ההחלטה על שחרור קצב - ביום רביעי

ועדת השחרורים התכנסה להכריע לגבי קיצור עונשו של הנשיא לשעבר וקיבלה פנייה מהרשות לשיקום האסיר: "המתינו עם ההחלטה על קצב, נציג תכנית שיקום". זמן קצר לאחר מכן הודיעה הוועדה כי ההחלטה נדחתה ותפורסם עוד 3 ימים

הדילמה: מסוכנות נמוכה, ללא חרטה (פלאש 90, קובי גדעון)

ההחלטה על שחרור קצב נדחתה בשלושה ימים נוספים: ועדת השחרורים דחתה ליום רביעי הקרוב את הכרעתה בעניין בקשתו של הנשיא לשעבר משה קצב לקצר את עונשו ולהשתחרר אחרי כארבע שנים וחצי במקום השבע שנגזרו עליו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

חברי הוועדה יתכנסו ברביעי באולם הדיונים בכלא מעשיהו, יסיימו את כתיבת ההחלטה וימסרו אותה במעמד הצדדים.

מוקדם יותר הבוקר התכנסה ועדת השחרורים במטרה להחליט אם לקצר את עונשו של קצב ולשחררו. אחרי שכבר החלה הישיבה, פנתה הרשות לשיקום האסיר לחברי הוועדה בבקשה להמתין עם ההחלטה ולהציג תכנית שיקום לקצב.

השופט הורה לרשות ולפרקליטות למסור את עמדתם בכתב בנוגע לתכנית השיקום של קצב עד שעות הצהריים וזמן לא רב לאחר מכן נראה היה כי הרשות לשיקום האסיר חזרה בה.

ישוחרר בתום 4.5 שנות מאסר? (עזרי עמרם)

על פי הערכות, אם אכן תציג הרשות לשיקום האסיר תכנית שיקום לקצב זה עשוי לשפר את סיכוייו של הנשיא לשעבר לנכות שליש ממאסרו, כי אחד הטיעונים נגד שחרורו המוקדם במהלך הדיון הקודם היה שלא גובשה עבורו תכנית כזו.

בבואם לקבל החלטה יצטרכו חברי ועדת השחרורים להכריע בין העובדה שהמסוכנות המיוחסת לנשיא לשעבר היא מינימלית וטענתו כי "נענש דיו", לבין סירובו להודות בעבירות האונס שבגינן הורשע ולהביע חרטה על מעשיו.

"הקול היחידי שצריך להנחות את ועדת השחרורים הוא קולו של החוק, והקול הזה ברור וצלול ולא משתמע לשני פנים", אמר אמש לחדשות 2 Online פרקליטו של קצב, עו"ד ציון אמיר. "בהתאם לכך אנחנו מאמינים ומקווים שההחלטה תביא לקיצור עונשו של משה קצב".

מקורבים לקצב ששוחחו עמו בסוף השבוע אמרו כי על אף שהביע תקווה כי הוועדה תקבע שיש לקצר את עונשו, הוא אינו אופטימי שכך יהיה. בפרקליטות מתנגדים לשחרור מוקדם של קצב בטענה כי הוא עבריין מין מורשע שלא קיבל אחריות, הביע חרטה או ביצע הליך שיקום.

בדיון הקודם שהתקיים בשבוע שעבר, פנה קצב ישירות לחברי ועדת השחרורים וניסה לדבר אל לבם. בעיניים דומעות תיאר בפניהם את מסכת הייסורים, לדבריו, שעברה עליו בעשר השנים מאז החל המשפט בעניינו - ובייחוד בארבע השנים שבהן הוא מרצה את עונשו. במהלך הדיון שב וטען בפני חברי הוועדה כי הוא חף מפשע.

לפני כשלושה חודשים שלחו המתלוננות נגד קצב מכתב לוועדת השחרורים ובו הן קוראות לדחות את בקשתו לקיצור עונשו. "אני פונה אליכם ומבקשת לא לאפשר זאת, הוא חייב למלא את עונשו עד תום ואני מקווה שינודה לעולמים מבחינה ציבורית", כתבה אחת המתלוננות. מתלוננת אחרת, מי שידועה כא' ממשרד התיירות הוסיפה: "אני מצפה לשמוע את החרטה והסליחה, לטיהור שמו אין הצדקה. הוא ישוחרר ולי זה יעורר שדים רדומים".

השתתף בהכנת הידיעה: תמיר סטיינמן.