נתניהו זכה: ישמיע התנגדותו למסירת 220 מ-1,300 חשבוניות

בית המשפט המחוזי בירושלים קיבל את עמדת ראש הממשלה, ואיפשר לו להביע התנגדויות להגשת 220 מתוך 1,300 החשבוניות שהתבקש מעון רה"מ להגיש במסגרת עתירה של התנועה לחופש המידע. השופט קיבל את הטענה לפיה ייתכן והדבר ייפגע בפרטיות ראש הממשלה

עוד ניצחון לזוג נתניהו (הליכוד)

בית המשפט המחוזי בירושלים קיבל היום (חמישי) את עמדת ראש הממשלה בנימין נתניהו ויאפשר לו ולמעון ראש הממשלה להשמיע התנגדויות למסירת 220 מתוך 1,300 מהחשבוניות על הוצאות מעונות ראש הממשלה ב-2014, לאור הטענה כי קיים חשש שמסירתן תגרום לפגיעה בפרטיות בני משפחת נתניהו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

השופט דחה את טענת התנועה לחופש המידע, שביקשה לקבל את כל החשבוניות מיידית, לפיה קיים פסק דין המחייב את מסירת החשבוניות. השופט קבע כי לאחר פסק הדין התקבלה החלטה מנהלית חדשה לפיה צדדים שלישיים יוכלו להגיש התנגדויות לחשיפת מידע העשוי לפגוע בפרטיותם. בית המשפט הדגיש שהוא לא מביע כל עמדה בטענות הצדדים השונות לגופו של עניין וביחס להוצאות השונות ולפגיעה הנטענת בפרטיות. בה בעת, בית המשפט גם ציין, שבדיון שהתקיים לפניו הפרקליטות הודיעה שלמעשה לא מדובר בבקשת ארכה אלא בהחלטה מנהלית חדשה שכבר החלו בביצועה והיא תושלם בתוך 20 ימים.

"החלטת בית המשפט התקבלה במשרדי התנועה הבוקר, אנחנו לומדים אותה ונתכנן צעדינו בהתאם", מסרה בתגובה עו"ד נירית בלייר, מנכ"לית התנועה לחופש המיד, "מאבק התנועה על יישום חופש המידע בישראל הוא ארוך שנים, רב פיתולים ומוצלח מאד. אנחנו נמשיך ונאבק לטובת הציבור ובתמיכתו על זכות הציבור לדעת כיצד המדינה הזו מנוהלת ומה נעשה בכספי המיסים של כולנו ולא נרפה".

תחילת הפרשה ביולי 2015, אז הגישה התנועה לחופש המידע עתירה לבית המשפט בבקשה לפרסם את חשבוניות מעון ראש הממשלה לשנת 2014. בינואר האחרון פסק בית המשפט כי על משרד ראש הממשלה להעביר לתנועה את החשבוניות בתוך 90 יום. באותם 90 הימים, יכול היה משרד רה"מ לערער או להגיש בקשה לביטול פסק דין, אך במקום זאת המתינו אנשי המשרד לתום 90 הימים והגישו בקשה לדחיית פסק הדין ולהוספת רה"מ נתניהו כצד ג' - כמי שנפגע ממסירת המידע.

בחודש יולי 2015 הגישה בפסק הדין קבע בית המשפט כי מסירת המידע המבוקש תעשה בהתאם למגבלות גורמי הביטחון עד ליום 27.4.2016. לטענת התנועה, המתין משרד ראש הממשלה מעל 80 יום ורק ימים ספורים לפני המועד בו היה עליו למסור את המידע, ערב חג הפסח, הוגשה פנייה לבית המשפט בבקשה חסרת התקדים לקבלת דחייה לביצוע פסק הדין.

בעתירה, ביקש משרד ראש הממשלה להוסיף את ראש הממשלה נתניהו כמשיב נוסף לבקשת התנועה, בנימוק כי הוא עלול להיפגע ממימוש פסק הדין. "עם כלות מלאכת האיסוף, התחוור למשיב, כי החשבוניות מושא העתירה כוללות, בין היתר מידע הכולל פרטים על אודות ראש הממשלה ובני ביתו, אשר מסירתם עלולה לפגוע בו", נכתב בבקשה. בשל כך פנה ראש הממשלה נתניהו ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה לעכב את מסירת המידע שעלול לפגוע בפרטיות של ראש הממשלה ומשפחתו.