פרסום ראשון: נהג הסעות יפצה ילדות ממוצא אתיופי

נהג ההסעות שהוקלט מקלל ומתבטא בגזענות כלפי תלמידות ממוצא אתיופי יפצה אותן ב-46 אלף שקלים. תשלום הפיצויים הוטל על הנהג ועל חברת ההסעות שבה הועסק במסגרת הליך אזרחי, זאת במקביל להרשעתו במישור הפלילי. עמותת טבקה שייצגה את התלמידות: "חרדים מגילויי הגזענות"

נהג הסעות והחברה בה הועסק צפויים לשלם פיצויים בגובה 46 אלף שקלים לאחר שהורשע בהתבטאויות גזעניות כלפי שתי תלמידות יוצאות אתיופיה. התלמידות תבעו את הנהג בהליך אזרחי בעקבות האירוע, עליו דווח לראשונה בחדשות 2, שבמהלכו כינה את בני העדה "מסריחים" ואף קרא "תחזרו לאתיופיה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מכתב התביעה שהוגש באמצעות עמותת "טבקה" עולה כי הנהג שהסיע את התלמידות בנות שהיו אז בנות 12 ממרכז הקליטה ביישוב מגוריהן לבית ספרן, נהג להשפיל ולבזות אותן מול חבריהם שאינם יוצאי אתיופיה. במהלך נסיעתן, נאלצו התלמידות להתמודד מול אמירות גזעניות קשות שנאמרו ע"י הנהג: "אתם מסריחים, כל פעם שאני נכנס למרכז הקליטה, יש ריח, המנהג שלכם הוא לחפש דברים בזבל, אתם אמורים לכבד אותי, אני הייתי פה בארץ לפניכם, תשימו בושם לפני שאתם עולים להסעה, אף אחד לא מוכן לעמוד לידכם בגלל שיש לכם ריח, תחזרו לאתיופיה".

הגשת התביעה האזרחית, התרחשה במקביל להליך הפלילי, שבסיומו הורשע הנהג בבית הדין לתעבורה בהתנהגות שאינה הולמת נהג המורשה להסיע נוסעים ברכב ציבורי. בהליך זה, נגזר על הנהג קנס, פסילת רישיון בפועל וגם פיצויים למתלוננת. סך כל הפיצויים שהושתו על הנהג וחברת ההסעות הסתכם ב-46 אלף שקלים.

"אנו רואים בחומרה רבה את התבטאויותיו הגזעניות הבוטות של נהג ההסעות", אמרה עו"ד סיוון אדוניה, שייצגה את התלמידות. "דברי הנהג מקבלים משנה חומרה בשל העובדה שמדובר בנהג שהסיע באופן יום-יומי ילדות רכות נפש שכל חטאן שנולדו בצבע עור שונה. אני שמחה שבית המשפט מעביר מסר חד וברור לכלל הציבור כי המבזה את הזולת- יישא בתוצאות".

לדברים הצטרף גם פנטהון אספה-דויט, מנכ"ל עמותת "טבקה", שטען כי מקרה זה הוא אחד מיני מקרים שמגיעים לפתחה של העמותה. "זה עוד מקרה שבו יוצאי אתיופיה זוכים ליחס פוגעני וגזעני מנהגי הסעות. למרות ההצלחה בעשיית הצדק והשגת ושיוויון במקרה של התלמידות, עמותת טבקה חרדה על התופעות הגזעניות והפסולות מנהגי הסעות אשר אמורים לספק שירות מקצועי לאזרח ללא קשר למוצאו".