"לא יודעת אם זדורוב אשם או זכאי"

במהלך הרצאה שנשאה בפני סטודנטים בקריה האקדמית אונו, התייחסה נציבת הביקורת על מערך התביעה, השופטת בדימוס הילה גרסטל, לעדויות שנחשפו במסגרת הסדרה "צל של אמת" אודות רצח הנערה תאיר ראדה ז"ל ואמרה כי איננה יכולה לקבוע אם רומן זדורוב הוא הרוצח: "לא קופצים למסקנות בלי להכיר את העובדות"

הספקות לא מפסיקות. זדורוב (יונתן סינדל, פלאש 90)

סערת הסרט אודות פרשת רצח תאיר ראדה ז"ל מסרבת לרדת מהכותרות, הפעם עקב התבטאות של אישיות משפטית בכירה: בהרצאה בפני סטודנטים בקריה האקדמית אונו, התייחסה נציבת הביקורת על מערך התביעה, השופטת בדימוס הילה גרסטל, לפרשה ולמחלוקת בציבור סביב אשמתו של רומן זדורוב ברצח.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אני לא שייכת לאלה שיודעים אם זדורוב אשם או זכאי", השיבה לשאלתו של אחד הסטודנטים בנושא. "בעלי בטוח שהוא יודע אם הוא זכאי או אשם, יש לו קצת פחות מידע מאשר לי, אבל הוא יודע. כל אחד בציבור מגבש דעה בלי תשתית עובדתית".

"אם אבדוק, אוכל לקבוע אם היה משפט הוגן" (יח"צ הקריה האקדמית אונו)


"אני יכולה להגיד שאם אני אבדוק את התיק, אני אוכל לראות אם היה לו משפט הוגן והאם לא נפלו כשלים בתהליך המשפט באופן שהיה צריך להוציא אותו זכאי", הוסיפה גרסטל. "יש לאחרונה ריבוי מקרים שמוצפים שהסך הכל המצטבר נותן תחושה בציבור שיש בעיה קשה ", סיכמה וייעצה לסטודנטים שלא לקפוץ למסקנות ללא הכרת העובדות.

בפרקליטות הבהירו: העדות החדשה נבדקה, זדורוב הוא הרוצח

דבריה של גרסטל מגיעים בעקבות פרסום העדות החדשה בסדרה התיעודית "צל של אמת: מי רצח את תאיר ראדה" בערוץ 8, לפיה סיפר אדם בשם א"ח, כי בת זוגו התוודה בפניו שרצחה את ראדה ז"ל. בפרקליטות דחו שלשום את העדות החדשה, הבהירו כי עדותו של א"ח נבדקה לעומק ואינה משנה את תמונת הראיות בתיק - וכי זדורוב הוא הרוצח.

"מדובר בעדות שכבר נחקרה לעומק ע"י משטרת ישראל בשנת 2012", נמסר, "ונמצא כי אין בה כדי לשנות מתמונת הראיות המעלה בבירור כי מי שרצח את תאיר ראדה ז"ל היה רומן זדורוב".

"מדובר בעדות שנתן אדם בשם א"ח, 6 שנים לאחר הרצח, בה סיפר כי בת זוגו לשעבר א' סיפרה לו במועד סמוך לרצח כי היא זו שרצחה את המנוחה. בעקבות מסירת עדות זו, נערכה חקירה שנועדה לברר אמיתות הטענה. במסגרת החקירה נחקרה בת זוגו לשעבר א' והיא הכחישה לחלוטין את טענותיו וטענה כי היה לא"ח מניע ברור להפליל אותה משום שנפרדה ממנו זמן קצר לפני כן".

תאיר ראדה ז"ל (באדיבות המשפחה)

עוד הם מבהירים כי תוצאת החקירה הנרחבת שנערכה הייתה כי "אין כל ראיה, ישירה או עקיפה, הקושרת את א' לרצח תאיר ראדה ז"ל. "לא רק שהחקירה הנרחבת לא העלתה ממצאים התומכים במעורבותה של א' ברצח, אלא שחלק מפרטי הגרסה שמסר א"ח, לכאורה מפיה, אף נסתר בממצאים אובייקטיביים ולא תאם את פרטי הזירה והראיות אשר נאספו בזמן אמת".

"הרקע להגשת התלונה", נכתב בנוסף, "כמו גם הפרטים שעלו לגבי מערכת היחסים בין בני הזוג מלמד, כי מדובר בתלונה שהוגשה על רקע מערכת יחסים מעורערת ואף פתולוגית בין שני בני זוג, תוך שנמצא כי שניהם אינם יציבים בנפשם. מלבד זאת, נשוב ונדגיש כי 6 מתוך 7 שופטים שדנו בתיק השתכנעו חד-משמעית שזדורוב הוא הרוצח של תאיר ראדה ז"ל".

יוצרי הסדרה "צל של אמת" בערוץ 8 מסרו בתגובה לפרסום כי "מדובר בהצגה לציבור של גרסה אשר חשיבותה נובעת בין השאר מפאת העובדה שראיות ועדויות לגביה לא נשמעו בבית המשפט אשר דחה בקשה להצגתן. היא נבדקה ע"י המשטרה והפרקליטות בלבד בשלב הערעור, לאחר הרשעת זדורוב ברצח - ובשעה שלרשויות התביעה יש אינטרס טבעי לכאורה להגן על עצם הרשעתו ואמונה כי בידן הרוצח האמיתי".