"שיקולי הוועדה אינם מוצדקים"

שר המשפטים לשעבר דניאל פרידמן מתגייס לטובת משה קצב ומותח ביקורת על החלטת ועדת השחרורים שלא לקצר את עונשו. "עצם העובדה שקצב טוען לחפותו זהו חלק מכבוד האדם, גם אם בית המשפט מצא אותו אשם", אמר פרידמן לחדשות 2

שר המשפטים לשעבר נגד ועדת השחרורים: הפרופסור דניאל פרידמן טוען כי דחיית בקשתו של קצב לנכות שליש ממאסרו רק משום שלא הביע חרטה על מעשיו היא החלטה שגויה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אני חושב שהעובדה שאדם איננו מודה באשמה, שהוא טוען לחפותו, זה איננו שיקול מוצדק לא לנכות לו את השליש", אמר הערב (חמישי) פרידמן בשיחה עם חדשות 2. "עצם העובדה שהוא איננו מודה באשמה, זה חלק מכבוד האדם לכפור באשמתו גם אם בית המשפט מצא אותו אשם".

"העניין הזה התעורר גם לגבי סלימאן אל עביד שהורשע ברצח חנית קיקוס", הזכיר פרידמן מקרה דומה שאירע בתקופת כהונתו כשר המשפטים. "בשעתו המלצתי לנשיא לקצר את עונש המאסר שלו. קצבו את עונשו ואני המלצתי על קיצור נוסף, וההנחה שלי הייתה שהוא ישתחרר".

"אבל בפעם האחרונה שבדקתי, הוא עדיין לא השתחרר, כי לא נתנו לו את השליש, כי אל עביד כופר עד היום שהוא הרוצח", ציין פרידמן. "אני לא רואה בזה שיקול, ובשעתו לא הספקתי לטפל בנושא הזה ולוודא שזה לא יהיה שיקול".

שופט העליון: "זה רשע, אין עוד חמלה"

בתוך כך, בקרב בני משפחתו של משה קצב אין תמימות דעים באשר לשאלה אם כדאי לו לערער על ההחלטה של ועדת השחרורים שלא לנכות שליש ממאסרו. כמה מבניו ואחיו של קצב המתנגדים לערעור אומרים כי הוא לעולם לא יקבל את הצדק המגיע לו וכי הערעור רק יפגע בו עוד יותר. גם אחד מפרקליטיו סבור שההליכים בעניינו מוצו ולכן אין טעם לערער לבית המשפט.

בהקשר הזה נשמע אתמול בכנס לשכת עורכי הדין באילת אחד מהשופטים המכהנים בבית המשפט העליון כשאמר לאחר ששמע על החלטת ועדת השחרורים: "זה רשע, זה רשע, אין עוד חמלה".

בכל מקרה, אנשי קצב נערכים לאפשרות שבסופו של דבר דווקא כן יוגש ערעור, ולכן נבדקת האפשרות שקצב יכוון את מועד חופשתו למועד שייקבע לערעור בבית המשפט המחוזי, כך שיוכל להגיע לדיון בבגדים אזרחיים ולא במדי האסיר הכתומים - דבר שממנו הוא מנסה להימנע.