הסכם בין משרד התרבות ואל-מידאן

כפי שפורסם בחדשות 2, הסכם הפשרה בין התיאטרון למשרד התרבות הועבר לידי שופטי בג"ץ, זאת לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט הכריע כי על השרה רגב לפעול על מנת להגיע לפשרה עם התיאטרון שהצגותיו שנויות במחלוקת. התיאטרון ייקנס בסכום של 300 אלף שקלים בשל הפרותיו. רגב: "היועץ כפה עליי את ההסדר"

(פלאש 90, יונתן סינדל)

הבוקר (שלישי) הועבר לידי בג"ץ הסכם הפשרה בין משרד התרבות לתיאטרון אל מידאן השנוי במחלוקת, כפי שפורסם לראשונה בחדשות 2. היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, הכריע כי על שרת התרבות מירי רגב, לפעול על מנת להגיע להסדר פשרה עם התיאטרון לאחר שרגב הודיעה כי תסרב להמשיך במימונו, בטענה שהצגותיו מסיתות לטרור. במסגרת ההסכם, ייקנס התיאטרון ב-300 אלף שקלים בגין הפרותיו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

היועץ מנדלבליט קבע כי יש לאפשר למשרד התרבות למצות את תהליך הבדיקה שנערך ביחס לטענות בדבר פעילות מפלגתית ופוליטית של התיאטרון, שאינה עולה לכאורה בקנה אחד עם תכלית מטרתם של כספי התמיכה, וביחס לטענות בדבר מנהל לא תקין של התיאטרון. היועץ אף ציין כי בשל העובדה שמדובר סוגיה הקשורה לחופש הביטוי, מן הראוי למצוא פתרון שימנע את הצורך בהתדיינות משפטיות.

כמו כן קרא היועץ להמשיך בדיונים מאחר שהטענות שהובאו נגד התיאטרון עלו נגד הנהלתו הקודמת, ואילו הנהלתו החדשה הצהירה על רצונה לעסוק בפעילות תיאטרון בלבד. בהתאם להסכם הפשרה שגובש, התיאטרון יקבל את התמיכה לשנת 2015, תוך כדי הקטנת התמיכה בשיעור של שליש מגובה התמיכה בשל מנהל לא תקין.

"היועץ כפה עליי את ההסדר"

"לצערי, מנדלבליט כפה עלי הסדר פשרה מול אל-מידאן, לצל העובדה שהוא מצא שיש בסיס לטענותי", אמרה השרה רגב. "עם זאת, היועץ מאפשר ומאשר את קידום החוק המכונה בתקשורת 'חוק הנאמנות'. לא אקבל את העובדה שמוסד תרבות יהפוך את התיאטרון לחצר אחורית של פוליטיקאים ובטח לא ארגוני טרור אנטי-ציוניים".

"המשרד ביצע עבודה מקיפה ויסודית שהוצגה לבית המשפט וגם ליועץ המשפטי לממשלה", הוסיפה רגב. "סברתי כל העת שיש למצות את הדין עם התאטרון בבג״ץ, ועל אף שהיועמ"ש חשב שיש בסיס לטענותיי, כפה עלי את ההסדר".

באשר להסדר שהושג טענה רגב כי "מדובר בהפחתה כספית משמעותית וחריגה בהיקפה למוסד תרבות המגיע לכדי שליש מתקציב התמיכה הכולל, בגין פעילות שחורגת מכללי המינהל התקין". היא אף ציינה כי בהמשך לאישור היועץ, תמשיך בקידום החוק שיאפשר לראשונה למשרד התרבות לבדוק גם תכנים של הצגות ולפסול את תקציבם אם יימצא כי פגעו או חתרו תחת המדינה והסיתו לטרור".