בעקבות המתקפה: מערכת בתי המשפט נגד פרקליט נתניהו

אחרי הביקורת החריפה של לשכת עורכי הדין, במערכת בתי המשפט מבהירים כי יגישו עוד היום תלונה נגד עו"ד יוסי כהן - בשל דבריו נגד שופטת בית הדין לעבודה: "מביעים סלידה מהדברים חסרי האחריות". כהן התנצל: "לא התכוונתי לפגוע"

שרה נתניהו ויוסי כהן, ארכיון (פלאש 90, יונתן סינדל)

פרקליט במלכודת: עו"ד יוסי כהן, פרקליטה של רעיית ראש הממשלה, יצא ביממה האחרונה להגנתה לאחר שעובד מעון רה"מ לשעבר גיא אליהו זכה בתביעה - ומתח ביקורת חריפה על השופטת דיתה פרוז'ינין, גם בריאיון ששודר במהדורה המרכזית. דבריו זכו לביקורת חריפה מצד לשכת עורכי הדין, והיום (רביעי) הודיעה גם מערכת בתי המשפט כי תגיש תלונה נגד כהן בשל דבריו התקיפים. עורך הדין הגיב: "אין ולא הייתה לי כל כוונה לפגוע אישית בשופטת".

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"בתי המשפט, ובכללם בתי הדין, פוסקים בהתאם לדין ואין עליהם מורא פרט למורא הדין", נמסר ממערכת בתי המשפט. "המערכת והעומדים בראשה מביעים את סלידתם מן הדברים הקשים וחסרי האחריות אשר נאמרו על ידי עורך הדין יוסי כהן, בא כוחה של משפחת נתניהו".

עוד נמסר כי "דבריו של עורך הדין כהן, שתפקידו לשמש כקצין בית המשפט, מהווים נסיון להלך אימים על בתי המשפט בתיקים בעניין מעון ראש הממשלה שאינם חלוטים. בכוונת מערכת בתי המשפט להגיש עוד היום תלונה ללשכת עורכי הדין בעניין התבטאויותיו של עורך הדין יוסי כהן".

לשכת עורכי הדין: "הסתה והשמצה נגד שופטת"

עו"ד כהן הגיב לדברים ואמר: "אני מעריך ומכבד את הערכאות השיפוטיות והשופטים ונוהג בהם בכבוד. הביקורת שלי על בית הדין האזורי התמקדה בהליך משפטי מסוים שפגע בזכויותיה של הגב' נתניהו להביא עדים. אין ולא הייתה לי כל כוונה לפגוע אישית בשופטת. אני מצטער אם הדברים הובנו אחרת".

גם לשכת עורכי הדין גינתה את התנהלותו של כהן: "לשכת עורכי הדין מביעה מחאה על התבטאויותיו של עו"ד כהן, בא כוחה של רעיית ראש הממשלה, שרה נתניהו, נגד שופטת בית הדין האזורי לעבודה בירושלים, דיתה פרוז'ינין", נכתב בהודעה.

לשכת עורכי הדין קבעה כי יש להוקיע את אמירותיו של כהן ולהסתייג מהן: "התבטאויות מסוג זה מצד עורך דין בישראל כלפי בית המשפט הינן בלתי מקובלות", הוסיפו בלשכת עורכי הדין. "הניסיון להטיל דופי בבית המשפט ולהתגולל על שופטת העושה מלאכתה נאמנה אינו ראוי ואינו מכבד את ציבור עורכי הדין".

בלשכה הבהירו כי הודעת הגינוי אינה מהווה הבעת דעה על פסק הדין. "לשכת עורכי הדין הינה חלק מרכזי משלטון החוק ומתוך כך, היא רואה חובה לעצמה להגן על מערכת המשפט ולהסתייג מכל התבטאות החורגת מכללי הביקורת המקובלים", נכתב. "הסתה והשמצה כלפי שופטת, אשר מטבע הדברים מנועה מלהגיב, אינן מצב שניתן להשלים עמו ולקבלו, ולכן באה תגובה זו", סיכמו.

השופטת דיתה פרוז'ינין (אתר מערכת בתי המשפט)

זוהי אינה הפעם הראשונה בה לשכת עורכי הדין פועלת נגד התבטאויות פומביות של פרקליטים: עו"ד רונאל פישר הועמד בעבר לדין לאחר שהתבטא נגד פסק הדין של יעקב העליון ואמר כי המעשה המגונה היחיד היה פסק הדין של בית המשפט. גם עו"ד רועי בלכר התבטא בעבר נגד מבקר המדינה והוא הועמד לדין והורשע.

בריאיון הסוער למהדורה המרכזית אמר כהן כי "השופטת לא הייתה בסדר, היא לא אפשרה לחקור עדים שרצו להוכיח שמני נפתלי כזבן מועד, והיא לא ניהלה את המשפט בצורה הוגנת".

עוד לפני הריאיון שיגר כהן תגובה חריפה לאמצעי התקשורת: "היחס הפוגעני האמיתי הוא של השופטת פרוז'ינין שכצפוי התעלמה שוב באופן בוטה ומוטה מעדותה של הגברת נתניהו. המשפט נוהל באופן חד צדדי, ולא התאפשר לגברת נתניהו להביא עדים שיפריכו את טענותיו השקריות והמרושעות של גיא אליהו".

העובד שיפוצה: "הצדק נעשה"

בריאיון שהעניק למהדורה המרכזית תקף עו"ד כהן את התקשורת, שלטענתו השפיעה על קבלת ההחלטות. "כשיש מסע רדיפה של שנים וניסיון להכפיש את הגברת נתניהו בטענות כוזבות, יום יום, בסופו של דבר - זה מחלחל", הוא טען. "מי שמכיר את הגברת נתניהו, פשוט עומד ומשתגע: אולי זו גברת נתניהו אחרת".

לדבריו, בכוונתם להגיש ערעור על פסיקת בית הדין. "המדינה לא תצטרך לשלם, כיוון שאנחנו נערער", הוא הדגיש. "בית הדין הארצי לא קבע שאסור לנו לערער. יש לנו רשות ערעור לבית הדין הארצי ואנחנו גם סומכים על בג"ץ. נמתין עד לסוף".

מנגד, הגיב אמש לראשונה גם גיא אליהו לפסיקה שהתקבלה באותו בוקר בבית הדין לעבודה. "הצדק נעשה וקיבל אישור רשמי של בית המשפט", אמר אליהו, שעבד בעבר במעון ראש הממשלה בירושלים. "אני שמח שזה יצא ככה - תבעתי על התעמרות בעבודה, על ההתנהגות של הגברת נתניהו כלפיי וכלפי עובדים אחרים. אנחנו דוברים אמת, וזה הכי חשוב. לא משנה לי כמה כסף נקבל, או כמה כסף אני אקבל. זה לא משנה".