רצח תאיר ראדה: העדות שנפסלה

פרשת הרצח של תאיר ראדה לא יורדת מהכותרות, למרות שערעורו של המורשע ברצח זדורוב נדחה: סדרה חדשה בשם "צל של אמת", שתעלה לשידור בערוץ 8 בהוט, מביאה ריאיון ראשון עם אדם שממשיך לטעון שחברתו לשעבר היא הרוצחת. למרות שעדותו נפסלה על ידי בית המשפט, האיש ממשיך להתעקש - "היא הראתה לי את הבגדים והסכין"

יותר מתשע שנים אחרי רצח תאיר ראדה, ואחרי שרומן זדורוב הורשע בביצוע הרצח בשלוש ערכאות שונות - הפרשה לא דועכת ותיאוריות הקונספירציה מתחלפות זו בזו. אמה של תאיר לא בטוחה שהרוצח האמיתי יושב בכלא, ואשתו של זדורוב ממשיכה להילחם על חפותו כשמאחוריה מאות אלפי תומכים בפייסבוק שמוכנים להישבע שזדורוב לא רצח את תאיר, ומציגים גרסאות משלהם לזהות הרוצח האמיתי. "צל של אמת" - סידרה חדשה שתשודר השבוע בערוץ שמונה ב"הוט" - חוזרת אל הפרשה, אל החקירות, ואל הספקולציות שעלו לאורך השנים ומביאה ריאיון ראשון עם אדם שממשיך לטעון שהוא יודע מי הרוצח האמיתי, גם אחרי שעדותו נפסלה על ידי בית המשפט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

 "שאלתי אותה בצורה ישירה: את זאת שעשית את זה?", סיפר א.ח., שבת זוגו לשעבר סיפרה לו כי היא רצחה את ראדה. הוא התייצב במשטרה שש שנים לאחר הרצח וטען כי בת זוגו לשעבר היא הרוצחת של תאיר. בריאיון לסדרה סיפר: "היא הראתה לי תיק, הראתה לי את הבגדים שהיא לבשה ואת הסכין שהייתה שם. הכל היה מגואל בדם והיא נכנסה לבית הספר, היא הלכה ישר לשירותים. ושהתה בתא קרוב לשעתיים. כשהיא שמעה שנכנסה מישהי לבד היא יצאה מהתא עם סכין שלופה ביד".

א.ח. המשיך ותיאר את הפרטים שסיפרה לו בת זוגו לשעבר: "היא תפסה את תאיר ומשכה אותה בחולצה לתוך התא. מבחינת תאיר זה כבר היה אבוד. כשהיא שמעה שאין כבר אף אחד בשירותים היא פשוט עברה לתא השני וברחה משם". לדבריו, התצלומים מהזירה חושפים סימוני נעליים שתואמים לאלו של זוגתו לשעבר - שלפי גרסתה טיפסה מהאסלה לעבר התא השכן.

המונים ברשתות החברתיות מאמינים בחפותו (גילי יוחנן, פלאש 90)

"יש בלי סוף אנשים שמאמינים שהם יודעים מי רצח"

הוא הגיע למשטרה זמן קצר לאחר שנפרד מבת זוגו: מהחקירה עלה שהיא סובלת מבעיות נפשיות ושהשניים ניהלו מערכת יחסים אלימה ומעוותת. בית המשפט קבע שעדותו של א"ח לא אמינה - ודחה אותה. זוגתו לשעבר האשימה את התנהלותו: "10 שנים היינו ביחד. הוא (א.ח.) בן-אדם נורא חכם ואינטיליגנט, יודע לדבר ממש יפה אבל הוא לא מה שהוא נשמע. זאת מסיכה. הוא הכיר את החולניות שלי. הכיר את הסיפורים שלי. הכיר את הבעיה שיש לי". יוצרי הסדרה הסבירו כי שידור הריאיון אינו נחשב להבעת עמדה מצידם: "אנחנו לא נוקטים שום עמדה לגבי הרצח. יש לנו רק ספקות ושאלות לגבי הרצח. כל צופה בבית יכול לשפוט בדיוק כמונו".

התובעת, עו"ד שילה ענבר, מסבירה כי לא מדובר בתופעה ייחודית: "אני מכירה את התיק הזה. יש בלי סוף אנשים שחושבים שהם יודעים מי רצח את תאיר ראדה. החל באנשים שחלמו חלומות, והראו לנו פעם ילדים שעשו סיאנס וראו גמדים שסיפרו להם מי הרוצח, עם שם וכתובת וטלפון. אחד מהם זה אדם שפנה אלינו שש שנים לאחר הרצח ונזכר לספר שחברתו לשעבר ביצעה את הרצח וסיפרה לו על זה".

במקביל, אולגה זדורוב מתקשה לעמוד בקצב של ההודעות שממלאות לה את תיבת הדואר בפייסבוק. "כל יום אני מקבלת כמה הודעות. אנשים מבקשים ממני חברות, רושמים דברי תמיכה", היא מספרת. היא לא מכירה את האנשים שמאחורי המקלדת: רובם חברים בקבוצות פייסבוק שקוראות לשחוררו של רומן. קבוצות שמונות מאות אלפי חברים שמבחינתם לא יעזור בית דין - רומן זדורוב זכאי. "אני רוצה שתבינו: אני לא מגינה פה רק על בעל. אני מגנה על בן-אדם שיושב סתם, על כלום!", היא מוסיפה.

בעוד כמה חודשים ייפתח בית כנסת שהקימה משפחת ראדה על שמה של תאיר. עד אז מעבירה שם אילנה ראדה שיעורי תורה, לזכרה של תאיר. מנסה למלא את זמנה בפעילות שאולי תסיח את דעתה מסימני השאלה. "אני לא נלחמת את המלחמה שזדורוב זכאי", אומרת ראדה. "זאת לא המלחמה שלי. אני נלחמת שיבדקו ויחקרו את האמת מכל ההיבטים".

הסדרה מלווה גם את מאבקן של חברותיה של תאיר, שסופגות השמצות ונאצות מאנשים שמאשימים אותן במעורבות ברצח. "תהיה לי בעיה מאוד רצינית לראות את זדורוב משתחרר ואז יאמרו: התיק נסגר", מסכמת אילנה, אמה של תאיר. "למי יהיה את הרצון הזה, חוץ ממני, שאני נלחמת בקירות, למצוא את הרוצח של תאיר? לאף אחד".