"נחמן פגע במתלוננת בצורה עמוקה"

בית המשפט העליון דן בערעור המדינה על העונש המקל שנגזר בשנה שעברה על האנס יניב נחמן. במכתב שהעבירה מתלוננת נגדו לידי השופטים, ביקשה מבית המשפט להעביר מסר לקורבנות אונס לפיו יש להן כתובת לפניות במקרים מסוג זה. "צדק צריך להיעשות ולהראות", כתבה

נחמן בבית המשפט, היום (חדשות 2)

בית המשפט העליון דן הבוקר (רביעי) בערעור שהגישה המדינה על העונש המקל שנגזר על האנס יניב נחמן. הדיון בעניינו של נחמן, שהורשע בעבירות של אונס ומעשה מגונה בכוח אך נידון לשישה חודשי עבודות שירות בלבד, התקיים לאחר שנדחה פעם אחת לבקשת הפרקליטות וההגנה בשל שביתת הפרקליטות בחודש שעבר .

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

נציגת המדינה בדיון אמרה לשופטים כי שוחחה עם הנאנסת שהסבירה כי קשה לה להגיע לדיון אך ביקשה להעביר מכתב לבית המשפט. "נחמן פגע במתלוננת בצורה עמוקה מאוד אחרי היכרות ארוכת שנים", אמרה הנציגה בדיון. במכתב שהעבירה הנאנסת כתבה כי בליל המעשה הופתעה לגלות כמה טעתה לגביו, כשביצע את המעשים הקשים אחרי שנתיים של קשר אפלטוני.

"אני לא מבינה איך אדם שמכיר אותי שנים ולכאורה מחבב אותי יכול לאנוס אותי, לחזור להתנצל ולפגוע בי", כתבה לשופטים. "לבקש מאישה שעוברת אונס להתעמת פנים מול פנים עם התוקף שלה, ואחר כך להתעמת איתו ועם הטענות של הסנגור שלו - זה אחד הדברים הקשים שאפשר להגיד לאישה לעשות".

בנוסף ביקשה הנאנסת מבית המשפט להעביר מסר לנשים בארץ, שיש להן גב וכתובת לפנות אליה כשגבר פוגע בהן. "זה לא פשוט לאסוף את עצמך ולהגיש תלונה כשאת רוצה לשכוח מה שקרה לך, צדק צריך להיעשות ולהראות".

"השינוי לא מתבצע ביום אחד"

 מנגד, טענה נציגת שירות המבחן בדיון כי חלה התקדמות בתהליך השיקום של נחמן. "הוא עובר תהליך משמעותי בכמה מסגרות. יש סיכויי שיקום גבוהים כשהתהליך מתקדם, וכפי שהוא משקיע - לא נצטרך הרבה שנים". יחד עם זאת סייגה: "דברים שעוצבו באישיותו במשך 30 ומשהו שנים עד לביצוע העבירה - לא משתנים ביום אחד".

כשנשאלה בידי השופט בנוגע למעידות אפשריות בתהליך שיקומו של נחמן, טענה: "אנחנו לא רואים סיכוי שזה יקרה, לכן ההערכת המסוכנות היא בינוני-נמוך. אכן יש מעשים חמורים אבל זה תהליך שהחל לפני שנתיים, ואנחנו חושבים שלקטוע את זה זו תהיה החמצה".

"מרגישות שהופקרנו" 

המדינה ערערה על עונשו של נחמן, לאחר שהמתלוננות נגד נחמן יצאו למאבק ציבורי, בשיאו כתבו מכתב לפרקליט המדינה שאף נחשף בחדשות 2 Online: "מרגישות שהופקרנו". ההחלטה בדבר העונש שהתקבלה למרות ששרידי סם אונס נמצאו בשערה של אחת הנשים, עוררה זעם ומחאה אישית כנגד השופטים. בית המשפט השתכנע אז שהפרסומים הנרחבים והמקיפים אודות פרטי החקירה, תוך חשיפת זהותו של נחמן ותמונתו, פגעו פגיעה הרסנית ושלא לצורך בשמו הטוב, לאורך זמן וברמה שספק אם ניתן יהיה לתקן אותה בעתיד. מאז, התברר, יניב נחמן כבר חזר לאפליקציית ההיכרויות "טינדר" וחלק מהמתלוננות הביעו חשש שהוא יפגע שוב בנשים.

בערעור שהוגש לבית המשפט העליון נכתב כי "טעה בית המשפט המחוזי בתל אביב כאשר גזר על נחמן עונש שאין בו כל הלימה לחומרת מעשיו ולמידת אשמתו, עונש החוטא לשיקולי הרתעת המשיב עצמו והרתעת הרבים, ושאיננו מבטא את מדיניות הענישה הראויה בעבירות מין בכלל, ובעבירות אינוס ומעשה מגונה בכוח בפרט". נגד נחמן, כזכור, היו מתלוננות רבות - אך לבסוף הוא הודה והורשע באונס ומעשה מגונה בצעירה אחת, רוני ריבר.