הרמטכ"ל איזנקוט מגבה את מפקדו של החייל היורה

לאחר שאיומים הופנו כלפי רס"ן תום נעמן, מפקדו של החייל היורה מחברון אלאור אזריה, שהעיד במשפטו בשבוע שעבר, מבהיר היום הרמטכ"ל כי הוא מגבה אותו ואת התנהלותו: "הנורמה המצופה מקציני צה"ל וחייליו - אמירת אמת"

מגבה את המ"פ. הרמטכ"ל איזנקוט (פלאש 90)

ניצב לצדו של מפקד החייל היורה: רס"ן תום נעמן, מפקד הפלוגה של החייל אלאור אזריה שירה במחבל המנוטרל בחברון והרג אותו, מקבל היום (ראשון) גיבוי מהרמטכ"ל גדי איזנקוט.
רס"ן נעמן העיד במשפטו של אזריה בסוף השבוע האחרון, שם סיפר כי לא הייתה כל סכנה מצדו של המחבל שנוטרל שהצדיקה סיבה לירות בו ולהרוג אותו - ועקב כך זכה לאיומים ולקריאות שהופנו לעברו שיש בהן חשד להסתה.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

עקב כך, שוחח היום הרמטכ"ל איזנקוט עם רס"ן נעמן והודיע כי הוא זוכה לגיבוי מלא ממנו: "הנורמה המצופה מקציני צה"ל וחייליו היא אמירת אמת ומתן עדות אמת". לדברי איזנקוט, "יש לאפשר למשפט בבית הדין הצבאי בעניינו של סמל אלאור אזריה להתנהל לפי הכללים המקובלים וללא התערבות חיצונית ולאפשר לעדים מטעם התביעה וההגנה לומר את האמת ללא חשש וללא מורא. כל ניסיון להפעיל לחצים על המעורבים בהליך המשפטי ראוי לגנאי".

במשפט העיד נעמן כי הוא לא חש שהמחבל באירוע היווה סכנה באותו שלב. עוד שחזר את השיחה בינו לבין אזריה לאחר הירי, בה לטענתו אמר לו אזריה כי ירה בגלל ש"המחבל היה צריך למות". "כעסתי עליו שהוא עשה את זה, הוא בעצם ביצע ירי בתוך זירה שאני מפקד עליה ללא אישורי וללא ידיעתי", אמר. לקחתי אותו הצידה ואמרתי שימתין כאן ליד העמדה ולא יזוז. עדכנתי את הגדוד ששני המחבלים מתים".

גם שר הביטחון לשעבר משה (בוגי) יעלון התייצב לצד מפקד הפלוגה: "ההסתה הפרועה נגד מפקד הפלוגה רס"ן תום נעמן היא חצייה נוספת של גבולות וחובה להיאבק בה", כתב יעלון בעמוד הפייסבוק שלו. "אני קורא להנהגה להפסיק לקרוץ למיעוט הקיצוני, לצאת בקול ברור ונחרץ נגד התופעה הפסולה הזו, ולהעניק גיבוי בסיסי וערכי ללוחם ומפקד המגלה אומץ לב לא רק בשדה הקרב".

אחד החשודים בהסתה נגד נעמן עוכב לחקירה

אחרי העדות הדרמטית של מפקדו של אלאור אזריה, ברשת הפייסבוק פורסמו מספר פוסטים שיצאו נגד נעמן. באחד מהם כתב אחד הגולשים: "לא מאחל לאף חייל מ"פ אפס כזה". המשטרה פתחה בחקירת המקרים, ומוקדם יותר היום הודיעה על עיכוב לחקירה של אחד החשודים - גבר בן 34 מהשומרון.

החשוד כינה את נאמן "המ"פ הבוגד של אלאור ששיקר בדיון במשפטו". הוא כתב בהמשך הפוסט: "לא מאחל לאף חייל מ"פ אפס כזה אם היה מ"פ שלי הוא על בגידה כזאת לא היה מצליח ללכת על רגליו יותר. בוגד מסריח יש לנדות בוגדים כאלו". החשוד אף פרסם איום מרומז כלפי המפקד: "בימים הקרובים נפרסם מאיפה הבוגד וטלפון של משפחתו שלו ואולי הם יצליחו להשפיע על הבוגד הזה שבטח בשביל דרגה או תפקיד הבא שלו מכר את נשמתו לשטן".

לחשוד שנעצר מיוחסות עבירות של הסתה לאלימות, הטרדת עד והעלבת עובד ציבור. "החשוד החל לפעול על פי החשד ברשתות המדיה השונות כנגד המ"פ". בחיפוש בביתו נמצאו אמצעי תקשורת והוא נלקח לחקירה ביחידה לפשיעה לאומנית במשטרת מחוז ש"י.

עו"ד איתמר בן גביר, המייצג את החשוד, אמר: "מעצרו מיותר. מדובר בצעיר שהעביר ביקורת על המ.פ. וטען כי הוא בגד בחייליו. במדינה דמוקרטית מותר להעביר ביקורת בודאי נגד קצין שמעיד כנגד פקודו".

במקביל, התפרסם ברשת החברתית פוסט שכתב שחר חן, חייל ששירת לצידו של נעמן. על הביקורת הרבה שנשמעה כלפי המפקד כתב חן: "אופנת השיימינג שרווחת במחוזותינו חוצה את גבולות המקלדת, חוצה גבולות של מוסר וטעם הטוב. ואני שואל את אותם מתלהמים, הקופצים בלי לחשוב, שפלי רוח: מה נראה לכם?"

"חייל כזה הוא האחרון להיות גיבור"

"מי שיקפוץ ויגיד שבשם הגיבוי המקודש שנותן מפקד לחייליו על המ"פ לשכב על הגדר- בולשיט! שיקפוץ", המשיך חן. "וכל אותם צדקנים שמטיפים לאמירות כמו 'לא ראוי שילכו אחריו לקרב' - לאיזה קרב אתם בדיוק הלכתם?"

"לאלו שמדברים איתי על גיבוי ואחוות לוחמים - גיבוי אפשר להעניק ללוחם ששגה", הבהיר חן. "יש הבדל מהותי ועמוק בין גיבוי לבין טיוח. יש הבדל מהותי בין הזדהות עם מצבו של החייל לבין מדיניות שקר. רבותי, החייל לא גיבור. חייל כזה הוא האחרון להיות גיבור. הירי של החייל באירוע הוא פאשלה ערכית ומקצועית. פאשלה ערכית כי לא יורים לשם הרג או לשם נקמנות. יורים כדי להסיר את האיום. וכל בר דעת מבין שלא היה איום בשלב הירי המדובר".

"היום עם ישראל צריך להיות גאה שיש בו מפקדים כאלה כמו תום נעמן", סיכם חן. "אני היום גאה להכיר אנשים כמותו".