לאחר כחצי שנה בכלא: צעיר שהואשם במעורבות בדקירה שוחרר למעצר בית

בשחזור שערכה המשטרה הודה המתלונן כי הנאשם כלל לא נכח בזירה. עורכי דינו של הצעיר מהסנגוריה הציבורית ביקשו לקבל לידיהם את חומרי החקירה, אולם המשטרה טענה כי השחזור כלל לא התקיים. הפרקליטות הסכימה לשחרור הנאשם למעצר בית

(אילוסטרציה) (רויטרס)

מדוע המשטרה הסתירה חומרי חקירה? בית המשפט המחוזי בבאר שבע הורה על שחרורו למעצר בית של צעיר שהואשם בדקירה, לאחר שבמהלך המשפט התברר כי כלל לא נכח בזירת הפשע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אדי (אדוארד) רבנוב (25) הואשם לפני כחצי שנה במעורבות בדקירה יחד עם ארבעה צעירים נוספים באזור באר שבע. רבנוב טען כבר אז, כי לא נכח בזירה, אולם המשטרה עצרה אותו יחד עם החשודים הנוספים.

במהלך הדיונים, טענו עורכי הדין פאולה ברוש, מירי שיין ואורי דייגי מטעם הסניגוריה הציבורית המייצגים את הנאשמים כי לא קיבלו לידיהם את כל חומרי החקירה מידי המשטרה, בהם גם שחזור שערכו החוקרים עם אחד מהעדים שנכחו במקום.

בתחילה, נציגי המשטרה הצהירו כי כל חומרי החקירה הועברו לידי צוות ההגנה. אולם במהלך המשפט טען אחד העדים כי המשטרה אכן ביצעה שחזור של האירוע במסגרת החקירה יחד עם המתלונן שנפצע בדקירה. תיעוד השחזור הועבר לידי עורכי דינו של רבנוב, לאחר שהמתלונן נגדו כבר החל למסור את גרסתו בבית המשפט.

"הפרקליטות צריכה לערוך בדק בית"

בשחזור טען המתלונן כי רבנוב, שלווה בידי אנשי הסנגוריה הציבורית, כלל לא נכח בזירה שבה בוצע המעשה. בעקבות הסתירה שחלה בין גרסאותיו של המתלונן, הסכימה הפרקליטות לשחרורו של רבנוב למעצר בית, ששהה עד כה במעצר.


"הפרקליטות צריכה לערוך בדק בית", אמרה עו"ד פאולה ברוש מהסנגוריה ציבורית שייצגה את רבנוב. "מדובר במקרה קיצוני שבו שהה אדם במעצר לשווא. תוך כדי ניהול הליך הוכחות התגלתה ראיה חשובה שהיתה יכולה למנוע הגשת כתב אישום מלכתחילה".

עו"ד ברושי הוסיפה: ״בתיק הזה הוגשה בקשה לקבלת חומרים עוד בתחילת ההליך אך חלקם לא הועברו ולאחר בדיקה נמסר כי כל החומר הועבר לסנגוריה. רק לפני מספר ימים התגלתה ראיה חיונית לסנגוריה ולהגנתו של הנאשם אשר כלל לא הועברה בזמנו לפרקליטות על ידי משטרת ישראל. אני מבקשת להודות לפרקליטות שבהגינותה הסכימה לשחרר את מרשי מהמעצר לאחר יותר מחצי שנה".

מהפרקליטות נמסר בתגובה: "כנגד הנאשם אדוארד רבנוב וארבעה נוספים הוגש כתב אישום בעבירה של חבלה בכוונה מחמירה. כתב האישום התבסס על ראיות בתיק חקירה שנוהלה בתחנת באר שבע, ובעיקרן על עדות המתלונן נגד הנאשם והנוספים. במהלך עדותו של המתלונן בבית המשפט, התברר לפרקליטות כי למתלונן נערך שחזור מצולם על ידי המשטרה, אשר עקב תקלה לא הועבר לידי הפרקליטות עם תיק החקירה. עם קבלת השחזור ולאחר בחינת הנתונים שעלו ממנו, הסכימה הפרקליטות לשחרור הנאשם בתנאים מגבילים".