האנס יישאר חופשי בגלל שביתה?

בעקבות שביתה בפרקליטות מביעים ארגוני נשים חשש לפיו המדינה לא תייצג את רוני ריבר, המתלוננת נגד האנס יניב נחמן, בדיון בביהמ"ש העליון בערעור על העונש המקל שנגזר עליו. ריבר: "כנראה שיניב ישוחרר לחופשי, המדינה שוב משאירה אותי מאחור"

יניב נחמן

בעוד יומיים (רביעי) צפוי ביהמ"ש העליון לדון בערעור שהגישה המדינה נגד גזר הדין המקל לאנס יניב נחמן, לפיו עליו לרצות 6 חודשי עבודות שירות בלבד. העונש הקל עורר ביקורת ציבורית חריפה נגד בית המשפט, אך כעת בעקבות שביתת הפרקליטות, עולה חשש בקרב ארגוני נשים כי עונשו של נחמן לא יומר למאסר בפועל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בארגונים חוששים כי בשל השביתה לא תופיע בדיון נציגה מטעם המדינה ובכך ייפגעו הסיכויים להחמיר את עונשו של האנס. רוני ריבר, שנאנסה על ידי נחמן, הגיבה אף היא לאפשרות כי לא ייכנס לכלא ואמרה: "עכשיו יש אפשרות שיניב שוב ישוחרר לחופשי, והצדק לא ייעשה".

"התאכזבתי לשמוע על שביתת הפרקליטות ואי הסכמתם להופיע מחר בבית המשפט ולייצג אותי עקב השביתה", הדגישה המתלוננת. "היה לי קושי גדול להתלונן, והדרך שעברתי הינה ארוכה, מייגעת ומתישה, קיוויתי שאוכל לסיים אותה אך היות והפרקליטים לא מופיעים כנראה שיניב ישוחרר לחופשי".

"קיבלתי מייל מהפרקליטות שמודיע לי שהם נכנסו לשביתה ושנאסר עליהם להופיע בדיונים", ציינה ריבר בעמוד הפייסבוק שלה. "אז אף אחד לא מייצג אותי בערעור מחרתיים! במקום שידחו את הדיון למועד אחר נמסר לי שיש 3 אפשרויות: או שהשופטים באמת יחליטו על מועד אחר, או שהם יבטלו הכל ויניב ילך הבית, או שהם ידונו בתיק עם הערעור הכתוב והסניגור של יניב שכמובן מגיע לדיון וייצג את הצד שלו".

"המדינה משאירה אותי מאחור". ריבר (עובדה)

"שום אופציה לא מתקבלת על הדעת חוץ מהראשונה", הבהירה ריבר בפוסט. "עד שמקרה של אונס בכלל מגיע לבית המשפט עכשיו המדינה שוב משאירה אותי מאחור עם השביתה ... איך יתכן דבר כזה?! באיזו מדינה אני חייה אני לא יודעת. אין לי מילים".

קבוצת "צדק צדק רודפות", המלווה את ריבר, מתכוונת לערוך מחר הפגנת מחאה מול רחבת ביהמ"ש המחוזי בת"א. "לא ייתכן שהפרקליטות לא תופיע מחר בדיון", מסרו בקבוצה. "גם ככה כל הופעה בבית המשפט מתישה את הנפגעת, אז ודאי שכל דחייה או אי ייצוג בדיון מעלה עוד יותר את הפגיעה. מאז הקמת הקבוצה אנו טוענות כי אין אמון בין מערכות אכיפת החוק לנפגעות והמקרה הנוכחי מוכיח את טענתנו שוב, אז שלא יצפו מאתנו להתלונן".

מארגון הפרקליטים נמסר: "צר לנו על הפגיעה שנגרמת לציבור כולו ולנפגעת הספציפית בפרט בשל העיצומים שעליהם הכרזנו. אנחנו מקווים שנוכל לחזור לעבודה תקינה במהירה. לצערנו הפגיעה המתמשכת במעמדם, בטחונם ושמם הטוב של הפרקליטים חייבה אותנו לנקוט בצעדים ואנו קוראים לכל הנוגעים בדבר להתחיל במו"מ מיידי על מנת להביא לסיום הסכסוך בהקדם האפשרי. הפרקליטים הם הראשונים להתייצב כחומה בצורה להגן על נפגעי עבירה. מי שמונע מאיתנו להילחם עבור נפגעי עבירה ועבור שלטון החוק הם אלו המבקשים להחליש את הפרקליטות".