הפיגוע בחג: בוטלו אטימות 3 בתים

בג"ץ ביטל את אטימת בתיהם של 3 מחבלים מתוך 4 שיידו אבנים על מכוניתו של אלכסנדר לבלוביץ' בערב ראש השנה – וגרמו למותו. משפ' לבלוביץ': "בג"ץ עושה איפה ואיפה; מדינת ישראל מסירה אחריות מאזרחיה"

זירת הפיגוע בראש השנה (אריק אבולוף, כבאות ירושלים\\ באדיבות המשפחה)

הרכב של שלושה שופטי בית המשפט העליון החליט לקבל את עתירתם של שלושה מהמחבלים שהיו מעורבים ברצח אלכסנדר לבלוביץ' ז"ל בפיגוע יידוי האבנים בערב ראש השנה והורה לבטל את צווי האטימה לבתיהם. עם זאת נדחתה עתירתו של הנאשם המרכזי - מיידה האבן עבד דוויאת - וביתו ייאטם כמתוכנן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בשיחה עם חדשות 2 Online מתח ניר לבלוביץ', בנו של אלכסנדר, ביקורת על ההכרעה. "כמו ההחלטה להעמיד את הרוצחים לדין בגין הריגה ולא רצח, גם עכשיו אנחנו מרגישים שלא ממצים איתם את הדין עד הסוף", אמר.

עמוד החשמל שבו התנגש לבלוביץ' ז"ל (אריק אבולוף, כבאות ירושלים)

"אנחנו מאוכזבים מכך שבג"ץ, שהכריע שהריסה ואטימת בתים הם כלי הרתעתי, בוחר לעשות איפה ואיפה ולקיים את הדין רק על אחד הרוצחים", הוסיף. "מדובר בהסרת אחריות של מדינת ישראל על ביטחון אזרחיה ואי-שימוש בכלי התרעתי כדי למנוע את הרצח הבא".

הפיגוע, שנחשב לראשון בגל הטרור הנוכחי, אירע בשעה שלבלוביץ' הסיע שניים מאורחיו בחזרה לבתיהם בתום ארוחת החג. במהלך נסיעה בכביש המקשר בין דרל חברון לשכונת ארמון הנציב ספג רכבו של לבלוביץ' אבן שיידה לעברו דוויאת (20) - שעמד באותה שעה על אי תנועה בין הנתיבים. האבן, שיודתה ממרחק של מטר בלבד, פגעה בעוצמה ברכב וגרמה ללבלוביץ' לאבד שליטה, לסטות מהכביש, לפגוע בעמוד חשמל ולאחר מכן להתנגש בעץ בצד הדרך. הוא נהרג מעוצמת הפגיעה.

הלווייתו של אלכסנדר לבלוביץ' ז"ל (אבי בן שימחון, חדשות 2)

שלושת הנאשמים האחרים בתיק יידו גם הם אבנים לעבר כלי רכב שבהם נהגו יהודים באותו הכביש, אך לא יידו את האבן שהובילה לפגיעה ברכבו של לבלוביץ'. "מן הראיות עולה שחלקם באירוע היה קטן בהרבה מזה של דוויאת", קבעה השופטת חיות. "הגם שמדובר באטימה הפיכה, ראוי היה שלא לנקוט באמצעי זה כלפי השלושה בשל ההבדל בינם ובין דוויאת מבחינת מעורבותם באירוע ובשל האיזון הנדרש בהקשר זה במכלול, בהינתן הפגיעה במשפחותיהם של השלושה ובקניינם".