זדורוב מדבר מהכלא: "האמת תצא לאור"

גם אחרי שהורשע בשלוש ערכאות שונות ברצח הילדה תאיר ראדה רומן זדורוב ממשיך לטעון לחפותו. בריאיון בלעדי לחדשות 2 הוא אומר: "המדינה טעתה, המשטרה עושה מה שבא להם. אין שום הוכחות לשום דבר"

"אין שום הוכחות לשום דבר, המדינה עשתה טעות" - כך נשמע רומן זדורוב, כשלושה חודשים לאחר שבית המשפט העליון החליט שלא לקבל את ערעורו על הרשעתו ברצח הנערה תאיר ראדה לפני כתשע שנים. בריאיון בלעדי מהכלא, מתח זדורוב ביקורת קשה על החלטה להרשיעו, על התנהלות המשטרה בחקירה ועל החיים מאחורי סורג ובריח.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אני לא יודע שום דבר ממה שהיה בהכרעת דין", חזר זדורוב אל הרגעים הדרמטיים בבית המשפט. "אני לא קורא עברית ולא קיבלתי את הפרוטוקולים כדי שמישהו יקרא לי מה היה שם. אני ישבתי והמתורגמנית אמרה לי ששני שופטים זיכו אותי ואחד אמר שהרשיעו אותי. אנשים התחילו למחוא כפיים ופתאום הכפיים הפסיקו והשופט התחיל לדבר. אחר כך לקחו אותי, שמו אותי בתא אחר, התחילו להגיד שהמתורגמנית טעתה".

על אף החלטת השופטים, זדורוב ממשיך לכפור בהאשמות וטוען לחפותו. "אין שום הוכחה, הם רק אומרים שיש הוכחות", הוא טוען. "חרטא ברטא. אין הוכחות, רק מילים ודיבור. זהו".

הוא הסביר כי לדעתו ההחלטה ניתנה בכדי לחפות על התנהלות הלא תקינה של המשטרה. "אני מבין שהמדינה עשתה טעות. לא מדינה עצמה. המשטרה עשתה טעות, התחילה להיות בלחץ, בסוף הרשיעה מישהו ועכשיו צריך להגיד - 'כן'. מצד שני, אני מבין שאף שופט לא רוצה לשחרר אותי בגלל הדבר הזה, כי אחר כך צריך לקחת את כל הנהלת המשטרה ולזרוק החוצה, כי הם לא עובדים. ואני לא חושב שאפשר לעשות את זה".

"צריך להגיד לאנשים - 'תסתכלו מה פה קורה'", הוסיף זדורוב. "תסתכלו איפה העיניים שלכם. המשטרה עושה מה שבא לה, התביעה צועקת - 'יש לנו הוכחות', אבל איזה הוכחות? עדיין לא ראיתי שום הוכחה".

"בחיים לא הייתי זורק את המכנסיים"

זדורוב אף התייחס לסוגיית המדובב שהפליל אותו ולאופן בו פעלה המשטרה וטען: "נתתי לבנאדם לשמוע מה הוא רוצה רק שיעזוב אותי בשקט. מאיפה אני יודע אם יש או אין הקלטות? אתן לך מה שאתה רוצה - רק תן לי לישון. אם אתה כבר רוצה לקחת מדובב, אין בעיה, בוא נדבר".

במהלך הריאיון עמו, התייחס זדורוב לכמה מהראיות נגדו שהוצגו במהלך המשפט. הראשונה והבולטת שבהן היא הטענה כי זרק את המכנסיים שלבש בזמן הרצח. "הם היו קטנים ולכן אני זרקתי אותם", טען. "שמתי בפח הזבל וזרקתי. המשטרה אומרת שזה היה בכוונה. אם היה לי חצי אחוז מחשבה על זה - בחיים לא הייתי זורק את המכנסיים האלה".

תאיר ראדה ז"ל (חדשות 2)

כשנשאל כיצד ידע לדבר בחקירתו על המנעול השבור שנמצא בזירת הרצח טען זדורוב כי הוא כלל לא ידע על כך. "באנו לשם והמשטרה אמרה שהמנעול שבור. אני לא ידעתי את זה". בהמשך, זדורוב אף הכחיש את העובדה שהנעליים שנעל ביום הרצח נמצאו נקיות לגמרי. בנוגע לבגדיו, טען שמדובר בבגדי עבודה מלוכלכים וכי הוא כיבס אותם בנפרד מאלו הנקיים.

במסגרת האישומים נגד זדורוב נטען כי הוא צפה בסרטי "סנאף" ואף חיפש מידע בכדי ללמוד כיצד לבצע רצח. בנוגע לטענות אלו, טען זדורוב כי הוא מתעניין באמצעי לחימה כתחביב ולא היתה לו כל כוונה לרצוח. "אני אוהב כל מה שקשור לקרב", טען. "יש לי אוסף חרבות, כוכבים של נינג'ה. נשק קר. והאמת, אני אדם שאוהב ללמוד. מעניין לי לקרוא דברים על עשיית הגנה לעצמי - ולא למישהו".

"אמא שלי אמרה לי כל הזמן אל תפחד" 

בינתיים, זדורוב נאלץ להמשיך להתמודד עם המציאות הקשה בבית הכלא. "האוכל שנותנים פה בבית סוהר זה לא אוכל", אמר. "החזיר שלי ברוסיה קיבל אוכל יותר טוב ממה שאני מקבל עכשיו. אני קונה אוכל בקנטינה ומבשל בתא. מה שאני לוקח מהם זה בשר, לחם וירוקות".

לצד הדברים, זדורוב מתאר תחושות קשות על רקע החיים בבית הסוהר ומדבר על ההתמודדות עם חוסר הצדק שנעשה לו לטענתו. "אני חי בעצבים שיש דברים שאני לא יכול להבין, איך זה יכול להיות קיבינימט. הייתי יכול לקחת חוט ולהתאבד?", אמר. "אבל למה אני צריך להתאבד על תיק שלא עשיתי שום דבר? מה, אני נותן מתנה לתביעה?".

"אני צריך שהצדק סוף סוף ייצא לאור", הוסיף. "אמא שלי אמרה לי כל הזמן אל תפחד, מה שלא יהיה - אי אפשר לשים את האמת בכיס - בסוף היא יוצאת לאור. היא תצא עכשיו, או אחרי שנה, או אחרי עשר שנים, אבל לא משנה מה: היא תצא לאור".