"זו פארסה, על החייל להשתחרר לביתו"

לאחר פסיקת בית הדין שלא לקבל את הערעור על ההחלטה לשחרר את החייל היורה מחברון למעצר פתוח בבסיס צה"לי, במערכת הפוליטית יש מי שמגבה את החייל. "מקווה לראותו בשבת הבאה בבית, חוגג עם משפחתו וללא אזיקים", כתב השר ישראל כ"ץ. "מקווה שזו תחילת הסוף של הפארסה הזו", כתב ח"כ ליברמן

החייל היורה בבית המשפט, היום (חדשות 2)

בכירים במערכת הפוליטית מגבים את החייל היורה מהחברון לאחר פסיקת בית המשפט: שעות לאחר שבית הדין הצבאי הורה לשחרר את החייל שירה והרג מחבל פלסטיני בשבוע שעבר בחברון ועורר סערה, שרים וח"כים שלחו היום (שישי) מסרי תמיכה לחייל ולבני משפחתו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שר התחבורה והמודיעין, ישראל כ"ץ, בירך על החלטת בית הדין הצבאי לערעורים לתמוך בהחלטת בית הדין הצבאי לשחרר ממעצר את החייל מחברון: "אני שמח בשמחת המשפחה ובשמחת החייל שיוכל לעשות את השבת ללא אזיקים ובין חברים".

כ"ץ קרא לכבד את פסיקת בית המשפט: "אחרי ששתי ערכאות שיפוטיות אמרו את דברן, אני קורא גם למי שחשבו והתבטאו אחרת לכבד את הפסיקה ולאפשר למערכת המשפט הצבאית להשלים את עבודתה. מעבר לכל עלינו לזכור תמיד שאנחנו הם אלה ששולחים את חיילינו לקו החזית, מול מחבלים מרצחים, ועלינו מוטלת האחריות לגורלם".

‏שר החינוך נפתלי בנט בירך אף הוא על שחרור החייל: "מתברר שהאינטואיציה של עמנו טובה משל גורמים במערכת הפוליטית, שנכנסו לתבהלת 'בצלם'. מגיע ללוחמים שלנו משפט הוגן".

״שבת שלום לחייל היורה מחברון שבית הדין הצבאי החליט לשחררו למעצר פתוח", כתב יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, בעמוד הפייסבוק שלו. "אני מקווה שזה האות לתחילת סוף הפארסה הזו וההבנה כי חייל שהרג מחבל בוודאי שאיננו רוצח וגם לא צריך להיות מואשם בהריגה", הוסיף ליברמן והביע תקוה כי "את השבת הבאה הוא יבלה כבר בבית עם משפחתו".

אמש שוחח עם אביו של החייל ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שאמר לו כי הוא "סומך על צה"ל, על הרמטכ"ל ועל הבדיקה ב-100% ואני חושב שגם אתה צריך לסמוך על המפקדים ועל הבדיקה. את כל מה שיש לכם להציג - תעשו במסגרת הבדיקה - היא אמיתית, מקצועית והוגנת".

הערעור נדחה: החייל נשלח למעצר פתוח

בשעות הצהריים, דחה בית הדין הצבאי את ערעור התביעה הצבאית על ההחלטה לשחרר את החייל החשוד בהריגת המחבל בחברון למעצר פתוח. לפיכך, החייל החשוד שוחרר היום למעצר בבסיס שבו הוא אינו משרת, עד ליום שלישי הקרוב.

מוקדם יותר במהלך הדיון הציגה התביעה את טיעוניה לערעור. "אנחנו סבורים, בניגוד לעמדת החלטת השופט, שאין ראיות לכאן ולכאן, אלא ראיות משמעותיות וברורות שמבססות את החשדות", אמרה התובעת הראשית של צה"ל, אל"מ עו"ד שרון זגיגי פנחסי במהלך הדיון.

התובעת הציגה את הסרטון המלא שצולם על ידי ארגון "בצלם" לשופט, תא"ל דורון פייליס, המשנה לנשיא בית הדין לערעורים, ואמרה כי "הסרטון מדבר בעד עצמו, כאלף עדים".

מה שמשמש כראייה השנייה, לטענת התובעת, הן האמירות של החיילים והמפקדים ששמעו את החייל מדבר בשטח. "מהמחבל לא נשקפה שום סכנת חיים", הוסיפה אל"מ עו"ד שרון זגיגי פנחסי.

השופט: "הצטברו ראיות לכאן ולכאן"

עורך דינו של החייל, אייל בסרגליק, הגיב בזעם לדברי התביעה. "שמענו כרגע תיאור מפורט, אבל לא ראינו טיעון משפטי אחד שמצדיק להפוך את החלטת בית המשפט", הוא אמר והציג לבית הדין סרטון אחר מהאירוע.

פרקליט נוסף של החייל, עו"ד אילן כץ, הזכיר במהלך הדיון את פרשת סרן ר', וציין שגם אז בית הדין הצבאי שיחרר את סרן ר' למעצר פתוח. הפרקליט הוסיף ואמר כי החייל סירב לבצע בדיקת פוליגרף בעצתו.

זירת בתקרית בחברון, בשבוע שעבר (בצלם)

"לגבי השחזור, אנחנו הנחינו את החייל להסכים לשחזור בתנאי שאחד מעורכי הדין שלו יהיה נוכח, אבל התביעה לא הסכימה לתנאי הזה", הוא אמר. "ומה עם העימותים?", שאל אותו השופט. "אנחנו לא מסכימים לעימות מהטעם הפשוט שהוא לא זוכר הכל", השיב לו עו"ד כץ.

כבר אמש החליט בית הדין הצבאי לשחרר היום את החייל ל"מעצר פתוח" בבסיס שבו הוא אינו משרת. "הצטברו ראיות לכאן ולכאן", אמר השופט בהחלטתו. הוא טען כי הראיות שנגבו מהמפקדים בשטח לא היו חד משמעיות, ולכן הורה לשחרר את החייל למעצר פתוח בבסיס אחר. אמו של החייל החשוד פרצה בבכי במהלך הדיון.