המחבל שדרס למוות את שלום שרקי הורשע ברצח

חאלד קוטינה, שהואשם ברצח שלום יוחאי שרקי ז"ל בפיגוע הדריסה בגבעה הצרפתית, הורשע ברצח ובניסיון לרצח. לאחרונה הוא טען בבית המשפט כי הוא סובל מהזיות והכחיש שביצע את הפיגוע באופן מכוון - אך בית המשפט דחה את טענותיו

"דרס בכוונה להרוג": בית המשפט המחוזי בירושלים הרשיע היום (רביעי) את חאלד קוטינה, שהואשם בביצוע פיגוע הדריסה בו נרצח שלום יוחאי שרקי ז"ל באפריל 2015. בפיגוע שאירע בצומת הגבעה הצרפתית נדרס שרקי - אחיו של כתב חדשות 2 יאיר שרקי - ומת מפצעיו. שירה קליין, אז בת 23, נפצעה קשה בפיגוע. עונשו של קוטינה ייקבע בחודש יוני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"גמלה בלִבו של הנאשם החלטה לקטול חיים בפיגוע הדריסה הנדון", קבעו השופטים. "החלטתו של הנאשם לבצע את פיגוע הדריסה הקטלני, נתגבשה לאחר שיקול דעת ומחשבה. החלטה זו נתגבשה החל מהשלב שבו הוריד הנאשם את הוריו מהרכב והחל לחשוב על ביצוע פיגוע דריסה כ'מעשה נקם' ביהודים".

בחודש פברואר, בדיון הקודם שנערך במשפט, הגיעה משפחת שרקי מלווה בעשרות תומכים: "באנו להבטיח שדם יהודי אינו הפקר", אמרו בני המשפחה של שרקי שהצטופפו במסדרונות בית המשפט יחד עם עשרות תומכים שבאו לחזקם.

בתחילת חקירתו הכחיש קוטינה כי פגע בשניים בכוונה, ועורך דינו טען אז כי תוצאות האירוע נגרמו כתוצאה ממזג האוויר. אולם בחודשים האחרונים עלו טענות אחרות לפיהן התכוון קוטינה להסתפק בפציעתם של השניים ולא להרגם. מוקדם יותר נודע, כי קו ההגנה של קוטינה צפוי להתבסס על טענה לאי שפיות בזמן המעשה.

במהלך הדיון בבית המשפט, עומת קוטינה עם הפרטים שעלו בחקירת המשטרה והשב"כ. ״עשיתי את עצמי משוגע לפני הרופאים כי רציתי להתאשפז בבית החולים, שם יותר נוח״‎, אמר קוטינה בבית הדין. "יש לי הזיות. רואה דברים שאומרים לי שהם לא אמיתיים".

שלום יוחאי שרקי ז"ל

בהמשך נשאל קוטינה בנוגע להודאותיו בחקירה בנוגע לכוונותיו הראשוניות. "אמרת לחוקר שעשית את התאונה באופן מכוון. זה מה שקרה?", נשאל. "לא", השיב המחבל והסביר: "כל הדיבורים שאמרתי הם שקר ולא אמת, והפרטים לא זכורים לי‎".

הרב אורי שרקי, אביו של שלום ז"ל, התייחס לפני כחודשיים טענותיו של המחבל לפיהן לא זכר רבים מפרטי החקירה. "ראינו שהוא קיבל הנחיות כיצד לענות על שאלות", אמר הרב. "כשנשאל לגבי כל דבר שמפליל אותו - הוא פתאום אמר שהוא לא זוכר, אך כשזה נגע בדברים אחרים הוא זכר היטב. אנו כאן כדי לוודא שמערכת המשפט תעשה את עבודתה, לכן קראנו לכמה שיותר אנשים שיגיעו לכאן".

"רואה הזיות", קוטינה (חדשות 2)

עוכב במחסום - והחליט לבצע פיגוע

בתיעוד המקרה שפורסם כשבועיים לאחר הדריסה, נראה המחבל במכוניתו, כשלפתע - רכבו סוטה בחדות ממסלולו - ודורס את שרקי ז"ל, אחיו של עמיתנו בחדשות 2 יאיר שרקי, ואת שירה קליין שעמדו במקום. השניים נראים כשהם מוטחים על המדרכה מעוצמת הפגיעה - ואז קוטינה נוסע עם רכבו לאחור, ומתחמק במהירות מן המקום.

בכתב האישום שהוגש נגד קוטינה זמן קצר לאחר הפיגוע נטען כי הוא החליט לבצע פיגוע נגד יהודים לאחר שעוכב במחסום באחת הכניסות לירושלים יחד עם הוריו. הוא לקח את ההורים ממקום מגוריו בענאתא בחזרה לביתם בשייח' ג'ראח במזרח ירושלים ולאחר שהוריד אותם החליט לבצע את הפיגוע. "במעשיו המתוארים לעיל, גרם הנאשם בכוונה תחילה למותו של שלום שרקי ז"ל וכן ניסה לגרום למותה של שירה קליין", נכתב בכתב האישום.