תלמיד טבע בטיול שנתי, מורה ומציל נאשמים בגרימת מוות ברשלנות

פרקליטות מחוז צפון הגישה כתב אישום נגד רכז שכבה בבית ספר תיכון בירושלים ונגד מציל בחמי טבריה בגין גרימת מותו ברשלנות של התלמיד נתנאל איראני ז"ל במהלך טיול שנתי ב-2009. מכתב האישום עולה כי רכז השכבה לא תדרך כראוי את התלמידים לפני הכניסה למים וכי המציל התמהמה בהגשת עזרה

אילוסטרציה (רויטרס)

7 שנים לאחר שהנער נתנאל איראני ז"ל (16) טבע למוות במהלך טיול שנתי בצפון - לבית משפט השלום בטבריה הוגש היום (שלישי) כתב אישום נגד רכז הטיולים בבית הספר "אורט גבעת רם" בירושלים ונגד מציל במרחצות חמי טבריה בגין גרימת מוות ברשלנות. כתב האישום הוגש לאחר שתחילה הוחלט לסגור את התיק נגד החשודים, אך פרקליט המדינה קיבל ערעור שהגישו בני משפחתו של איראני.   

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

האסון התרחש במהלך טיול שנתי של תלמידי שכבת י' ברמת הגולן. בשעות הערב של היום השני לטיול הגיעו התלמידים לחמי טבריה ורכז השכבה - צחי אברהם - התיר להם להיכנס לבריכות במקום, וזאת מבלי לנקוט אמצעי זהירות שהיה מחויב להם.

בזמן שהתלמידים רחצו בבריכות, אברהם החליט לקיים אסיפת מורים - במקום להציב את המורים כמשגיחים בבריכות כמתחייב, "ובכך מנע הנאשם פיקוח מספק ויעיל על הנעשה בבריכות". זמן קצר לאחר מכן טבע איראני בבריכת גופרית.

"המציל לא מיהר להגיש עזרה"

עוד נכתב בכתב האישום כי המציל שהיה בבריכה באותה שעה, גיא ריבק, לא שם לב כנדרש למתרחש בבריכה ולא הבחין במשך דקות ארוכות בכך שאיראני טבע, וזאת למרות שבבריכה היו מתרחצים בודדים בלבד.

רק כעבור זמן ממושך הבחין שהנער שוכב עם פניו כלפי מטה בתחתית הבריכה, אך גם אז לא פעל מיד לחילוצו - אלא קרא לתלמיד אחר ששחה בבריכה באותו זמן וביקש ממנו לבדוק אם איראני שוחה. לאחר שהתלמיד צלל והבחין כי איראני אינו זז, הוא החל בהוצאתו מהמים ורק בשלב זה הצטרף המציל למאמצי ההצלה ומשה אותו מהמים.

בפרקליטות מחוז צפון טוענים כי צחי אברהם, רכז הטיולים והאחראי על הטיול, לא ביצע שורה של הנחיות שנקבעו בחוזר של מנכ"ל משרד החינוך בטרם כניסת תלמידים לבריכה. כך למשל לא בדק אם התלמידים יודעים לשחות או קיבל מהוריהם הצהרה שהם יודעים לשחות, לא דאג לנוכחות של מורה מלווה בזמן השהייה במים, לא העביר תדריך בטיחות ועוד.

המציל לא קיים פיקוח מספק ויעיל על התלמידים שהיו במים, לא שם לב למתרחש בבריכה "באופן שאיפשר את טביעתו של המנוח", לא מיהר להושיט עזרה כשראה את איראני בתחתית הבריכה ולא משה אותו מידית.