מאסר עולם ועוד 20 שנות מאסר לרוצח אבו חדיר

כמעט שנתיים לאחר הרצח שזעזע את המדינה, גזר ביהמ"ש מאסר עולם ועוד 20 שנה בכלא על יוסף חיים בן דוד, ששרף למוות הנער הפלסטיני מוחמד אבו חדיר. הפרקליטות: "הוא היה היוזם, המחולל והמבצע העיקרי של הרצח"

יוסף חיים בן דוד בבית המשפט (פלאש 90)

גזר דין חמור לרוצח הנער אבו חדיר: היום (שלישי) שלח בית המשפט את יוסף חיים בן דוד, הנאשם המרכזי בחטיפת ורצח הנער הפלסטיני מוחמד אבו-חדיר, למאסר עולם ועוד 20 שנה. כמו כן הרכב בו בוצעו מעשה החטיפה והרצח יחולט, ומשפחת אבו חדיר תפוצה ב-150 אלף שקלים. משפחתו של הילד הפלסטיני שבן דוד ושותפיו ניסו לחטוף תפוצה ב-20 אלף שקלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

העונש מגיע כשבועיים לאחר שבן דוד, שטען לאי שפיות, הורשע בבית המשפט. מעשה הרצח בוצע ביולי 2014 בשיתוף שני קטינים, שכבר הורשעו ברצח ונשלחו למאסר בפועל - קטין אחד ירצה מאסר עולם ועוד 3 שנים, וקטין אחר ירצה 21 שנות מאסר.

בפרקליטות בירכו על העונש: "בהמשך לקביעה כי הנאשם אחראי למעשיו וכשיר לעמוד לדין, קיבל היום בית המשפט את עמדת התובע עו"ד אורי קורב, לפיה יש להטיל על הנאשם מאסר עולם וכן עונש נוסף מצטבר בגין עבירות החטיפה וההצתה, לצד פיצוי למשפחות המנוח והילד הנוסף שהנאשם ניסה לחטוף". העונש הנוסף המצטבר שנקבע הוא של 20 שנות מאסר, מעבר למאסר העולם.

"הנאשם בן דוד היה היוזם, המחולל והמבצע העיקרי של הרצח. בית המשפט דחה את טענות ההגנה ובקשתה לענישה מופחתת בגין טענות שונות לגבי מצבו הנפשי של הנאשם", הוסיפו בפרקליטות. "מדובר במקרה שזעזע את הציבור בארץ, נוכח אכזריותם הרבה של המעשים. ידע כל אדם, מכל דת וגזע, שמבצע מעשים מסוג זה - תהא האידיאולוגיה בשמה הוא מתיימר לפעול אשר תהא - כי מערכת אכיפת החוק תמצה עמו את הדין עד תום".

אביו של הנער, הבוקר (חדשות 2)

בן דוד: "מצטער על מה שעשיתי"

לפני כשבועיים נחשף שחזור המעשה הנורא: בשחזור, שפורסם לראשונה בערוץ 1, סיפר בן דוד לחוקרי המשטרה את שעשה - את הרגעים בהם הכה את הנער ואלה בהם הוצת ונשרף בעודו בחיים. "יצאתי ראשון מהאוטו, כיביתי אורות, הבאתי אותו למצב שהוא מוטל, הוא שכב על הצד והיה לו קפוצ'ון על הראש", תיאר בן דוד, "אני הרבצתי לו פעמיים עם הלום ואמרתי: 'זה בשביל משפחת פוגל וזה בשביל שלהבת פס' וראיתי לנגד עיניי את התמונות שלהם. זה מה שראיתי, לא ראיתי אותו".

"שמעתי קול וראיתי נקודה אדומה של דם מתפשטת לאט לאט על הקפוצ'ון. אחרי זה אמרתי שיביאו את הבקבוק של הדלק, שפכנו לו על הראש ועל הגוף, בקבוק של ליטר", הוא משחזר, "המטרה לא הייתה לשרוף אותו". עוד תיאר את מה שאירע לאחר שהוא ושותפיו הציתו את גופתו של הנער ביער ירושלים, בעודו מחוסר הכרה: "באנו להירגע, לא לצורך משהו מסוים או בשביל להיפטר מהראיות, אלא בשביל להחליף חולצות, לשבת עם סיגריה ולהבין מה קורה, להירגע. כולם היו עצבניים ומתוסכלים. זה לא היה נחמד בכלל".

