הואשם ברצח ויורשע בהריגה בלבד

אדוארד יצחקבייב הרג את הזמר רומן סימחייב ופצע קשה את אחיו סורן בליל הסילבסטר לפני כשנה. במסגרת עסקת טיעון הוא ירצה 16 שנות מאסר וסעיפי האישום נגדו יופחתו מרצח להריגה. משפחתם של האחים שיגרה מכתב ליועץ המשפטי לממשלה, בו ביקשה לבחון את חומר הראיות. "משתלם להיות פושע בישראל", זעמה האם

רומן סימחייב ז"ל (רשת)

התפתחות בפרשת הרצח בליל הסילבסטר: שנה לאחר שהוגש כתב אישום נגד אדוארד יצחקבייב בגין רצח הזמר רומן סימחייב וניסיון הרצח של אחיו סורן סימחייב בליל ה-1 בינואר 2015, הגיעה הפרקליטות לעסקת טיעון עם עורך דינו דוד יפתח. במסגרת העסקה, הופחתו ההאשמות להריגה וגרימת חבלה חמורה, ואדוארד יישלח ל-16 שנות מאסר בפועל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אמם של האחים, סבטלנה סימחייב, זעמה על ההחלטה. "אני בשוק, מזועזעת מהחוקים של המדינה שלנו", אמרה בשיחה עם חדשות 2 Online. "אני לא מאמינה איפה אנחנו חיים, משתלם להיות פושע בישראל. אומרים לי שהגיעו לעסקה, אבל אני יודעת שהוא צוחק עלינו".

"אספתי 90 עדים נגדו, אבל הפרקליטות הגיעה למשפט עם חמישה בלבד", המשיכה סימחייב. לדבריה, "אפילו לדקה אחת לא העליתי על דעתי שאדוארד לא יישלח למאסר עולם. הוא היה רוצח ונשאר רוצח, ואני לא מוכנה לוותר - אלך עד הסוף". סימחייב טוענת כי העובדה כי יצחקבייב שתק בחקירה ורק עם פתיחת המשפט חשף את גרסתו, לפיה כלל לא התכוון לרצוח את רומן ולפצוע את סורן אלא פעל מתוך הגנה עצמית - טענה שהובילה לעסקת הטיעון - רק מחזקת את עמדתה.

עורך הדין נס בן נתן

סימחייב שכרה את שירותיו של עורך הדין נס בן נתן, ובאמצעותו שיגרה מכתב זועם ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ולפרקליט המדינה ניצן, בו היא דורשת לעכב את ביצוע עסקת הטיעון. "המשפחה מבקשת בכל לשון של בקשה שהחומר ייבחן על ידיך, תוך תקווה וציפייה שהסדר הטיעון יבוטל וימשיכו להישמע הטיעונים בתיק", כתבו. "לחילופין, אנו מצפים שהסדר הטיעון יהיה ראוי הרבה יותר וייתן ביטוי לקדושת החיים ולעובדה שקורבן אחד נמצא מתחת לאדמה והאחר לא היה רחוק משם".

האירוע המדובר אירע בליל השנה החדשה של 2015, אז הופיע רומן סימחייב, זמר מוכר בקרב עולים מברית המועצות לשעבר, במסעדת אריסטון בראשון לציון. במהלך הערב הצטרף סימחייב לשולחן בו ישבו בעלי המסעדה וכן אדוארד יצחקבייב ובת זוגו.

השניים החלו לדבר על הסכסוך שנוצר ביניהם וקבעו לדבר בפרטיות. אדוארד אמר שהוא רוצה להחזיר את חברתו לביתה וכי יחזור לאחר מכן. בזמן הזה, כך על פי כתב האישום, רומן, שחשש מהמפגש, התקשר לאחיו סורן ואמר לו להגיע בדחיפות למסעדה. אדוארד חזר עם חברו, איגור ליס, מצויד באקדח שהסתיר. השניים עלו לקומה העליונה במסעדה, שם אחרי דין ודברים שלף אדוארד את אקדחו וירה בחזהו של רומן. לאחר מכן ירה שלוש פעמים בחזהו ובבטנו של סורן - ונמלט יחד עם ליס מהמקום.

עורך הדין דוד יפתח (חדשות 2)

הזמר התמוטט, פונה לבית החולים וולפסון, שם נקבע מותו. אחיו נפצע באורח קשה ואושפז בביה"ח לתקופה ארוכה, עד שלבסוף יצא מכלל סכנה ושוחרר. האירוע הכה בתדהמה את מעריציו הרבים של רומן.

אדוארד נעלם והסגיר עצמו כעבור חודש ימים למשטרה. ליס הצליח להימלט לרוסיה באמצעות כרטיס שנקנה לו משם. כעבור זמן הוגש כתב אישום בפרקליטות מחוז מרכז באמצעות עו"ד מיכל מזור קולר נגד אדוארד בגין רצח וניסיון רצח.

מפרקליטות מחוז מרכז נמסר בתגובה: "הפרקליטות אינה מתייחסת בתקשורת למגעים בין הצדדים, ככל שאלו מתקיימים. יצויין שמדובר בתיק מורכב ראייתית, ובשלב זה, לאחר שמיעת העדויות בבית המשפט, מבצעת הפרקליטות הערכה בדבר סיכוי ההרשעה בתיק, כפי שמחויבת תמיד לעשות".