"הוא אמר שהמחבל היה חי - וצריך למות"

במהלך דיון נוסף במשפטו של החייל היורה אלאור אזריה, מסר המ"פ עדות דרמטית בה תיאר את השתלשלות האירועים. "העיניים של המחבל היו עצומות, לא חשתי סכנה", אמר הקצין. הפתולוגית העידה: "הירי גרם למותו"

אזריה בבית הדין, הבוקר (חדשות 2)

עדות דרמטית במשפטו של החייל היורה מחברון: במהלך דיון נוסף שנערך היום (חמישי) בעניינו של אלאור אזריה בבית הדין הצבאי ביפו, העיד מפקד הפלוגה תום נעמן, שאמר שעמד סמוך מאוד למחבל שהיה שרוע על הארץ - והעיד כי הוא לא חש שהיווה סכנה. עוד שחזר את השיחה ביניהם לאחר הירי, בה לטענתו, אמר לו אזריה כי ירה בגלל ש"המחבל היה צריך למות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אזריה היה לוחם טוב, חייל טוב וממושמע. כל משימה שקיבל הוא עשה בצורה מצוינת, הבחירה שלו להיות חובש פלוגתי מעידה על איכותו". המ"פ שחזר את היום בו ירה אזריה במחבל המנוטרל: "אמרו לי שהייתה דקירה בז'ילבר (בצומת), אני חוזר למשרד, לוקח את הציוד ויורד בריצה לכיוון הצומת. המראה הראשון שאני רואה הוא חייל יושב וקצין מחזיק את הפצעים שלו בכתף החייל. המ"מ בעצם מחזיק תחבושת על הכתף השמאלית. יש דם בזירה, יש פגיעה המאוד קשה באזור הצוואר".

"אלאור מגיע אליי מלמעלה, אני מיד אומר לו לטפל בפצוע. אני ניגש למ"מ ומנתק אותו מהטיפול בחייל כי עכשיו אלאור מטפל בו", מוסיף לספר המ"פ. "אני מקבל דיווח על האירוע, הם מפרטים כמה כדורים הם ירו בכל מחבל. באותו הרגע, היה ברור לי שהמחבל הראשון, זה בחולצה האפורה הוא מת. לגבי השני, לא ידעתי מה המצב שלו, הבנתי שגם המחבל השני הוא פצוע, אלא הרוג. זה משהו כמו 20 שניות, הוא אומר לי שהם ירו עליו משהו כמו 6 כדורים והוא לא בתזוזה וכנראה הרוג".

"לא חשתי סכנה מהמחבל, אלאור אמר לי שהוא ירה כי המחבל צריך למות"

"אחרי שאני נותן תדריך למ"מ, אני שם לב שהמחבל עם חולצה השחורה מזיז את הראש", מספר נעמן, "אני רואה את הסכין ורואה שהיא יחסית רחוקה, לא בהישג יד. המחבל לבוש בחולצה מכופתרת שחורה צמודה לגופו. חשוב לציין שבאזור הזה הולכים בבגדים ארוכים גם בחודשי הקיץ, לא משהו שמחשיד אותו".

"אני נעמד מעליו, ממרחק קצר, אולי חצי מטר", מספר המ"פ על מידת קרבתו למחבל בו ירה אזריה זמן קצר לאחר מכן. "לא הרגשתי סכנה. העיניים שלו היו עצומות, אפילו מגולגלות, במבט ראשון זה נראה שהגוף שלו קורס".

"הבנתי שהוא נפגע בראש, חשבתי שאולי זו ירייה של 9 מילימטר", סיפר נעמן. "תחילה לא חשבתי שאחד החיילים שלי ירה, חשבתי אולי אזרח, שהגיע למקום". המ"פ מספר שניגש לעבר אזריה ושאל אותו למה עשה זאת, וזה השיב: 'המחבל הזה היה חי - והוא צריך למות'", כך לטענת המפקד.

"כעסתי עליו שהוא עשה את זה, הוא בעצם ביצע ירי בתוך זירה שאני מפקד עליה ללא אישורי וללא ידיעתי", אמר. לקחתי אותו הצידה ואמרתי שימתין כאן ליד העמדה ולא יזוז. עדכנתי את הגדוד ששני המחבלים מתים".

הפתולוגית העידה: "לבו של המחבל פעם כשהקליע עבר דרך ראשו"

הפתולוגית ד"ר הדס גיפס העידה אף היא בדיון הנוסף במשפטו של אזריה והצביעה על כך ש"הדימום (של המחבל) מצביע על כך שלבו עדיין פעם כאשר הקליע עבר דרך ראשו". לדבריה, "עדיין הגיע דם לאזור ומילא את הרקמות. אם לבו פעם, זה אומר שהמנוח עדיין היה בחיים".

"נשאלת השאלה אלמלא הפגיעה במוח ואם היה טיפול רפואי סביר, אם החבלות והנזקים לא היו קטלניים", היא המשיכה. "עם קבלת טיפול רפואי מיידי המחבל היה קרוב לוודאי נותר בחיים. גם ללא קבלת טיפול רפואי ייתכן והמנוח היה נותר בחיים".