מאסר עולם ועוד 31 שנה לרוצח ממצעד הגאווה

בית המשפט שלח את ישי שליסל לכלא לאחר שהורשע ברצח הנערה שירה בנקי ז"ל במצעד בי-ם בשנה שעברה וב-6 נסיונות רצח, כשדקר את המשתתפים בסכין. השופטת: "אדם אכזרי שהמיט אסון על משפחתה של שירה ועל החברה כולה"

הרוצח ממצעד הגאווה נשלח למאסר ממושך: בית המשפט המחוזי בירושלים גזר הבוקר (ראשון) מאסר עולם ועוד 31 שנות מאסר על ישי שליסל, שהורשע ברצח שירה בנקי ז"ל במצעד הגאווה בירושלים בשנה שעברה ובעוד שישה ניסיונות רצח.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

לצד עונש המאסר, קבע בית המשפט כי שליסל ישלם פיצויים למשפחות הנפגעים בגובה של 258 אלף שקלים לכל אחת מהן. בסך הכול חויב שליסל לשלם פיצויים בסך שני מיליון ו-64 אלף שקלים.

במעמד הקראת גזר הדין אמרה השופטת נאוה בן אור כי "לפנינו אדם שאינו רואה אדם אחר לנגד עיניו. אדם אכזרי. כל אדם שנברא - בצלם זר להווייתו. האדם המסוכן הזה לא יכול עוד לסתובב ברחובות ירושלים או בכל מקום אחר".

שירה בנקי ז"ל

"לא היה לו דבר עם שירה היפה והצעירה", הוסיפה השופטת. "לא היה משנה לו את מי תפגוש המאכלת שלו. הנאשם המיט אסון את משפחתה של שירה בנקי ועל החברה כולה. חברה שהערכים המאגדים אותה הם ערכי חופש".

השופטת בן אור שחזרה מעט מהפעולות והאישומים שיוחסו לשליסל במצעד הגאווה הקודם שבו תקף משתתפים - לפני כעשור. "קנאותו החשוכה הדריכה אותו בפעולותיו גם עכשיו. תיארנו בהכרעת הדין כיצד התכונן בקור רוח לקראת מצעד הגאווה", אמרה. "הוא התנהל התנהלות שגרתית בבוקרו של יום, רכש סכין ושם פעמיו לעבר המצעד. היתה לו הזדמנות נוספת לשקול את המעשה מחדש כששוטרת שניסתה למנוע ממנו להיכנס מלתוואי המצעד".

"עדי הראייה חזרו פעם אחר פעם על הסכין שהניף", הוסיפה בן אור. "הכל בשקט, בנחישות ובלי לעצור לרגע. לשאלה האם לא למד לקח מהפעם הקודמת - השיב בצחוק שלא היה לו רע בכלא ורק חסרות לו החצרות הירוקות מסביב".

שליסל לאחר שנתפס במצעד

בפרקליטות המדינה הביעו שביעות רצון מהעונש שגזר בית המשפט על שליסל. "המסר העולה מגזר הדין הוא שבעבירות המבוצעות על רקע שנאה בית המשפט מעניש באופן החמור ביותר", אמרה עו"ד אשרת שהם מפרקליטות מחוז ירושלים.

"מעשיו של שליסל נטלו את חייה הצעירים של שירה בנקי ז"ל ונועדו לשפוך את דמם של כמה שיותר צועדים במצעד הגאווה", המשיכה עו"ד שהם. "מעשים אלו נועדו לפגוע בערכי היסוד של החברה בישראל בערך חיי אדם ובערכי החופש והזכות להביע דעה ונועדו לפגוע במרקם החיים במדינת ישראל. העונש שהוטל עליו מביע את הסלידה של מערכת המשפט ממי שקם לשפוך דם נקי בשל שנאה ודעה שונה. אנו מקווים שמסר חמור זה יגיע לכל מי שחפץ לפגוע בדרך כלשהי באחר בשל דעותיו ונטייתו המינית".

"המשטרה היתה מודעת לסיכון"

לפני כחודשיים הרשיע בית המשפט את שליסל ברצח ובשישה ניסיונות רצח - וגם בדקירה בנסיבות מחמירות. "הוכח מעבר לספק סביר שגרם למותה של בנקי בכוונה תחילה וניסה לרצוח 6 נוספים", פסק בית המשפט.

בית המשפט אף מתח ביקורת חריפה על תפקוד המשטרה בעניינו של שליסל. "משטרת ישראל הייתה מודעת לסיכון מהנאשם", נכתב בפסק הדין. "הקלות הבלתי נסבלת בה הצליח הנאשם לבצע את זממו אינה נתפסת. הוא הגיע למחסום משטרתי וניתנה רק הוראה סתמית לעזוב את המקום. הלקחים שהיו אמורים להיות מופקים מהמצעד ב-2005 לא הופקו. הכתובת הייתה על הקיר והאחראים לא קראו אותה". בית המשפט אף הוסיף הערה כי קיימת לקונה בחוק שלא מאפשרת להטיל מגבלות על פושעים מסוכנים כמו שליסל לאחר שריצה את מלוא עונשו ושוחרר.

"הנאשם הורשע כבר בעבר בעבירות דומות ואף ריצה עונש מאסר בגינן, אך הוא לא עבר תהליך שיקום ומעולם לא הביע חרטה או צער על מעשיו, אלא אף הקצין את עמדותיו וחזר לבצע עבירות חמורות", אמרו בפרקליטות לאחר הקראת פסק הדין. "אף שהנאשם כפר בסמכותו של בית המשפט לשפוט אותו והסנגוריה הציבורית נמנעה מלנהל הגנה אף שמונתה לייצגו ע"י בית המשפט, התנהל משפט בו נשמעו עדים רבים והובאו ראיות רבות שהביאו להרשעתו המלאה".

"גזר הדין שניתן היום הוא עוד נקודת ציון במלחמה שלנו נגד השנאה, האלימות והחושך. לצערנו, תקופת המאסר שקיבל שליסל בכלא לא יכולה לרפא את הפצעים שנפערו בקהילה הלהט"בית", שרה קלה- מאיר, מנכ"לית הבית הפתוח לגאווה וסובלנות בירושלים. "הרצח הנורא שהתרחש במצעד אשתקד הוא נורת אזהרה עבור החברה הישראלית. בירושלים, כמו באורלנדו וכמו בכל מדינה אחרת בעולם, עלינו להגביר את קולות ההיגיון ולהילחם בכל כוחנו בקולות השנאה".

"הבית הפתוח" לגאווה מתכונן בימים אלה למצעד השנתי שייערך ב- 21 ביולי בירושלים. במצעד השנה יהיה בסימן שנה לרצח ויוקדש לזכרה של שירה בנקי. "אנחנו קוראים לכולם- ללא הבדל דת, גזע, מין, דעה פוליטית או נטייה מינית להגיע לצעוד איתנו במצעד הגאווה", הוסיפה קלה-מאיר.