי העסקים - בהם לב לבייב ואליעזר פישמן - ממשיכים לצבור חובות או לדרוש תספורות ועדיין לשמור על אורח חיים ראוותני: לבייב בונה וילת ענק בסביון ופישמן שומר על נכסים רבים למרות חוב שמוערך בסכום דמיוני של כארבעה מיליארד שקלים. ייתכן כי ההכרעה במשפט הדרמטי, שכבר שינה חלק מתהליך קבלת ההחלטות במשק, תוביל לטלטלות נוספות.