נתניהו ביקשה לפסול, המדינה מסרבת

פרסום ראשון: אחרי שאשת ראש הממשלה דרשה שלא לאפשר לשופטת שפסקה בעד מני נפתלי לנהל גם את הדיונים בתביעה של גיא אליהו, הפרקליטות מפרסמת היום את תשובתה השלילית: "אין עילה לפסילה"

הבקשה נדחתה (פלאש 90 , ישראל סלם)

פרסום ראשון: אחרי שאשת ראש הממשלה שרה נתניהו דרשה שלא לאפשר לשופטת שפסקה בעד אב הבית לשעבר במעון ראש הממשלה מני נפתלי לנהל גם את הדיונים בתביעה של גיא אליהו נגדה, הפרקליטות מפרסמת היום (רביעי) את תשובתה השלילית ואומרת: "אין עילה לפסילה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הנתבעים סבורים כי אין חשש למשוא פנים ולפיכך אין עילה לפסילת השופטת", נכתב בהחלטה. "בית הדין הנכבד יכריע בעניינו של גיא אליהו בהתאם לפלוגתאות שנקבעו בתיק זה ועל סמך מכלול החומר שהונח לפניו".

ב-20 במרס הגיש עו"ד יוסי כהן, בא כוחה של נתניהו, בקשה לבית הדין האזורי לעבודה בירושלים, בה דרש לפסול את נשיאת בית המשפט, השופטת דיתה פרוז'ינין, מהתביעה שהגיש גיא אליהו.

מני נפתלי, ארכיון (פלאש 90 - יהונתן סינדל)

בפנייה טען עו"ד כהן כי בעקבות הפסיקה של פרוז'ינין בתביעה של מני נפתלי, בה נקבע כי על נתניהו לשלם פיצויים בשל "תנאי ההעסקה הפוגעניים במעון ראש הממשלה" – יש למצוא שופט אחר. "קביעותיו של בית הדין בפסק הדין בכל הקשור להעסקה הפוגענית, מחייבות, בכל הכבוד, את פסילתו", הוסיף, "הקביעה מעידה כי דעתו של בית הדין 'נעולה' והוא אינו פתוח לשכנוע". 

"אין חשש למשוא פנים" (חדשות 2)

לדברי כהן, המייצג את רעיית ראש הממשלה, "במצב דברים זה, ההכרעה האפשרית היחידה בתיק אליהו כתובה באותיות קידוש לבנה על הקיר". כהן מתח אז ביקורת על "הקביעות הנחרצות בפסק הדין", שקיבל את הטענות של נפתלי ועובדים נוספים. "בית הדין הנכבד הזה אינו יכול למעשה להכריע בתיק אליהו, באופן שונה מהאופן שבו הכריע בתיק נפתלי", הסביר.

עו"ד נעמי לנדאו, המייצגת את גיא אליהו ומני נפתלי, מסרה בתגובה: "דין בקשתה של הגברת נתניהו להידחות ולו בשל העובדה שאין לה כל מעמד בהליך המשפטי הנוכחי, מלבד היותה עדה מטעם הנתבעים. בקשתה לפסול את הרכב השופטים, אינה אלא המשך דרכה המתעמרת והאלימה, שנועדה להלך אימים על בית הדין לעבודה בישראל. אין לנו אלא להצטער על כך שגורמים שעומדים בקצה פירמידת הכח, מטילים את כל כובד משקלם על מערכת המשפט שלנו, במטרה לשנות סדרי עולם, כך שיתאימו לגברת שרה נתניהו".

גורם המקורב למשפחת נתניהו מסר: "רעיית ראש הממשלה ערערה על פסק הדין בשל הטעויות הרבות שנפלו בו. גם הפרקליטות ערערה עליו וכתבה כי ׳המדינה סבורה שנפלו טעויות בקביעות העובדתיות בו׳ - נועל את עמדתה של השופטת ולא מאפשר לה לפסוק אחרת בעניין גיא אליהו.

הסיבה לכך ברורה: בתיק מני נפתלי בית הדין כבר קיבל את כל טענותיהם של התובע נפתלי והעד גיא אליהו, ודחה את כל טענותיה של רעיית ראש הממשלה, שלא הייתה צד להליך ולכן לא קיבלה הזדמנות להביא עדים וראיות כדי להוכיח את צדקתה. על סמך אלה, קבע בית הדין בתיק מני נפתלי שהייתה העסקה פוגענית לגבי כל העובדים, דבר שלא יאפשר לאותה שופטת להשתכנע ולפסוק אחרת בעניין גיא אליהו. כל בר דעת מבין שאותה שופטת לא תפסוק בניגוד לפסק הדין שלה עצמה, ועל כן המשחק מכור".

עו״ד נאוה פינצ'וק-אלכסנדר המייצגת את גיא אליהו הגיבה: ״רעיית ראש הממשלה מגישה בקשות ומערערת על קביעות של הרשות השופטת באופן המנוגד לדין ומעמיד את שלטון החוק בישראל במבחן. עד אינו רשאי לבקש פסילת שופט ולפעול באופן עצמאי מול בית המשפט. הבקשה שלה לפסילה הייתה ניסיון להלך אימים ולהטיל מורא על שלטון החוק ועל השופטת היושבת בדין".