פורץ פלסטיני הורשע ברצח יצחק אלגבי באביחיל ב-2012

יותר משלוש שנים וחצי לאחר הרצח המחריד של יצחק אלגבי בביתו שבמושב אביחיל, הרשיע היום בית המשפט את הנאשם המרכזי בפרשה - עמאר אבו דקה - ברצח. ההערכה: יישלח למאסר עולם

זירת הרצח, חודש אוקטובר האחרון (חדשות 2)

"דקר את המנוח וגרם למותו": באוקטובר 2012 נרצח יצחק אלגבי בביתו שבמושב אביחיל. רק לאחר קרוב לשנה פוענח הרצח, שבוצע על ידי כנופיית פורצים פלסטינים. היום (חמישי) הורשע הנאשם המרכזי בפרשה, עמאר אבו דקה, ברצח. בפרקליטות הדגישו כי העונש שצפוי להיות מוטל על אבו דקה הוא מאסר עולם, לצד פיצוי למשפחתו של אלגבי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בית המשפט המחוזי בלוד קבע היום כי עמאר אבו דקה הוא האשם ברצח. מפרקליטות מחוז מרכז נמסר: "הנאשם, עם אחרים, פרץ לבית בתו של המנוח, אך לרוע מזלו נכנס המנוח לבית עת שהו בו הפורצים. הנאשם דקר את המנוח באמצעות מברג, גרם למותו ונמלט מהמקום. בית המשפט אימץ היום את עמדת הפרקליטות וקבע כי מדובר ברצח".

רצח אלגבי פוענח ביולי 2013, לאחר שהתברר כי כנופיית פלסטינים מטול כרם ובה ארבעה חברים פרצו לביתו שבמושב אביחיל, הסמוך לנתניה. מכתב האישום עולה כי בערב ה-22 באוקטובר 2012, אסף מרואן עמאר ברכבו את הנאשמים האחרים מהעיר טייבה - עמאר אבו דקה, האדי מוסא ו-א', עמו חתמה הפרקליטות על הסכם עד מדינה בתמורה להפללת חבריו. במהלך הנסיעה הנחה א' את מרואן להגיע למושב אביחיל הנמצא בסמוך לכביש החוף.

הנאשמים וא' החלו לצעוד רגלית בין הבתים השונים באביחיל, כאשר בידיהם כלי פריצה, לרבות מברגים. משהגיעו הנאשמים וא' למשק השייך לאחד הבתים, ניסה אחד מהם לפרוץ את דלת הבית באמצעות מברג גדול שאחז בידו, אך הדבר לא צלח מאחר והאזעקה החלה לפעול.

למשמע האזעקה, קפצו אבו דקה, מוסא ו-א' מעל לגדר והמשיכו לכיוון המשק של אלגבי אשר נמצא בסמוך. בהגיעם ליחידת הדיור, פרץ אחד מהם את החלון, נכנס פנימה ופתח את הדלת לשניים האחרים. בדיוק באותה עת יצא אלגבי מביתו וצעד לכיוון יחידת הדיור כדי לקחת כיכר לחם לארוחת הערב בביתו.

נרצח בביתו. יצחק אלגבי (חדשות 2)


אלגבי נאבק עם הפורצים - ונדקר למוות באמצעות מברג

בהגיעו ליחידת הדיור, הפתיע אלגבי את הנאשמים וא' כאשר הבחין בדלת הבית הפתוחה. אלגבי אחז בחולצתו ובצווארו של אחד הנאשמים על מנת למנוע ממנו לצאת מיחידת הדיור. במהלך המאבק דקר אבו דקה באמצעות מברג את אלגבי בבית החזה ואחר חבט בראשו באמצעות מברג שהיה בידו.

כתוצאה מהמאבק ומהדקירה העמוקה בבית החזה, נגרם לאלגבי נזק חמור בנוסף לפציעות וחבלות בראש, בזרועות ובכתף ימין והוא נפל בפתח יחידת הדיור ונפטר כעבור זמן קצר, בשל איבוד דם רב.

לאחר נפילת אלגבי ז"ל, נמלטו הנאשמים מהמקום, תוך כדי שא' מתקשר למרואן ומפציר בו לחזור בבהילות למקום על מנת למלט אותו ואת הנאשמים. במהלך השיחה הנחה א' את מרואן לא להיכנס לישוב, אלא להגיע בסמוך ולהפעיל אורות מהבהבים ברכב על מנת שהנאשמים וא' יוכלו לזהות את הרכב.

לבקשת הנאשמים וא', לקח אותם מרואן למסעדה בבאקה אל גרביה. במהלך הנסיעה, שטפו את המברג שהיה מגואל בדמו של אלגבי. לאחר מכן, ישבו לאכול במסעדה ולאחר שסיימו ביקשו ממרואן להסיעם לעיר חדרה בשל רצונם להמשיך ולבצע התפרצויות נוספות באותו ערב.

במהלך החקירה הופתעו החוקרים לגלות שמדובר בכנופיה שהייתה אחראית ליותר מ-60 פריצות בשרון. הכנופיה אף הודתה בפריצות האלה, וחלק מחבריה גם שחזרו את רצח אלגבי. עשרה חודשים לאחר הרצח, הוגש כתב אישום נגד שניים מארבעת הפלסטינים שרצחו את אלגבי ז"ל. חודשיים לאחר מכן, הורשע נהג המילוט של הכנופיה - ונשפט לשנתיים נאסר. בית משפט השלום בנתניה קיבל את הסדר הטיעון בין הצדדים, וקבע כי נהג המילוט לא ידע על כוונת השלושה לבצע את הרצח.