בלעדי| מכתב הנאנסת לשופטי העליון: "לעשות צדק עם האנס יניב נחמן"

רוני ריבר, שנאנסה על ידי יניב נחמן, פונה במכתב לשופטי ביהמ"ש העליון שידונו מחר בערעור על העונש המקל שקיבל – ללא נוכחות נציג הפרקליטות. "לא ייתכן שאראה את האנס שלי יוצא לחופשי מבלי לתת את הדין", כותבת המתלוננת לשופטים

פנתה לשופטים. רוני ריבר

"לא ייתכן שאראה את האנס שלי יוצא לחופשי מבלי שהוא נתן את הדין על מעשי הזוועה שהוא ביצע בי" - את המילים האלה כתבה רוני ריבר, שנאנסה על ידי יניב נחמן, לשופטי ביהמ"ש העליון שצפויים לדון מחר (רביעי) בערעור על העונש הקל שקיבל. את המכתב, שהגיע בלעדית לחדשות 2 Online, מפרסמת ריבר בתקשורת משום שלא יגיע ליעדו בשל שביתת הפרקליטות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ריבר מפרסמת את הדברים בעקבות החשש כי עונשו של נחמן, עליו נגזרו עבודות שירות בלבד, לא יוחמר משום שבדיון לא יופיע נציג מטעם המדינה שייצג אותה. "אני מבקשת מכם לזכור שמדובר באנס", ציינה ריבר במכתב לשופטים. "מדובר בבחור מסוכן לציבור הנשים", הוסיפה המתלוננת. "לא ייתכן שהוא לא ישלם את חובו לחברה, לי - שאני חלק מהחברה".

"אני מבקשת מכם לתקן את הנעשה", הדגישה ריבר. "ואני מבקשת מכם להגיד לציבור הנשים בארץ שיש לנו גב. שיש לנו למי לפנות כשגבר, ידיד, מכר, בן משפחה, שכן שפוגע בנו, שפוגע בנפש שלנו ומשאיר בנו צלקות לכל חיינו, יעמוד לדין על מעשיו. לא ייתכן שהקורבן משלם מחיר כל כך כבד לאחר מקרה כזה. וכשאוזרות אומץ להתלונן מתייחסים אלינו כנאשמות".

יישאר חופשי? האנס יניב נחמן

"צדק צריך להיעשות ולהיראות"

"נכון שלקח לי 6 שנים לדבר", הוסיפה. "אבל עצם זה שיש חוק במדינה, שמבין ומכיר שלוקח למתלוננת שנים לדבר על מה שנעשה לה, אומר שלא עשיתי פשע ושזה לא פשוט לאסוף את עצמך ולהגיש תלונה כשכל מה שאת רוצה זה לשכוח שזה בכלל קרה לך. אני לא מבינה איך יתכן שמשתמשים בזה נגדי ומקלים על עונשו בשל כך".

"עוד נקודה שחשוב לי מאוד לציין זה העובדה הפשוטה שמאותו לילה לא ראיתי את יניב שוב! הוא פנה אלי בפייסבוק שנה או שנתיים מאוחר יותר ואני מחקתי וחסמתי אותו, מעולם לא הייתי איתו בקשר מאותו לילה!", הבהירה ריבר.

"אני מבקשת מכם, שופטים נכבדים, לעשות צדק עם האנס יניב נחמן", סיכמה. "הוא חייב שיקום מאוד רציני ולהיות מורחק מהחברה. צדק צריך להיעשות ולהיראות".

"המדינה שוב משאירה אותי מאחור"

אתמול פרסמה ריבר בעמוד הפייסבוק שלה כי היא חוששת כי לא תזכה לייצוג בערעור. "קיבלתי מייל מהפרקליטות שמודיע לי שהם נכנסו לשביתה ושנאסר עליהם להופיע בדיונים", ציינה ריבר בפוסט. "אז אף אחד לא מייצג אותי בערעור מחרתיים! במקום שידחו את הדיון למועד אחר נמסר לי שיש 3 אפשרויות: או שהשופטים באמת יחליטו על מועד אחר, או שהם יבטלו הכל ויניב ילך הבית, או שהם ידונו בתיק עם הערעור הכתוב והסניגור של יניב שכמובן מגיע לדיון וייצג את הצד שלו".

"שום אופציה לא מתקבלת על הדעת חוץ מהראשונה", הבהירה ריבר. "עד שמקרה של אונס בכלל מגיע לבית המשפט עכשיו המדינה שוב משאירה אותי מאחור עם השביתה ... איך יתכן דבר כזה?! באיזו מדינה אני חייה אני לא יודעת. אין לי מילים".

עדי עזוז, מיוזמות המחאה "צדק צדק רודפות", שמלוות את ריבר, מסרה כי לא ייתכן שהפרקליטות תפקיר את הנפגעת. "מן הראוי שמישהו שם יתעשת בהקדם ויבין שמדובר על אישה שנאנסה, על אנס שמודה שהוא אנס ועל הפרקליטות מוטלת האחריות לדאוג לאינטרס הציבורי של כולנו", אמרה עזוז. "נשים רבות מעדיפות לא להגיש תלונה על עבירות מין ונמנעות מהמפגש עם רשויות אכיפת החוק בדיוק בגלל מקרים כאלה. התנהלות הפרקליטות מחריפה את משבר האמון הקיים בין נפגעות תקיפה מינית ומערכות אכיפת החוק".

מארגון הפרקליטים נמסר: "צר לנו על הפגיעה שנגרמת לציבור כולו ולנפגעת הספציפית בפרט בשל העיצומים שעליהם הכרזנו. אנחנו מקווים שנוכל לחזור לעבודה תקינה במהירה. לצערנו הפגיעה המתמשכת במעמדם, בטחונם ושמם הטוב של הפרקליטים חייבה אותנו לנקוט בצעדים ואנו קוראים לכל הנוגעים בדבר להתחיל במו"מ מיידי על מנת להביא לסיום הסכסוך בהקדם האפשרי. הפרקליטים הם הראשונים להתייצב כחומה בצורה להגן על נפגעי עבירה. מי שמונע מאיתנו להילחם עבור נפגעי עבירה ועבור שלטון החוק הם אלו המבקשים להחליש את הפרקליטות".