"העדות שנפסלה במשפט ראדה - לא מתוך נקמנות"

אחרי שידור עדותו של א.ח שטען כי בת זוגו לשעבר היא שרצחה את תאיר ראדה, דוחה עורך דינו את הטענות כי אמר את הדברים כדי לפגוע בה. "הוא שילם ומשלם מחיר לא פשוט", אמר. "הפרקליטות צריכה לעשות חשבון נפש"

תיק רצח תאיר ראדה ייפתח מחדש? אמש (שבת) שודר בערוץ 8 ב"הוט" הפרק הראשון בסדרה "צל של אמת", שמנסה לחשוף צדדים נוספים של פרשת הרצח ולהציג את סימני השאלה הקשים שנותרו - גם לאחר הרשעתו של רומן זדורוב ברצח בפעם השלישית. במסגרת התחקיר נחשפה עדותו של א.ח., אדם שטוען כי בת זוגו לשעבר הודתה בפניו ברצח תאיר ראדה: בעקבות הריאיון עם א.ח, שחלקים ממנו פורסמו אמש בחדשות סוף השבוע, עורך דינו מקווה שהפרקליטות תגיש בקשה רשמית למשפט חוזר: "רשויות התביעה הן אלו שצריכות לעשות חשבון נפש".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עו"ד ירון פורר, פרקליטו של א.ח., סיפר לחדשות 2 על העדות שנפסלה בבית המשפט: "העדות הייתה מונחת - לא במלואה - בפני בית המשפט, וכעת לאור שידור הכתבה והתחקיר יצטרכו לשקול בפרקליטות אם יש מקום להגיש בקשה למשפט חוזר. השידור עורר ויכוח אמיתי על היחס שקיבל מרשי במשטרה. אפשר לתרגם את מה שנחשף בסדרה להליך משפטי - למשפט חוזר". הצוות החדש של זדורוב אמנם אמור להגיש בקשה למשפט חוזר בקרוב, אך לדברי פורר לדבר יהיה משקל שונה אם הפרקליטות תעמוד מאחורי הבקשה.

הפרקליט דחה את הטענות לפיהן א.ח. פעל מתוך רצון לנקמה בבת זוגו לשעבר: "הוא שולל את הטענה על נקמנות מכל וכל - אני התרשמתי שדבריו כנים ואמיתיים, הוא היה מלווה בהוריו. לא התרשמתי אז והיום שהדברים נאמרו מתוך מניע להעליל עלילה. הוא שילם ומשלם מחיר לא פשוט - הוא גם נעצר בעקבות העדות, הוא שילם מחירים לא פשוטים ולשבחו ייאמר שהוא עומד מאחורי דבריו. הוא אומר שדבריו אמיתיים".

האם הפרקליטות תדרוש משפט חוזר? (אלון שני, חדשות 2)

 "הציבור מבולבל ומחפש תשובות לשאלות"

"הכתבה עוררה בציבור הרחב תגובות מרובות, אני מקבל פניות טלפוניות או מצד אזרחים שלא קשורים לעולם המשפט - הם מביעים את דאגתם הכנה סביב סימני השאלה הקשים שמרחפים מעל המשפט", הוסיף עו"ד פורר. "האם אין חשש אמיתי שמא אדם מרצה עונש מאסר עולם על לא עוול בכפו? הציבור מאוד מבולבל ומחפש תשובות לתמיהות שעולות מהתיק. בדרך לא דרך מגיעים אליי אנשים ומביעים עמדה, זה מעורר את הציבור לוויכוח".

לדברי עו"ר פורר, יכולתו של א.ח. להשפיע על ההליך מוגבלת - ועתיד המשפט תלוי למעשה בהתנהלות הפרקליטות: פורר קרא להם "לבדוק את הדברים בראש פתוח ובנפש חפצה - אדם הורשע בשלוש ערכאות ועדיין צריך לבחון את הדברים מכל זווית בלי קונספציה". הוא הוסיף כי "א.ח. לא נחשף בשמו ולא קיבל את שלל התגובות שהגיעו אליי, אבל זה בהחלט עורר עניין וסקרנות מצד הציבור. הוא בא כעד למסור את האמת ככל שהדברים ידועים לו".

עו"ד ירון פורר (יח"צ)

העדות הדרמטית נדחתה

"שאלתי אותה בצורה ישירה: את זאת שעשית את זה?", סיפר א.ח., שבת זוגו לשעבר סיפרה לו כי היא רצחה את ראדה. הוא התייצב במשטרה שש שנים לאחר הרצח וטען כי בת זוגו לשעבר היא הרוצחת של תאיר. בריאיון לסדרה סיפר: "היא הראתה לי תיק, הראתה לי את הבגדים שהיא לבשה ואת הסכין שהייתה שם. הכל היה מגואל בדם והיא נכנסה לבית הספר, היא הלכה ישר לשירותים. ושהתה בתא קרוב לשעתיים. כשהיא שמעה שנכנסה מישהי לבד היא יצאה מהתא עם סכין שלופה ביד".

א.ח. המשיך ותיאר את הפרטים שסיפרה לו בת זוגו לשעבר: "היא תפסה את תאיר ומשכה אותה בחולצה לתוך התא. מבחינת תאיר זה כבר היה אבוד. כשהיא שמעה שאין כבר אף אחד בשירותים היא פשוט עברה לתא השני וברחה משם". לדבריו, התצלומים מהזירה חושפים סימוני נעליים שתואמים לאלו של זוגתו לשעבר - שלפי גרסתה טיפסה מהאסלה לעבר התא השכן.

הוא הגיע למשטרה זמן קצר לאחר שנפרד מבת זוגו: מהחקירה עלה שהיא סובלת מבעיות נפשיות ושהשניים ניהלו מערכת יחסים אלימה ומעוותת. בית המשפט קבע שעדותו של א"ח לא אמינה - ודחה אותה. זוגתו לשעבר האשימה את התנהלותו: "10 שנים היינו ביחד. הוא (א.ח.) בן-אדם נורא חכם ואינטיליגנט, יודע לדבר ממש יפה אבל הוא לא מה שהוא נשמע. זאת מסיכה. הוא הכיר את החולניות שלי. הכיר את הסיפורים שלי. הכיר את הבעיה שיש לי". יוצרי הסדרה הסבירו כי שידור הריאיון אינו נחשב להבעת עמדה מצידם: "אנחנו לא נוקטים שום עמדה לגבי הרצח. יש לנו רק ספקות ושאלות לגבי הרצח. כל צופה בבית יכול לשפוט בדיוק כמונו".