רצח יפתח גריידי ז"ל: הנאשם בהריגה יורשע באי מניעת פשע

מני דבוש, שהואשם בהריגת החייל יפתח גריידי ז"ל לפני שנתיים במועדון ה"שש" ברעננה יורשע באי מניעת פשע. בנוסף יורשע דבוש בסעיף של שיבוש הליכי משפט

יפתח גריידי ז"ל (פייסבוק)

מני דבוש, שהואשם בהריגת החייל יפתח גריידי ז"ל במועדון ברעננה בשנת 2014, יורשע באי מניעת פשע ובשיבוש הליכי משפט - כך על פי עסקת טיעון שנחתמה היום (חמישי) בין סנגוריו והפרקליטות בביהמ"ש המחוזי בלוד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

התקרית אירעה במועדון ה"שש" בעיר, לאחר שקטטה התפתחה בין דבוש וחברו בן גניש ובין גריידי. דבוש דקר יחד עם גניש את החייל לאחר ויכוח שהתפתח בין חבורות הצעירים.  

כבר לפני חצי שנה שחחר ביהמ"ש את דבוש למעצר בית, והיום שני הצדדים הגיעו להסכמה לפיה אין להמשיך בתיק אלא להגיע להעסקת טיעון. דבוש כבר ריצה 15 חודשי מאסר בפועל ומהיום הוא אדם חופשי.

"אני שמח שביהמ"ש קיבל את עמדתנו שטענו מלכתחילה שבתיק הזה יש הרבה חורים מבחינת ראיות", אמר סנגורו, עו"ד משה שרמן. "ייאמר לזכות הפרקליטות שהבינה שאין לה שום סיכוי להרשיע בהריגה וקיבלה את עמדתנו".

דבוש טען לאחר הדיון כי נעשה לו עוול. "אני לא מאחל לאף אחד לעבור את מה שעברתי, אבל היה לי חשוב יתר מהכל להוכיח לאמא של גריידי שלא רצחתי את הבן שלה", אמר. "אני משתתף בצערה. היום הוכחתי לה שהמילה שלי אמיתית".

אביו של החייל אמר כי הוא עצוב על ההחלטה להגיע לעסקת טיעון. "הייתי מצפה לראות עונש הרבה יותר חמור", טען האב. "אני קורא מכאן לכל השופטים בישראל - אנא מכם אל תחתרו לעסקת טיעון. לי לא הייתה ברירה אלא להסכים למה שהציעו בפרקליטות.

התיק בעניינו של בן גניש, שהואשם ברצח גריידי, ממשיך להתנהל בביהמ"ש. כתבי אישום הוגשו גם נגד שי קלדרון ומעורב נוסף בגין אי מניעת פשע.

על פי כתב האישום, ארבעת הנאשמים בילו בחודש אפריל 2014 במועדון ברעננה בשעה שגם גריידי ז"ל בילה שם עם חבריו. מכתב האישום עולה כי במהלך אותו ערב ניסה קלדרון ליצור מגע עם ידידתו של גריידי במספר הזדמנויות.

למרות התנגדותה, המשיך קלדרון במעשיו עד אשר נחלצו חבריה לעזרתה. בעקבות המקרה התפתחה קטטה במועדון, בין הנאשמים לבין גריידי וחבריו. מאבטחי המועדון הפרידו בין החבורות שהתקוטטו, והוציאו את גריידי מהמועדון כשהוא זב דם מאפו.

בן גניש, ארכיון

בשלב הזה גמלה בלבו של גניש ההחלטה להביא למותו של מי מבני חבורתו של המנוח, ולשם כך נכנסו הנאשמים למטבח המועדון, שם נטל גניש מזלג גריל ארוך בעל שתי שיניים וסכין קצבים. הוא יצא החוצה מהמטבח כשהכלים החדים מוסתרים מתחת לבגדיו. בכתב האישום צוין ששוטף הכלים במועדון ניסה לעצור את גניש בדרכו החוצה מהמטבח, אך גניש הדף אותו לעבר הקיר.

ארבעת הנאשמים התקדמו לעבר שער היציאה, ובשלב מסוים העביר גניש את המזלג לדבוש. תחילה, ניסה גניש לדקור את אחד מחבריו של גריידי, אך הסכין נשמטה מידו וחברו של גריידי נמלט בחזרה לתוך המועדון.

גניש הרים מיד את הסכין והבחין בגריידי שהיה מעברו החיצוני של שער המועדון. גניש ודבוש הדפו את גריידי לעבר הקיר, דחפו אותו והלמו בו באגרופיהם, ודבוש אף דקר את גריידי בגב ידו השמאלית באמצעות המזלג. לאחר מכן גניש דקר את גריידי בסכין, וכל ארבעת הנאשמים נמלטו מהמקום.

מפרקליטות מחוז מרכז נמסר:

"כנגד הנאשם העיקרי בפרשה עודנו מתנהל הליך בגין רצח המנוח, יפתח גריידי. באשר לנאשם מני דבוש, בשל קשיים ראייתיים שהתעוררו במהלך שמיעת הראיות בביהמ"ש, אשר נבעו משינוי גרסתם של עדי הראייה המרכזיים, תוקן כתב האישום במסגרת הסדר טיעון, וזאת על דעת משפחת המנוח. בהתאם לכך אישר היום בית המשפט את הסדר הטיעון והרשיע את דבוש בשיבוש מהלכי משפט ואי מניעת פשע. אנו משתתפים בצערה של המשפחה".