החייל היורה ישוחרר למעצר פתוח

החלטה דרמטית של בית הדין הצבאי: השופט קבע כי הראיות שהציגה התביעה אינן חד-משמעיות וכי לא ניתן לשלול לגמרי חשד למטען על גופו של המחבל. עקב כך החליט לשחרר את החייל החשוד בהריגה למעצר בבסיס צבאי. להחלטה ניתן עיכוב ביצוע עד מחר ב-13:00

הדיון הקודם בהארכת מעצר החייל (ארכיון)

החלטה דרמטית בבית המשפט הצבאי: החייל החשוד בהריגת המחבל בחברון ישוחרר מחר ל"מעצר פתוח" בבסיס שבו הוא אינו משרת - כך קבע הערב (חמישי) שופט בית הדין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הצטברו ראיות לכאן ולכאן", אמר השופט בהחלטתו. הוא טען כי הראיות שנגבו מהמפקדים בשטח לא היו חד משמעיות, ולכן הוא הורה לשחרר את החייל למעצר פתוח בבסיס אחר. אמו של החייל החשוד פרצה בבכי במהלך הדיון.

השיחה בין החייל לאמו במהלך הדיון (חדשות 2)

מוקדם יותר היום שונה החשד המיוחס לחייל - מרצח להריגה. במהלך הדיון אמר התובע הצבאי כי למרות הטענות שהועלו בתחילת ההליך לנוגע לרצח, החייל היורה חשוד בהריגה בלבד. "התבססה תשתית ראייתית שמעלה חשד חמור למסוכנות צבאית מצידו של החייל, שמחייבת את הארכת מעצרו בשבעה ימים נוספים", אמר התובע, כשההגנה ביקשה להסתפק במעצר בית בלבד.

במהלך הדיון, טען התובע הצבאי, סא"ל אדורם ריגלר כי "במהלך היומים אחרונים חלו התפתחויות משמעותיות בחקירה". התובע טען כי עדיין נותרו לאנשי התביעה מספר פעולות להשלמתה, ובשל כך הם מבקשים את להאריך את מעצרו. בשלב זה התבססה תשתית ראייתית איתנה, על סמך סרטון שצולם בזמן אמת, בו רואים את החשוד דורך את הנשק, מסמן לאנשים שעמדו ליד המחבל לזוז - ובקור רוח יורה - מבלי שנשקפה סכנה מצידו של המחבל. ".

עוד ציין התובע כי בזמן שמפקד הפלוגה שאל את החייל למעשיו, הוא השיב לו: "המחבל היה צריך למות". "אמירה זו נאמרה שניות אחרי המקרה", הבהיר התובע וציין כי מספר חיילים נוספים שמעו אף הם את הדברים נאמרים. "ציטוטים אלה מלמדים אותנו על מניעיו של החשוד", הוסיף.

במהלך החקירה, הציג החייל היורה שתי גרסאות שונות לסיבת הירי, זאת במסגרת שני התחקירים שבוצעו בשטח. בתחקיר שביצע מפקד הגדוד ב-10:30 בבוקר האירוע, אמר החייל כי ירה משום שהמחבל הזיז את ידו כהוא אוחז בסכין.

אלא שב-13:30 בתחקיר של מפקד החטיבה, נימק את הירי בחשש שלו מחגורת נפץ על גופו של המחבל. בין התחקירים החייל ככל הנראה שוחח בטלפון עם הוריו ועם עורך דינו, מה שעשוי להיות ההסבר לשינוי הגרסאות.

זאת ועוד, במהלך התחקיר הראשוני שנערך אצל מפקד הגדוד, נאמר לחייל שגרסתו בעניין הסכין לא תואמת את העובדה שאחד הקצינים שהיה במקום הפך את המחבלים הירויים וחילץ את הסכין שהונח ליד אחד מהם, כך שלא יתכן שהוא שלח את ידו אל הסכין. באותו מעמד הודיע מפקד הגדוד לחייל שהוא מושעה מתפקיד לחימה.