"אני הוצאתי את השטיחים של האוטו וניערתי אותם פה", מתאר בן דוד. "ניקיתי את המושב האחורי שנדמה לי שהיה בו רוק של הנער, ניערתי את השטיח על הסלע הזה - ומפה נסענו ישר לארמון הנציב. החלפנו בגדים, אבל לא היו סימנים של דם". עוד במהלך השחזור הביע בן דוד חרטה על המעשה: "אני מצטער על מה שעשיתי. אני חושב שאלה לא אנחנו, אנחנו לא אנשים כאלו. כואב לי על הנער כמו שכואב לי על החטופים".

הנער מוחמד אבו חדיר (רויטרס)

בית המשפט: "שלט במעשיו"

בחודש שעבר הורשע בן דוד ברצח, שבוצע לפני כשנה וחצי. בית המשפט קבע כי בן דוד לא היה פסיכוטי בעת ביצוע העבירות הקשות, וכי הוא היה אחראי למעשיו ושלט בהם. הוא הורשע בעבירות רצח, חטיפה לשם רצח, תקיפה הגורמת חבלה, ועבירות נוספות. "בעת ביצוע העבירות הנאשם הבין היטב את מעשיו, שלט בהם, לא הייתה לו הפרעה בשיפוט המציאות, והייתה לו יכולת להימנע מביצוע העבירות", קבע השופט יעקב צבן.

"ידענו שהוא לא משוגע והוא משקר לבית המשפט", אמר אביו של אבו חדיר ז"ל, חוסיין, אחרי הדיון. "כשרואים אותו זה קשה לנו. הדם שלנו נשרף כשרואים אותו. מספיק". עוד לפני הקראת הכרעת הדין אמר האב: "אנחנו מצפים רק לצדק, ושיהרסו להם את הבית כמו שהורסים לערבים, שהנשיא לא ייתן חנינה. בכל פעם אחרי שאני ואימא של מוחמד מגיעים לפה ורואים את הרוצח אנחנו לא ישנים בלילה שבוע". 

על פי כתב האישום שהוביל להרשעות, השלושה הצטיידו בבקבוקים מלאים בדלק ונסעו לחטוף יחד את אבו חדיר, תושב שועפט שבמזרח ירושלים. בדרכם ליער חנקו אותו עד אובדן הכרה ובן דוד הכה בראשו באמצעות לום. לאחר מכן שפכו דלק על גופו של אבו חדיר והציתו אותו בעודו מחוסר הכרה. גופתו נמצאה מאוחר יותר בשטח היער.

בין המניעים: חטיפת 3 הנערים (פייסבוק ותצפית)

השחזור והמניע: נקמה על פיגועים קודמים וחטיפת 3 הנערים

יממה לפני מעשה הרצח, ניסו השלושה לחטוף ילד ערבי בן שבע מידיה של אימו, ופגעו פיזית בקטין ובאם. בהמשך אותו לילה, ניסו השניים לשרוף מכוניות של ערבים בשכונת צור באחר שבמזרח העיר.

בן-דוד תיאר את ההכנה המדוקדקת שעשה עם הקטינים שהורשעו, לאחר ההצטיידות בדלק. הם הצטיידו גם באזיקונים ופינו את המושב האחורי, מתוך כוונה לחטוף. לאחר שאיתרו את אבו חדיר, סיפר בן דוד בחקירתו ששני הקטינים יצאו מהרכב, ואז ראה ש-נ' סטר לנער ו-מ' תפס אותו בפה. כאשר אבו חדיר כבר נעול בתוך הרכב, מעיד בן דוד, "מ' חנק את אותו בגרונו ואני צעקתי: 'תגמור אותו, תגמור אותו שיהרוג אותו'. בשלב מסוים הפסיק להיאבק'". בשלב זה לא ידעו החוטפים כי אבו חדיר כבר מת.

לאחר ההחלטה לנסוע ליער ירושלים נטל בן דוד את הלום וחבט באבו חדיר. בחקירתו טען כי זוהי נקמה על הירצחם של בני משפחת פוגל והתינוקת שלהבת פס, וכן על חטיפת שלושת הנערים - איל יפרח, נפתלי פרנקל וגיל-עד שער - בטרמפיאדה בגוש עציון כחודש לפני כן. לאחר ההכאה באמצעות לום הורה בן דוד לאחד הקטינים לשפוך את הדלק על אבו חדיר, ובן דוד הוסיף ושפך דלק גם הוא. לאחר שבן דוד בעט בנער הוא הצית את רגליו וגופו החל לעלות באש.