רגע ההכרעה: האם קופר רצח את נשותיו?

שמעון קופר, שנאשם ברצח שתיים מנשותיו, יתייצב היום בבית המשפט על מנת לשמוע את ההכרעה בעניינו. הפרשה שנחשפה בתחקיר "עובדה" הובילה לפענוח של מותן הלא-טבעי לכאורה של שתי הנשים, בהפרש של 15 שנה. מהמעצר הדרמטי ועד לכתב האישום - כך התגלגלה הפרשה

הכרעה במשפט הבעל ששתיים מנשותיו מתו באופן מסתורי: היום (שלישי) יכריע בית המשפט המחוזי בלוד האם שמעון קופר רצח את אשתו ג'ני מור חיים בשנת 2009 וגם את אשתו הראשונה אורית קופרשמידט ב-1994. הפרשה הסבוכה של "האלמן הכפול" נחשפה לראשונה בתחקיר של עמרי אסנהיים בתכנית "עובדה", והובילה לחקירה ולהגשת כתב אישום חמור נגד קופר: במהלך החקירה התגלו ראיות לכאורה לפיהן קופר הביא למותן של שתי הנשים, ובמשך עשרות שנים שיקר להן ולנשים אחרות על זהותו וטען כי הוא עובד חשאי בכוחות הביטחון.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

בשנת 1983 נישא קופר לאורית: השניים התגוררו בדירה בבעלות משותפת בשכונת תל כביר בתל אביב. משך כל שנות נישואיהם ועד מותה, היתה אורית ז"ל אשה בריאה שלא סבלה ממחלות קטלניות כלשהן - כך נקבע בכתב האישום המתוקן שהוגש נגד קופר ב-2013. ב-1992, בזמן שהשניים עוד היו נשואים, הכיר קופר את ש' וטען בפניה כי הוא גרוש ועובד בשירות הביטחון: השניים החלו לנהל קשר זוגי במקביל לנישואיו של קופר לאורית. כאשר ש' התעמתה עם קופר על נישואיו, הוא טען כי אשתו מסרבת להתגרש ממנו ומאיימת להתאבד.

על פי כתב האישום, קופר החליט להמית את אשתו על רקע רצונו לעבור לגור עם ש' ומשפחתה בבית גדול יותר. "יום לפני מותה של אורית ז"ל, טען קופר בכזב בפני ש' כי עליו לישון באותו לילה בביתה של אורית על מנת להשגיח על הילדים - במהלך הלילה שבין ה-17 ל-18 בינואר 1994, כך על פי החשד, המית קופר את אורית ז"ל בביתם בתל כביר בדרך שאינה מותירה סימן בגופה. לאחר מכן פיזר קופר כדורים וחפיסות ריקות של כדורים ותרופות הרגעה לצידה של אורית, על מנת ליצור מצג שווא לפיו נטלה את חייה בידיה ולטשטש את נסיבות רציחתה".

החומר המרדים ל"משימה סודית" - חיסול אשתו?

בהמשך נשא קופר לאישה את ש' אך השניים התגרשו לאחר מספר שנים והוא נשא אישה שלישית. באוגוסט 2009 נמצאה אשתו השלישית, ג'ני מור-חיים, ללא רוח חיים. בתחילה במשטרה סברו שג'ני התאבדה או נפטרה כתוצאה מכשל לבבי, אבל ממצאים חדשים שהונחו על שולחנם של חוקרי ימ"ר מרכז ופרסום תחקיר בעניינו של קופר בתכנית "עובדה", גרמו לתיק להיפתח שנית במרץ 2010.

על פי כתב האישום, במהלך חודש אוגוסט 2009 פנה שמעון קופר לד"ר מריה זקוטסקי, רופאה מרדימה שהייתה המאהבת שלו, והציג בפניה מצג שווא לפיו הוטל עליו לבצע "משימה סודית" במסגרתה הוא נדרש לצאת לחו"ל כדי לרצוח אדם בשליחות כוחות הביטחון. הוא קיבל מידיה חומר מרדים וקטלני, אותו הזריק לגופה של ג'ני והביא למותה - כך עלה מהחקירה.

"הנאשם נהג לקשור קשרים רומנטיים עם נשים שונות, תוך שהוא מציג מצג שווא לפיו הוא פועל בשירות הביטחון", נכתב בכתב האישום החמור. "הוא דאג להבטיח את זכויותיו הכלכליות בנכסים משותפים לו ולנשותיו החוקיות, תוך שהוא דואג למסמכים המוכיחים זאת. הוא היה נוהג לספר בכזב לחברים ולבני המשפחה כי מצבן הבריאותי של בנות זוגו אינו תקין - ואף דיווח על מצב דיכאוני ולעיתים על כוונות אובדניות מצדן".

משפחתה של מור חיים בבית המשפט, ארכיון (חדשות 2)

"דפוס של רוצח סדרתי"

עוד טענו בפרקליטות כי קופר "ניהל חיים שלמים כשהוא משקר לכל מי אשר בא עמו במגע, לרבות ילדיו - שקריו ואופיו האפל הינם כאין וכאפס אל מול העובדה שבמועד אשר אינו ידוע גמלה בלבו ההחלטה להביא למותה של רעייתו ג'ני, והוא לא בחל בכל אמצעי על מנת להשיג מטרה זו". גורמים במשטרה הוסיפו כי בהתנהלותו של קופר "התגלה דפוס של רוצח סדרתי - הוא מכיר נשים על ידי שדכנית, מתחתן איתן, בונה על האמון שלהן במשך שנים ואז מתכנן לפגוע בהונן".

ד"ר זקוטסקי הורשעה, על פי הסדר טיעון, בהעברת הסם הקטלני לקופר: בית המשפט קבע כי זקוטסקי נהגה בפזיזות ורשלנות, אך לא הייתה שותפה לתכנית הרצחנית: רשיונה הרפואי נשלל והיא נשלחה לשישה חודשי עבודות שירות וארבעה חודשי מאסר על תנאי. השופט מיכאל קרשן הסביר כי זקוטסקי נפלה קורבן ל"מצג השווא" מצדו של קופר, שאמר לה כי החומר דרוש לו לצורך משימת התנקשות חשאית בשליחות כוחות הביטחון בחוץ לארץ.

הורשעה בפרשה. (חדשות 2)

"על מנת לבצע את ההתנקשות ביקש קופר לברר עם הנאשמת אם יש חומר קטלני שאינו מתגלה בבדיקה טוקסיקולוגית, הנאשמת תהתה מדוע קופר אינו מקבל את החומר מהגורם המתאים בכוחות הביטחון, וחרף העובדה שפטר אותה בתשובה סתמית - הבטיחה לברר עבורו את הנושא", הוסיף השופט.

"אף שידעה שביכולתו של החומר להזיק לאדם ואף להמיתו, הנאשמת חשבה שסיועהּ לקופר משמעו סיוע למדינה". קרשן הסביר כי הנאשמת "קיבלה אחריות מלאה על התנהגותה, וחשה אחריות למותה של ג'ני למרות שלא הואשמה ולא הורשעה בעבירת המתה", וציין כי לצעד זה היה חלק בהחלטה להקל בעונשה ולאמץ את הסדר הטיעון שנחתם עמה.