בלעדי: הרב פינטו ביקש שחרור רפואי וסורב

הרב שהורשע בשוחד יישאר בכלא: פרקליטיו של יאשיהו פינטו טענו כי הטיפול הרפואי שהוא מקבל בכלא מסכן את חייו. ועדת השחרורים דחתה את הבקשה - למרות שהוצגו חוות דעת של רופאים בכירים

לא משתחרר (ניב אהרונסון)

פרשת פינטו-ברכה לא דועכת, למרות כניסתו של הרב לכלא: הרב יאשיהו פינטו מרצה שנת מאסר לאחר שניסה לשחד את ראש היחידה הארצית לחקירות הונאה, תנ"צ אפי ברכה ז"ל, ובשל היותו חולה סרטן הוא מוחזק במרכז רפואי של השב"ס. לחדשות 2 נודע כי פרקליטיו של פינטו, עו"ד אבי חימי ורותם טובול, הגישו בקשה לשחררו - פחות מחודש לאחר תחילת המאסר - בטענה שמצבו הרפואי אינו מאפשר את החזקתו במאסר. הבקשה נדחתה על ידי ועדת השחרורים, שקבעה כי יש להשאיר את הרב בכלא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הבקשה שהגישו הפרקליטים נסמכה על חוות דעת רפואיות, אשר פרקליטיו טוענים כי ניתנה על ידי בכירי האונקולוגים בישראל. ממצאי חוות הדעת הצביעו לדבריהם על הסיכון לשלומו של פינטו. התקיימה ישיבה של ועדת השחרורים שליד שירות בתי הסוהר, והרכב הוועדה - בראשות השופטת חיותה כוחן - דחה את הבקשה וקבע שאין בטיפולים כדי לסכן את חייו.

ב-16 בפברואר התייצב פינטו במתקן הרפואי של השב"ס ברמלה, על מנת לרצות את שנת המאסר שנגזרה עליו. זמן קצר לפני כניסתו לכלא נסע הרב לבית חולים לצורך טיפול, ולאחר מכן התייצב בכלא איילון. 

שעות ספורות לפני מועד כניסתו לכלא, נשא הרב דרשה בפני מאמיניו בישיבת "שובה ישראל" והתייחס למאסרו: "יש לנו ביטחון ואמונה חזקים ביותר, הקדוש ברוך הוא לא נותן לאדם מבחן שהוא לא יכול לעמוד בו". בשיעור האחרון שהעביר לפני המאסר הוסיף הרב כי "בישיבה שלנו לא הפסקנו יום אחד, במשך 22 שנים, ללמד תורה ולעשות מעשים טובים. הקרבנו את החיים שלנו למען הכלל. ויתרנו על מחלות קשות שיכולנו לטפל בהם באופן אחר, ועשינו למען כלל הציבור".

"המבחן שלנו הוא מבחן אחר, שרק הקדוש ברוך הוא יודע את הסיבות מדוע הוא בוחן אותנו", הוסיף. "במבחן הזה אנחנו מוכיחים כולנו לקדוש ברוך הוא שאנחנו חזקים וצדיקים, אנחנו לא חושבים על מחר אפילו רגע אחד. מחר זה כמו היום וכמו שלשום וכמו לפני חודש ולפני שנה". פינטו הוסיף וציין כי יום כניסתו לכלא הוא יום פטירתו של משה רבנו: "לא להצטער, לא לחשוב, להמשיך את התורה בכל הכוח".

הרב פינטו ואפרים ברכה ז"ל (חדשות 2)

"עברנו מחלות קשות, מקווים שנתבגר"

"מה הקדוש ברוך הוא רוצה שזה מה שהוא עושה. זה העולם שלו", הדגיש פינטו. "גם דברים שנראים לא נוחים הם טובים, הקדוש ברוך הוא נותן לאדם ניסיון רק אם הוא יכול לעמוד בו. זרענו זרעים לנצח נצחים עד שהמשיח יבוא. אנחנו צריכים להיות בשמחה גדולה. לא שוברים את הרוח שלנו, עברנו מחלות קשות, לרגע לא פחדנו ולא חששנו, כל מה שאמרנו בשיעורים, התכוונו לכל מילה. דרך השם זה יהיה הניצחון האמיתי שלנו. מקווים שנתגבר על המחלה, ושנראה אתכם שוב".

במאי 2015 גזר בית המשפט המחוזי בתל אביב על פינטו עונש של שנת מאסר אחת, לאחר דחיות רבות שנגרמו עקב מצבו הבריאותי, שבסופן הודה הרב בעבירות המיוחסות לו כחלק מעסקת הטיעון עליה חתם. הוא הורשע בעבירות של שיבוש מהלכי משפט, בהצעה לשוחד ובמתן שוחד לברכה, ראש היחידה הארצית לחקירות הונאה. בנוסף נגזרו על הרב שנתיים מאסר על תנאי וקנס כספי בסך מיליון שקלים.

יומיים לפני כליאתו של פינטו (ויממה לפני מאסרו של אולמרט) פרסמה נציבת בתי הסוהר, רב גונדר עפרה קלינגר, איגרת מיוחדת לכלל סוהרי שב"ס. "אנו פועלים ללא הבדל דת, מגדר, מוצא או מעמד ציבורי", כתבה. "בימים הקרובים נקלוט למתקני הכליאה דמויות בכירות בציבוריות הישראלית", הוסיפה. "לא נעסוק במעשיהם - מערכת המשפט כבר עסקה בכך וגזרה את דינם. כן נעסוק במשימתנו: לבצע את המוטל עלינו במיומנות, במקצועיות ובדיסקרטיות".