יצא לחג: החייל היורה שוחרר לפסח

סמל אלאור אזריה יבלה את ליל הסדר בקרב בני משפחתו, אך ישוב למעצר הפתוח כבר ביום ראשון - כך קבע שופט בית הדין הצבאי. נגד אזריה הוגש ביום שני כתב אישום בגין הריגת המחבל המנוטרל. "הוא פתח באש בניגוד לנהלים ובלי הצדקה מבצעית", נכתב בכתב האישום נגד החייל שמעצרו הוארך עד תום ההליכים

סמל אלאור אזריה, שמואשם בהריגה בעקבות הירי במחבל המנוטרל בחברון, שוחרר הבוקר (שישי) לביתו מבסיס צה"ל שבו היה נתון במעצר פתוח. אזריה שוחרר לחופשת הפסח וישוב למעצר כבר ביום ראשון, וזאת בשל הארכת מעצרו עד תום ההליכים. "איני סבור שעצמת הראיות מאפשרת את שחרורו ממעצר", הסביר השופט עם הגשת כתב האישום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

אביו של אלאור, צ'ארלי אזריה, הודה לשופטים שאפשרו לבנו לבלות את חג הפסח בבית. "בעזרת השם כל העניין הזה יסתיים ונחזור להיות משפחה רגילה", אמר. "אנחנו אוהבי המדינה, לא אויבי העם".

נגד אזריה, ששימש כחובש בחטיבת כפיר, הוגש ביום שני האחרון כתב אישום בגין הריגת המחבל מנוטרל בחברון. למרות כתב האישום החמור, השופט הצבאי - סא"ל רונן שור - טען שייתכן כי מידת הפליליות של מעשיו היא פחותה יותר מזו המיוחסת לו על ידי התביעה. כמו כן הורה השופט להשאיר את אזריה בבסיס פתוח עד לתום משפטו וקבע כי הוא יוכל לשוב לביתו בפסח וישוב למעצר ביום ראשון.

זירת התקרית בחברון (עזרי עמרם)

"המחבל עבד אל-פתאח אלשריף נותר שכוב על הקרקע, בעודו בחיים, מבלי שיצר סכנה מיידית ומוחשית לחיי האזרחים והחיילים שהיו מסביבו", נטען בכתב האישום. מתוך כך החליט השופט הצבאי שור להאריך את מעצרו עד תום ההליכים, אך לשחררו לחופשה בחיק משפחתו לרגל החג.

על הירי נאמר בכתב האישום: "כל זאת ביצע הנאשם בניגוד לנהלי הפתיחה באש וללא הצדקה מבצעית, שעה שהמחבל אלשריף היה שכוב פצוע על הקרקע, לא ביצע עוד תקיפה ולא היווה סכנה מיידית ומוחשית לנאשם או לאזרחים ולחיילים שהיו במקום. במעשיו גרם הנאשם למותו של המחבל שלא כדין".

בהתייחסו להחלטה להאריך את מעצרו הפתוח של החייל אמר השופט כי "אף כאשר קיימת חולשה ממשית בעצמת הראיות היא עשויה להוביל לחלופת מעצר, אך לא בהכרח להסרת כל מגבלה על חירותו של הנאשם. למעשה, החולשה הטמונה בחומר הראיות במקרה דנן, בראי עילות המעצר הקיימות בעניינו של הנאשם, היא היא שהובילה את בית הדין הצבאי, בשתי הערכאות, להורות על מעצרו הפתוח של הנאשם", הוסיף השופט.

משפחת החייל בעצרת התמיכה (עזרי עמרם)

אם אזריה יורשע, הוא צפוי לעונש של עד עשרים שנות מאסר. מנגד, פרקליטיו של החייל טענו כי "הוא אינו מהווה סכנה, הנשק כבר לא אצלו - אנחנו מבקשים לשחרר אותו הביתה".

ביום חמישי האחרון הגישה הפרקליטות הצבאית הצהרת תובע נגד החייל. בדיון בבית הדין הצבאי ביפו אמר התובע כי ממצאי הדוח הפתולוגי מצביעים על כך שהירי בראשו של המחבל הוא שגרם למותו. התובע הצבאי, סא"ל אדורם ריגלר, טען כי הראיות שנאספו מאז האירוע רק מחזקות את טיעוני התביעה. "בחוות הדעת הפתולוגית, פרט לפגיעה בראש, אף פגיעה אחרת לא גרמה למותו".

אלפים בודדים השתתפו בעצרת למען שחרורו

בעת שבית המשפט החליט להאריך את מעצרו של אזריה עד תום ההליכים נגדו, אלפים הגיעו ביום שלישי לכיר רבין בתל אביב, על מנת לדרוש את שחרורו. בעצרת שלפי המארגנים נועדה על מנת לתמוך בחייל ולא לצאת נגד צה"ל או הרמטכ"ל נשמעו קריאות קשות נגד ראשי מערכת הביטחון.

"ההפגנה היא בעצם מפגן של אהבה ותמיכה בכל לוחמי צה"ל", הסבירה אחותו של אזריה, אתי. בעצרת השתתפה גם חברת הכנסת נאווה בוקר (ליכוד) ולטענת המשפחה פוליטיקאים נוספים שביקשו להשתתף סורבו.