הפצ"ר על הירי במחבל: "השיח שהתפתח עלול לפגוע בצה"ל"

הפרקליט הצבאי הראשי שרון אפק התייחס לאירוע בחברון בו ירה חייל במחבל ששכב מנוטרל על הקרקע וטען כי העיסוק בנושא עלול לפגוע בסמכותם של מפקדים במסגרת פעילות מבצעית. הוא התריע מפני ניסיון להכתיב למערכות המשפטיות בצבא כיצד לפעול: "לא נקבל החלטות על פי סקרי דעת קהל"

"השיח ברשתות מזיק לצבא ולמפקדיו" - כך אמר היום (שני) הפרקליט הצבאי הראשי תא"ל שרון אפק, במהלך כנס לשכת עורכי הדין בישראל שנערך באילת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

תא"ל אפק הדגיש כי צה"ל ומפקדיו עוסקים במילוי משימותיהם בזירה הביטחונית, תוך נאמנות לערכי הצבא. "גם בעת הזו, צה"ל מחויב גם בתפישה וגם בחיי המעשה לערכים הללו", אמר. "לא הרבה צבאות בעולם יכולים להתגאות בכך".

הפרקליט הצבאי הראשי אמר את הדברים על רקע תקרית הירי במחבל המנוטרל בחברון, והוסיף כי השיח התקשורתי המתנהל עלול לגרום לנזק לצבא. "הפרשות האחרונות לוו בשיח סוער ברשתות ובערוצים לצד סקרי דעת קהל", אמר תא"ל אפק. "השיח שהתפתח עלול להזיק ולפגוע בצבא ולקרוא תיגר על סמכות המפקדים בהגדרת המותר והאסור בנוגע לפתיחה באש".

זירת האירוע בחברון (רויטרס)

הוא הסביר כי "המפקדים הם אלה שנדרשים לפעול ולהבהיר לחיילים בנוגע למצופה מהם בשטח, הדבר מתקיים בנפרד מהערוץ המשפטי ומבלי לפגוע בו".

תא"ל אפק אמר כי בשיח הציבורי ובעיקר ברשתות החברתיות נאמרים דברים ללא הכרה של העובדות ועלולה להיות בכך הטעייה של הציבור. "ישנם גורמים המתיימרים להכתיב למערכות כיצד לפעול", ציין. "אני רוצה להדגיש כי המערכת המשפטית בצה"ל נהנית מעצמאות. היא לא תקבל החלטות מתוך סקרי דעת קהל".