ה"סנדק" הישראלי נשלח ל-20 שנה בכלא

ביהמ"ש גזר עונש מאסר ממושך על העבריין איתן חייא, שהורשע בסחיטה ואיומים של אנשי עסקים שהפכו לעדי מדינה. השופט גורפינקל, שזוכה לאבטחה כבדה, ציטט מהספר הסנדק ואמר: "להפוך את עבירת הסחיטה לבלתי משתלמת"

בית משפט המחוזי בתל אביב גזר היום (חמישי) 20 שנות מאסר על העבריין איתן חייא שכונה ה"סנדק" הישראלי, לאחר שהורשע בהלבנת הון וסחיטה באיומים של חייבים שלהם הלווה כספים בריבית גבוהה. גזר הדין ניתן לאחר שלפני כיומיים פורסם לראשונה בחדשות 2 Online כי אבטחה כבדה הוצבה בסביבת השופט צבי גורפינקל, שהחלטתו בעניין חייא צפויה להיות ההחלטה האחרונה לפני פרישתו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עם כניסתו לאולם בית המשפט, מתח חייא ביקורת על התנהלות השוטרים ומערכת המשפט ואף רמז כי נתפר לו תיק. "כך לא שופטים אדם", קרא חייא. "הליך כזה מתבצע בדיקטטורה, לא במדינה דמוקרטית". הוא אף תקף את העיתונאים שהגיעו לסקר את מתן גזר הדין, על כך שלדבריו הם "לא מבצעים את עבודתם".

גורפינקל הסביר את החלטתו בכך שתפקידו של בית הדין הוא להפוך את עבירת הסחיטה שנדונה בהקשרו של חייא לבלתי משתלמת. הוא הפנה בדברי ההסבר שלו לספר "הסנדק" שנכתב בידי מריו פוזו, להתרחשות בה אביה של קורבן אונס פונה לגיבור דון קורליאונה לעשיית צדק עם הפושעים, זאת לאחר שבית המשפט לא עשה זאת. "סצנה זו מתארת בדיוק את המצב של פגיעה בשלטון החוק", טען השופט. "אוי לחברה אם לא ניתן יהיה לסמוך כי הצדק יבוצע על-ידי הרשויות ויהיה צורך לפנות לעשיית דין עצמית".

במקביל למתן עונשו של חייא, עונשי מאסר בפועל נגזרו על שבעה נאשמים נוספים בפרשה. טווח הענישה נע בין 7 חודשים ל-6.5 שנות מאסר.

 

"כך לא שופטים אדם", חייא (פלאש 90)

זמן קצר לאחר הקראת גזר הדין התחוללה סערה באולם בית המשפט בקרב בני משפחתו של חייא שהלינו על חומרת העונש. "אלו דברים לא הגיוניים", זעקה בתו של חייא. "הוא לא רצח. תהיה חזק אבא".

חקירתו ומשפטו של חייא התנהלו באווירה קשה, ובמהלכם הוא אף איים על ראש צוות החקירה. בשל כך בהנהלת בתי המשפט החליטו לא לקחת סיכונים, ובשל האיומים החמורים שעלו במהלך ההליך המשפטי הוחלט להצמיד אבטחה לשופט בית המשפט המחוזי בתל אביב צבי גורפינקל ולכל סביבתו הקרובה.

"הכרעת דין מופלגת בחומרתה"

הפרקליטות ביקשה להטיל על חייא עונש של 33 שנות מאסר אולם השופט גורפינקל החליט להסתפק בפחות מכך. יחד עם זאת, בפרקליטות הביעו שביעות רצון מהעונש. "בית המשפט המחוזי קיבל את עמדתנו וגזר עונש משמעותי על איתן חייא", אמרו בפרקליטות. "הנאשם, שמצוי בעולם הפשע מזה שנים רבות, ניצל את המוניטין העברייני שלו כדי להטיל מורא על קורבנות עבירה נורמטיבים, באמצעות עבירות סחיטה ואלימות שבוצעו על יד אחרים, מטעמו ובשליחותו. בית המשפט ראה את המעשים הללו בחומרה יתרה ושלח היום מסר מרתיע לפיו העונש הראוי לנאשם בגין ביצועם, גם אם ביצע אותם באמצעות אחרים, הינו שנים רבות מאחורי סורג ובריח והרחקתו מהחברה, תוך מתן הגנה לציבור".

עורך הדין מוטי כץ, סנגורו של חייא, מתח ביקורת על גזר הדין שהטיל השופט גורפינקל. "גזר הדין מופלג בחומרתו", טען כץ. "ובהתחשב בכך שלדעתנו הכרעת הדין היא שגויה מיסודה, אנחנו מטבע הדברים כבר נמצאים מזה למעלה מחודשיים וחצי במהלך כתיבת הערעור בעניינה".

"מסכת איומים מסרט הוליוודי"

חייא הואשם באפריל 2014 בשורה של עבירות סחיטה באיומים, תקיפה בנסיבות מחמירות, איומים, גניבה, עבירות מס והלבנת הון של מיליוני שקלים. על פי כתב האישום, חייא פעל יחד עם אנשים אחרים כדי לסחוט אנשי עסקים בהם בעלי אולם שמחות, מסעדנים וקבלנים.

את מסכת האיומים, שנדמה כי נלקחה מסרט מאפיה הוליוודי, חשפו שני אנשי עסקים שהפכו לעדי מדינה. בכתב האישום נטען כי חייא הצטרף כשותף סמוי לבתי עסק, ולאט לאט הרחיב את אחוזי הבעלות שלו, תוך כדי שהוא מטיל אימה ומשתמש באלימות.

בין היתר, נהג חייא להלוות כספים, שאותם כינה השקעות, לבעלי עסקים וסחט סכומי עתק גם לאחר כיסוי החוב. "אצלי אין להפסיד, אם אני משקיע יש רווח", העיד אחד הנסחטים כי העבריין נהג לומר בפניו.